FILTRUJ
Zapraszamy na VII interdyscyplinarną konferencję naukową z serii „A jednak kolej!”. Tym razem pod tematem przewodnim: Podróżni, pasażerowie, turyści. Przewozy osobowe koleją w ujęciu historycznym i współczesnym. Konferencja odbędzie się w dniu 23 października 2024 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Pęd do poznawania świata i naturalna potrzeba przemieszczania się stały się jednymi z bodźców dla rozwoju komunikacji. Sposób i warunki podróżowania nie zmieniały się zbytnio przez całe stulecia, a pewnej poprawie uległy dopiero w XVII w. wraz z rozwojem szlaków pocztowych i pojawieniem się dyliżansu. Prawdziwą rewolucję w dziedzinie komunikacji wprowadziła jednak dopiero kolej żelazna.
Sieć połączeń kolejowych tworzona w Europie od lat 30. XIX wieku w krótkim czasie połączyła odległe dotąd ośrodki przemysłu i handlu, umożliwiając przewóz dużej ilości towarów, ale i osób, w tempie do tej pory nieosiągalnym. Wyruszanie w podróż przestawało być synonimem długiej wyprawy w nieznane. W dziedzinie mobilności społecznej pociąg stał się tym, czym wynalazek druku w przepływie informacji. Przez następne stulecie wydłużano linie kolejowe i zwiększano prędkość składów, poprawiając też warunki podróżowania. Kolej wykorzystywano także w światowych konfliktach zbrojnych i masowych akcjach migracyjnych.
Obecnie nie tylko nie traci ona na popularności, lecz także jest uznawana za najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego. Badania nad dziejami kolei i transportu kolejowego cieszą się sporą popularnością. Do grona naukowców podejmujących kwerendy archiwalne i biblioteczne, odkrywających nowe aspekty funkcjonowania kolei, dołączyło spore grono pasjonatów. W ślad za tym powstają interesujące publikacje naukowe i popularnonaukowe oraz wpisy na internetowych forach poświęconych kolejnictwu.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w konferencji naukowej, podczas której porozmawiamy o historycznych i współczesnych aspektach pasażerskich przewozów kolejowych.
W obszarze naszych zainteresowań znajdować się będą m.in. takie zagadnienia, jak:
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Kontakt e-mail: [email protected]
Organizator konferencji: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu
Współorganizatorzy konferencji: Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Historyczne w Lubinie
Komitet organizacyjny konferencji: Dr Bartosz Kruk – główny koordynator konferencji Dr Katarzyna Bock-Matuszyk Dr Marek Szajda
Grabiszyńska 184, Wrocław