wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Gdzie na biegówki na Dolnym Śląsku

Najprostsza odpowiedź – tam, gdzie znajdzie się kilkanaście cm śniegu pod ślizgiem. Można i tak, ale na Dolnym Śląsku amatorzy biegania na nartach mają najlepsze w Polsce miejsca do uprawiania tego sportu. To nie tylko Jakuszyce – stolica polskich biegówek. Kilkusetkilometrowe kompleksy przygotowanych tras znajdziecie w Kotlinie Kłodzkiej.

Reklama

Góry Izerskie

Najlepsze w Polsce centrum narciarstwa biegowego na Polanie Jakuszyckiej to w sumie 100 km przygotowanych tras biegowych i spacerowych, ułożonych w łączące się ze sobą pętle. Warunki klimatyczne oraz wysokość ośrodka (trasy rozciągają się pomiędzy 752 m n.p.m. a 1003 m n.p.m.), dobra infrastruktura a także możliwość dojazdu pociągiem bezpośrednio do terenów narciarskich sprawia, że ośrodek zasłużył sobie na miano niekwestionowanej stolicy narciarstwa biegowego w Polsce.

Cztery trasy mają homologację FIS (łącznie 20 km). Tras spacerowych, dla początkujących i średniozaawansowanych, wyznaczono tu w sumie 14. Przez mostek na Izerze ośrodek łączy się z kolejnymi 150 km tras po stronie czeskiej.

Do Jakuszyc można dostać się na biegówkach ze Świeradowa Zdroju. Wiedzie stamtąd 14-kilometrowy Szlak Cietrzewia z bajecznymi wręcz widokami na Szrenicę i Śnieżkę.

Karkonosze

Na biegówki można wybrać się do Karpacza, choć kurort pod Śnieżką to nie takie eldorado jak Polana Jakuszycka. Ale 2,5-kilometrowy szlak od ośrodka Stokrotka ma homologację FIS, z kolei interesujący nie tylko pod względem sportowym jest szlak Równia pod Śnieżką (trasa wyznaczona przez Karkonoski Park Narodowy). Rozpoczyna się przy górnej stacji kolei na Kopę i wiedzie przez Dom Śląski, Spaloną Strażnicę, Pod Małym Szyszakiem i pod czeskie schronisko Lucni Bouda. Z kolei na Drodze Chomontowej (5,5 km) rozpoczynającej się w Karpaczu Górnym czekają takie atrakcje jak Zamkowe Skały i grupa skalna Jeleniec.

Ok 10 km dwukierunkowej, widokowej trasy do przebiegnięcia „klasykiem” oferuje Przesieka. Początek trasy zlokalizowano przy Drodze Sudeckiej. Pod hotelem Markus znajdziecie bezpłatny parking.

W Kowarach szlaki narciarstwa biegowego wytyczono po stokach Góry Wołowej i Czoła. Dobrym miejscem na biegówki jest Przełęcz Okraj – tu kowarskie szlaki łączą się z trasami w Czechach: Karkonoską Cestą i pętlami w Małej Upie.

fot. turysta.kowary.pl

Masyw Śnieżnika

Tutejszy system tras narciarstwa biegowego jest naprawdę imponujący. Po polskiej i czeskiej stronie to w sumie ponad 400 km ratrakowanych i oznakowanych szlaków.

Po polskiej stronie Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika mamy do dyspozycji 68 km oznakowanych tras, z miejscami startu w Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze, Siennej - Czarna Góra. W miejscach startu przygotowane zostały miejsca postojowe oraz tablice z mapą przebiegu szlaku.

System tras biegowych charakter liniowy, choć można wybrać się na pętle w okolicach Bielic, Kletna i Międzygórza.

W Bielicach szlak łączy się z pętlami czeskiego ośrodka narciarskiego „Snowpark Paprsek” a na Przełęczy Puchacza polskie trasy łączą się z czeskim ośrodkiem narciarskim „Dolní Morava”.

Góry Orlickie i Bystrzyckie

Najważniejsze miejsce dla narciarskich biegaczy to Jamrozowa Polana koło Dusznik Zdroju. To Centrum Polskiego Biathlonu, trasy są tu ratrakowane, naśnieżane i oświetlone. Niestety, są wymagające – pętle o długości 2250 m i 1330 m są pełne podbiegów, stromych zjazdów i ostrych zakrętów.

