OP_Books - Spotkanie wokół książki „Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki”

OP_Books – Spotkanie wokół książki „Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki”

OP ENHEIM i Fundacja Katarzyny Kozyry zapraszają już 5 marca o godz. 18:30 na spotkanie wokół książki Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki, które będzie niepowtarzalną okazją do zagłębienia się w bogatą historię sztuki ukraińskiej. W wyjątkowych okolicznościach spotkamy się w Salonie Herz razem z Katarzyną Kozyrą (online), Anna Łazar i Asią Tsisar.

Rozmowę z poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało.

O publikacji

Tytuł tej publikacji jest parafrazą krytycznego tekstu amerykańskiej badaczki Lindy Nochlin Dlaczego nie było wielkich artystek?, który opublikowano w 1971 roku na łamach „ARTNews”. Pierwotnie wydana przez Platformę Badawczą PinchukArtCentre, dzięki Fundacji Katarzyny Kozyry, dostępna jest również w języku polskim.

Publikacja wypełniona archiwalnymi materiałami dotyczącymi miejsca kobiety w sztuce, jest jedną z pierwszych prób opowiedzenia historii sztuki ukraińskiej w optyce płci kulturowej, poczynając od końca XIX wieku, aż po artystyczne eksperymenty początku wieku XXI.

To historia składająca się z nieznanych dotąd stron biografii działaczek ukraińskiej sztuki, w której obok znamienitych postaci można dostrzec nazwiska kobiet zapomnianych albo nigdy, szerszej publiczności, nieznanych. Najważniejsze informacje o wydarzeniu OP_Books | Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki 5 marca, godz. 18.30

Goście: Anna Łazar, Asia Tsisar (na żywo), Katarzyna Kozyra (online)

Moderacja: Agnieszka Wolny-Hamkało

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku. Udostępnionych zostanie 15 miejsc siedzących na spotkaniu. Rezerwacja: visit@openheim.org. Książkę „Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki” można zamówić poprzez sklep na stronie lub pisząc na adres visit@openheim.org.

W dniach 3-6 marca na książkę obowiązuje rabat 10%. Książka opublikowana po raz pierwszy przez Platformę Badawczą PinchukArtCentre w 2019 roku. Została wydana przez Fundację Katarzyny Kozyry we współpracy z Instytutem Ukraińskim w ramach Programu Wspierania Studiów Ukraińskich im. Iwana Łysiaka-Rudnyckiego.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Dom dla Kultury OP ENHEIM

pl. Solny 4, 50-062 Wrocław

Komentarze