FILTRUJ
Zapraszamy na premierowe spotkanie z nową książką poetycką Julii Fiedorczuk!
„Glif” to poezja, która zagląda pod powierzchnię świata, by zadać pytanie o początek, ale odnajduje odpowiedzi na temat końca. Wnika w głąb ziemi, historii, języka. Z drugiej strony – wszystko jest tu na powierzchni: w zmysłach, w kącie padania światła. Głównymi bohaterkami są krew, jezioro, piach, promień słońca – a to wszystko to jedna i ta sama postać.
Do kogo należy ten świat? Po co zostawiamy ślady?
„Glif” to książka, która przenikliwie, niemal boleśnie nas dotyka, a jednocześnie umyka z zasięgu wzroku. Opisuje wstawanie dnia – codziennie takie samo, ale jednocześnie zupełnie inne. Opisuje świat, w którym chcielibyśmy być głową perkoza albo… niczym. Miejsce, w którym nie wiemy, co zostanie użyte przeciwko nam i czym zostaniemy obdarowani.
To wstrząsająca poezja o zbliżeniu i rozdzieleniu, o miejscu na naszej drodze, w którym znajduje się głębokie, niewydobywalne złoże czasu.
„Glif” to również eksperyment formalny – autorka sięga po haibun (najprawdopodobniej po raz pierwszy w historii języka polskiego), haiku, wilanellę. To książka-schron: potężna i ponadczasowa, a zarazem radykalnie krucha.
Julia Fiedorczuk to pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni w Instytucie Anglistyki. Jest współzałożycielką Centrum Humanistyki Środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim.
Autorka zbiorów opowiadań „Poranek Marii” (Biuro Literackie, 2010) i „Bliskie kraje” (Marginesy, 2016), powieści: „Biała Ofelia” (Biuro Literackie, 2013), „Nieważkość” (Marginesy, 2015, nominacja do Nagrody Literackiej Nike), „Pod słońcem” (Wydawnictwo Literackie, 2020, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego) oraz „Dom Oriona” (Wydawnictwo Literackie, 2023). Opublikowała sześć tomów wierszy, a za ostatni – „Psalmy” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, 2017) – otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej. W 2023 roku ukazały się jej wiersze zebrane, pt. „Astrostada z Girlandami” (Wydawnictwo Warstwy).
Fiedorczuk jest autorką eseju „Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki” (WN Katedra, 2015) i (we współautorstwie) „Ekopoetyki” (Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, 2015). W 2019 roku zredagowała zbiór wywiadów z amerykańskimi poetami „Inne możliwości” (WN Katedra, 2019).
Uczestniczyła w licznych festiwalach literackich w Polsce i na świecie (Hongkong, Meksyk, USA, Wielka Brytania, Holandia, Słowenia, Rumunia, Litwa). Wygłaszała wykłady na uniwersytetach w Europie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych, m.in. w serii Weintraub Lecture in Polish Literature and Culture na Uniwersytecie Harvarda. Jej teksty i przekłady ukazywały się w „Literaturze na świecie”, „Dwutygodniku” i „Tygodniku Powszechnym”. Jest felietonistką „Przekroju” oraz „Polityki”. Utwory Julii Fiedorczuk przetłumaczone zostały na ponad 20 języków.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.
Przejście Garncarskie 2, Wrocław 50-107