Człowiek z żelaza | Polskie palmy w Cannes

Człowiek z żelaza | Polskie palmy w Cannes

Po wakacyjnej przerwie, do Centrum Historii Zajezdnia wracają pokazy filmowe w ramach cyklu „Polskie palmy w Cannes". 27 września zaprezentowany zostanie „Człowieka z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Obraz w 1981 roku zdobył w Cannes Złotą Palmę oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego. Fabuła filmu jest kontynuacją "Człowieka z marmuru" wyreżyserowanego przez Wajdę w 1976 roku.

Akcja filmu toczy się w Gdańsku w roku 1980. W Stoczni Gdańskiej trwa strajk robotników. Wśród nich ważną rolę odgrywa Maciej Tomczyk (Jerzy Radziwiłowicz). Radiowy dziennikarz, redaktor Winkel (Marian Opania) dostaje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka. Film realizowany był w pośpiechu, aby uchwycić, świeże nastroje Sierpnia i genezę „Solidarności".

Entuzjastyczne przyjęcie filmu przez krytyków na Festiwalu w Cannes, podyktowane zatarciem dystansu czasowego między wydarzeniami historycznymi a produkcją filmową, skutkowało przyznaniem mu pierwszej w historii polskiej kinematografii Złotej Palmy. W ramach cyklu „Polskie palmy w Cannes" w Zajezdni prezentowane są filmy, które zdobyły uznanie jury francuskiego Festiwalu Filmowego w Cannes. Projekcjom towarzyszą prelekcje, które wprowadzą widzów w tematykę filmu.

Bilety na pokazy w cenie 5 zł będzie można zakupić w kasach Centrum Historii Zajezdnia przed seansem.

Komentarze