10. dzień wyścigowy na Partynicach – Dzień Ukraiński

10. dzień wyścigowy na Partynicach – Dzień Ukraiński

Najbliższa niedziela wyścigowa na wrocławskich Partynicach (19.08) odbywa się pod nazwą „Dnia Ukraińskiego”. Z tej okazji organizatorzy przygotowali specjalne atrakcje związane z kulturą naszego wschodniego sąsiada. Na stoiskach gastronomicznych spróbujemy tradycyjnych ukraińskich specjałów, takich jak: okroszki, blinki, gryczaniki, syrniki czy pirożki ukraińskie. O muzyczną oprawę dnia zadbają polsko-ukraińskie zespoły Śpiewogra oraz Bel Canto. Każdy chętny będzie mógł zrobić sobie zdjęcie na legendarnym koniu Bohuna – Damarze z filmu „Ogniem i mieczem”.

W programie wyścigowym dnia czeka nas 7 gonitw, w których pobiegną folbluty, araby oraz kłusaki francuskie. 

Ukraińskie akcenty

Obecnie we Wrocławiu żyje kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, stąd wziął się pomysł ,żeby jeden z dni wyścigowych na Partynicach poświęcić właśnie Ukrainie. Z tej okazji w najbliższą niedzielę na wyścigach będzie można zasmakować w ukraińskich specjałach. Posiłki przygotuje najstarsze we Wrocławiu bistro z kuchnią ukraińską Chatka Kozacka, specjalizująca się w przygotowywaniu tradycyjnych potraw, jak i nowoczesnych dań ukraińskich. W niedzielnym menu znalazły się m.in. kotleciki z kaszy gryczanej i mięsa, serowe placuszki w sosie waniliowym, czy prawdziwy gęsty od warzywa barszcz ze śmietaną.

W przerwach między gonitwami wystąpią polsko-ukraiński zespół folkowy Śpiewogra oraz dziecięcy zespół Bel Canto.  

Chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie na Damarze – legendarnym koniu Bohuna z filmu Jerzego Hoffmana  „Ogniem i mieczem”, który od kilku lat przebywa na Partynicach. Damar specjalnie na tę okazję zostanie osiodłany w oryginalne siodło, wyprodukowane na potrzeby filmu.

Na starcie folbluty, araby i kłusaki francuskie

W programie gonitw znalazły się wszystkie rasy koni wyścigowych. W maszynie startowej staną konie pełnej krwi angielskiej (folbluty), które pobiegną na dystansie 1907 m, kłusaki francuskie – dystans 2200 m (pełne okrążenie toru) oraz konie czystej krwi arabskiej (araby) na dystansach 1600, 1907 i 2200 m. W dwóch gonitwach folblutowych rywalizować będą uczniowie lub starsi uczniowie, czyli jeźdźcy, którzy nie wygrali do tej pory 10 (uczniowie) lub 25 (starsi uczniowie) wyścigów.

Tego dnia rozegrana zostanie również gonitwa memoriałowa, poświęcona pamięci prof. Andrzeja Modrakowskiego – lekarza weterynarii, współpracującego z wrocławskim torem przez ponad 50 lat.

Profesor rozpoczynał pracę jako lekarz weterynarii na torze w 1953 r., kiedy do Wrocławia przyjechały ścigać się araby. W lipcu transportem kolejowym przywieziono na Partynice 120 trzyletnich i starszych koni arabskich, musiał je wszystkie obejrzeć i zbadać. Były wśród nich prawdziwe znakomitości – synowie i córki dwóch słynnych ogierów: Wielkiego Szlema i Witraża, m.in. Czort, który później wielce zasłużył się w hodowli, dając piątkę derbistów. Prof. Modrakowski równolegle z pracą na Partynicach działał naukowo na wrocławskiej Aka-demii Rolniczej. Zajmował się głównie ortopedią koni i bydła. Należał do Brytyjskiego Towarzystwa Lekarzy Koni.

Jak dojechać na tor

  • Z Dworca Głównego lub autobusowego: autobusy 112,113, 862
  • Z centrum (np. przystanek JP II) autobus 127
  • Tramwaje: 2, 6, 7 i 17 do pętli Krzyki, tam przesiadka w autobusy 113, 612, 852, 862, 872, 892

Wstęp wolny

 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice

Zwycięska 2, 53-033 Wrocław

Komentarze