wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Edukacja i rozwój
  4. Etnograficzne studium przypadku rosyjskich mieszkańców estońskiej Wschodniej Wironii [wykład]

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej zaprasza na kolejne seminarium naukowe z cyklu „Spotkania na Szewskiej”.

O wykładzie

Trwająca już przeszło trzy lata tzw. pełnoskalowa militarna inwazja Rosyjskiej Federacji na terytorium niepodległej Ukrainy została opatrzona przez Kreml kilkoma oficjalnymi uzasadnieniami. Była to z jednej strony konieczność obrony ludności rosyjskojęzycznej przed ukraińską polityką narodowej integracji, zaś z drugiej podważenie istnienia i prawomocności ukraińskiego etnosu, jako niezależnego od rosyjskości bytu tożsamościowego. Wszystko to jest z wielką uwagą obserwowane w trzech państwach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia), gdyż istotnym komponentem populacyjnym tych republik są wspólnoty Rosjan oraz ludności rosyjskojęzycznej.

Celem wystąpienia jest próba przybliżenia problemów terminologicznych oraz definicyjnych związanych z zagadnieniem rosyjskiej formuły narodowej: jej ewolucji, charakteryzujących ją cech oraz tożsamościowych imponderabiliów. Analizie poddana zostanie radziecka polityka etnicznej kreacyjności czego efektem jest pojawienie się tzw. narodu radzieckiego, a także jego współczesna rola w kontekście moskiewskiej idei russkiego miru.

Biogram

Paweł Ładykowski, etnolog, pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku 1996 roku ukończył studia magisterskie w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, a w roku 2005 obronił pracę doktorską w zakresie etnologii na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z transformacją ekonomiczną i polityczną krajów byłego bloku wschodniego. W latach 1992–2002 prowadził długofalowe badania terenowe na Łotwie, Litwie, a także w Rosji.

Jest autorem książki zatytułowanej „Utracony Wschód. Antropologiczne rozważania o polskości” (Wydawnictwo Naukowe Scholar 2021). Zupełnie odrębny rozdział zawodowego życia poświęcił na pobyty w Estonii. Swoją tam obecność datuje od roku 1991, gdzie prowadzi swoje badania w formule powtarzającej się sezonowej obecności, plasującej się pomiędzy obserwacją uczestniczącą a uczestnictwem uczestniczącym (participant participation). Od roku 2012 w oparciu o metodę etnograficzną w cyklach kilkumiesięcznych eksploruje naukowo rosyjskojęzyczną wspólnotę mieszkańców w estońskiej Wschodniej Wironii (est. Ida-Virumaa). Obecnie skupia się na krytyce postkolonialnej, antropologii ekonomii i antropologii prawa.

Szczegóły

  • Środa 16 kwiecień 2025, 15.45
  • Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, ul. Szewska 50/51
  • Sala nr 3
  • Wstęp wolny

Miejsce

Zobacz także