Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem 2020

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem 2020

Już od 14 lat letnie koncerty pod szyldem Synagogi Pod Białym Bocianem, umilają wrocławianom i przebywającym w naszym mieście turystom niedzielne wieczory, pozwalając na zetknięcie się nie tylko z fantastyczną muzyką, ale też wyjątkowymi artystami. Tegoroczna edycja będzie jednak wyjątkowa, ponieważ w całości odbędzie się online. 

Koncerty, wywiady, rozmowy...

W związku z obecną sytuacją, dbając o bezpieczeństwo słuchaczy i artystów, organizatorzy Lata postanowili przenieść festiwal w przestrzeń wirtualną. Wbrew pozorom, ta nowa forma da możliwość jeszcze bliższego poznania zaproszonych artystów. W tym roku, w każdą niedzielę spotykać się będziemy bowiem nie tylko na koncerty, ale także rozmowy, poznamy historie artystów, ich fascynacje i muzykę, tak wyjątkową jak oni sami.

Goście tegorocznego Lata

 • 19.07 Christian Danowicz – koncertmistrz NFM Orkiestry Leopoldinum, z którą regularnie występuje jako solista i dyrygent. Ma na swoim koncie występy w USA, Argentynie, Wenezueli, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Ukrainie, Litwie i w Polsce. Gra również w zespołach wykonujących tango; muzykę tę przybliżył mu ojciec, skrzypek pochodzący z Buenos Aires, współpracujący niegdyś z A. Piazzollą.
  Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Tuluzie w klasie skrzypiec, ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studia licencjackie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej. Uzyskał stopień doktora na Akademii Muzycznej
  im. K. Lipińskiego we Wrocławiu i jest obecnie asystentem klasy skrzypiec swojego promotora
  J. Pietrzaka. Jest laureatem III nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie (2009), w którym został też wyróżniony nagrodą specjalną dla najciekawszej indywidualności artystycznej konkursu oraz dla najlepszego studenta UMFC w Warszawie. W 2010 r. otrzymał I nagrodę w Chamber Competition podczas Duxbury Music Festival w USA. W 2016 r. został laureatem nagrody Radia Wrocław Kultura Emocje, a w 2017 r. otrzymał wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum Wrocławską Nagrodę Muzyczną.
 • 26.07  Rali Margalit – urodziła się i wychowała w wiejskiej, socjalistycznej społeczności kibucu Gan Szmuel. W wieku 20 lat opuściła rodzinne miasto i nigdy nie wróciła, jednak do tej pory doświadczenie to wpływa na jej życie i pracę. Wiolonczelistka – zaczęła grać w wieku 10 lat, absolwentka prestiżowej Akademii Muzyki i Tańca Rubin w Jerozolimie. Ciekawość skłoniła ją do eksperymentowania z niemal każdym stylem muzycznym, jaki można znaleźć w jej ojczyźnie, Izraelu. Występowała z najlepszymi artystami muzyki perskiej, kurdyjskiej, cygańskiej, arabskiej, flamenco, klezmer i ladino. Podróżując po bogatych i krętych ścieżkach różnych światów muzycznych, Rali stara się stworzyć swój własny język artystyczny łączący te różnorodne tradycje.
 • 2.08 Louisa Lyne – uznana piosenkarka pochodzącą z Härnösand na północy Szwecji. Koncentruje się na piosenkach w języku jidysz, jej repertuar obejmuje zarówno muzykę tradycyjną, jak i własny, nowo napisany materiał. Pomimo tego, że Louisa nie dorastała w żydowskiej tradycji, swoje pierwsze spotkanie z jidysz opisuje jako miłość od pierwszego wejrzenia. Louisa przedstawiła pieśni jidysz szerokiej szwedzkiej publiczności, a jej prace zostały docenione i nagrodzone kilkoma nominacjami i prestiżowymi nagrodami (m.in. Der Yiddisher Idol, Mexico City 2019). Louisa występuje z zespołem
  „Di Yiddishe Kapelye”, w skład którego wchodzą: akordeon, skrzypce, wiolonczela, kontrabas, gitara i fortepian.
 • 9.08 Dezider Olah – słowacki cymbalista, w który w repertuarze ma kompozycje od cygańskich pieśni po wirtuozerskie utwory rumuńskich i węgierskich kompozytorów. Podstawą bogatego programu pozostają gatunki muzyczne oscylujące pomiędzy jazzem a folkiem, a na szczególną uwagę zasługują kompozycje rumuńskich i węgierskich wirtuozów. Oprócz dzieł klasyków, jak Bach czy Paganini, wykorzystuje m.in. fragmenty opery i operetki, czeską muzykę popularną oraz muzykę filmową.
 • 16.08  Maureen Nehedar – izraelska piosenkarka i kompozytorka. W 2014 r. wydała cieszący się dużym powodzeniem i powszechnie chwalony album „Asleep in the Bosom of Childhood”, który znalazł się w Izraelu na szczytach list sprzedaży. Gazeta „Ha’aretz” napisała o pracy Maureen: „Cudowna piosenkarka, doskonała kompozytorka, tworzy naturalny i właściwy związek między sztuką a kulturą ludową". Urodziła się w Isfahanie, w Iranie i przeniosła się do Izraela jako dziecko tuż po rewolucji islamskiej. Absolwentka The Jerusalem Academy of Music and Dance, otrzymała dwa dyplomy, jeden z wydziału wokalnego, a drugi z kompozycji, dyrygentury i edukacji muzycznej. Stworzyła własny zespół i zaczęła badać tradycyjną poezję żydowsko-perską (piyutim), pracując przy tym nad dawno zapomnianymi wierszami. Jej celem jest pielęgnowanie zanikającej tradycji, pisze własne, oryginalne kompozycje nawiązujące do starożytnej muzyki perskiej (Dastgah) oraz przypomina poezję i teksty ze źródeł żydowskich.
 • 23.08  Viviane Hagner. Krzyżowa Music

  Skrzypaczka występująca solo w najbardziej prestiżowych orkiestrach świata i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Krzyżowej. Urodzona w Monachium skrzypaczka zadebiutowała w wieku lat 12. Rok później wzięła udział w legendarnym wspólnym koncercie Filharmoników Izraelskich i Berlińskich w Tel Awiwie (dyrygował Zubin Mehta). Viviane Hagner występowała z największymi orkiestrami, takimi jak: Filharmonicy Berlińscy, Staatskapelle Berlin, Filharmonicy Czescy, Narodowa Orkiestra Bawarska oraz Chicago Symphony Orchestra, z dyrygentami, jak m.in.: Abbado, Ashkenazy, Barenboim i Eschenbach.

 • 30.08 Roksana Vikaluk – pochodząca z Ukrainy śpiewaczka, kompozytorka, aranżerka, aktorka, eseistka i pedagożka. Mieszka i tworzy głównie w Niemczech, Polsce i Ukrainie. Śpiewa w 10 językach; gra na fortepianie oraz instrumentach elektronicznych, komponuje i aranżuje w różnych stylach (głównie folk, jazz, muzyka klasyczna). Najmocniej związana jest z kulturą ukraińską i żydowską. Jest autorką i współautorką muzyki do sztuk teatralnych. Wyreżyserowała i skomponowała muzykę do sztuki „Tak było miło, było cicho... znowu licho. Czerwony Głód”; wg książki Anne Applebaum.
  Obecnie współpracuje z Teatrem Polskim we Wrocławiu (główna rola w spektaklu „Xięgi Schulza”, reż. Jan Szurmiej). Wspólnie z niemieckim multiinstrumentalistą Wolframem Spyrą (Spyra) tworzą duet „Moon&Melody” oraz prowadzą galerię dźwięku „WorldWideWindow” (Berlin). Prowadzi kolumnę „Korale” w ukraińskiej gazecie „Nasze Słowo” (Warszawa).

   

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Fundacja Bente Kahan - Synagoga pod Białym Bocianem / White Stork Synagogue

Pawła Włodkowica 7, 50-042 Wrocław

Komentarze