Pobliski Zieleniec z 200 km tras (po polskiej i czeskiej stronie) to znacznie lepsze miejsce dla poczatkujących amatorów biegówek. Można je przypiąć niemal zaraz za zjazdem z drogi krajowej nr 8, ale trasy prowadzą po czeskiej stronie. Większość swój początek ma przy wjeździe do Zieleńca, kilka kilometrów dalej. Trasy te są oznaczone, dość łatwe, regularnie ratrakowane. Szczególnie warta polecenia jest trasa "Zieleniec", poprowadzona ponad wyciągami narciarskimi. Prowadzi ona do Masarykowej Chaty, schroniska niemal na samej granicy Polski i Czech.

Ponad 40 km z 200-kilometrowego systemu tras w Górach Orlickich i Bystrzyckich (był to jeden z ciekawszych projektów unijnych zrealizowanych w turystyce) przebiega w okolicach Lasówki i Spalonej. Są zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, dla turystów rekreacyjnych, ale także dla dzieci.

W kolejnego etapu tego unijnego projektu w Spalonej oświetlono polanę biegową o długości około 800 m przy schronisku PTTK Jagodna oraz wybudowano parking. Polana to tylko dodatek do 3 pętli o łącznej długości ok 25 km. Wszystkimi można dostać się szczyt Jagodna (977 m n.p.m.), gdzie z niemal 20 km wieży widokowej w kształcie gondoli świetnie widać Masyw Śnieżnika i pasmo Gór Orlickich. W samej Lasówce do dyspozycji mamy pętlę 5 km z 2 śladami oraz połączoną z nią 13-kilometrową pętlę z łącznikiem.

Góry Stołowe

W sercu Parku Narodowego Gór Stołowych wytyczono pętlę do uprawiania narciarstwa biegowego, otaczające Szczeliniec Wielki i łączące się z trasami w Czechach, mają w sumie 50 km. Te po polskiej stronie rozpoczynają się przy parkingu w Karłowie. Jest to jedna duża pętla (26 km) i trzy trasy łącznikowe (2,9 km; 1,4 km; 2 km). Ich przebieg umożliwia poruszanie się niemal po całym terenie Parku Narodowego.

Wszystkie trasy biegowe są ratrakowane z położonym śladem do klasyka. Atrakcje po drodze to m.in. Skalne Grzyby, Droga nad Urwiskiem i schronisko Pasterka.

Schronisko PTTK „Pasterka”, fot. Wikipedia

Góry Sowie

To świetne tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. Trasy w rejonie Wielkiej Sowy, Przełęczy Jugowskiej i Walimskiej oraz Bielawskiej Polanki są dobrze oznakowane, ratrakowane. Popularne są też trasy poprowadzone wokół Twierdzy Srebrnogórskiej.

Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich wytyczyło w sumie 5 tras, na których można uprawiać narciarstwo biegowe. Trasa „Niedźwiedź” rozpoczyna się przy parkingu stacji narciarskiej Jugów Park i biegnie od Przełęczy Jugowskiej na Kozie Siodło. Tylko na początku jest dość stromy, ale krótki podbieg, potem się wypłaszcza. Na nieco ponad 2 km mamy niewielką różnicę poziomów – to 86 m.

Przedłużeniem tej trasy jest „Sowa” biegnąca do schroniska o tej nazwie (2,2 km przeznaczona dla dzieci i poczatkujących biegaczy na nartach) oraz „Lis” – do Lisich Skałek, będących jednym z największych i bardziej znanych zgrupowań skalnych w Górach Sowich.

Z Przełęczy Jugowskiej na Bielawską Polanę i z powrotem wiedzie pętla „Nietoperz” o długości 10 km. Kluczowe momenty dla biegaczy to dość wymagające podejście przed Zimną Polaną i półtorakilometrowy, łagodny zjazd do Przełęczy Jugowskiej.

Z Przełęczy Srebrnej przez Przełęcz Wilczą wiedzie dziesięciokilometrowa pętla „9 buków”. Rozpoczyna się w okolicach twierdzy Srebrna Góra podobnie jak znacznie krótsza, bo dwukilometrowa, łagodna pętla „Salamandra” wokół fortu Ostróg. Warto podbiec na punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękna panorama Ząbkowic Śląskich.

Z Przełęczy Walimskiej (755 m n.p.m.) do schroniska „Orzeł” na Przełęczy Sokolej w Rzeczce biegnie trasa „Sokół” o długości ponad 7 km. Wiedzie niedaleko Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m), ale poprowadzona jest płasko. Wymagające podejście jest dopiero pod schronisko.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl