Europejska Runda Regionalna ELSA Moot Court Competition we Wrocławiu

ELSA Moot Court Competition (emc2) to światowej rangi konkurs, odbywający się w formie symulacji rozprawy przed Światową Organizacją Handlu (WTO). Dwadzieścia najlepszych, wytypowanych w pięciu rundach eliminacyjnych drużyn kwalifikuje się do Wielkiego Finału w Genewie. We Wrocławiu od 6 do 10 marca odbędzie się Europejska Runda Regionalna tego konkursu. 


Za organizację i przebieg rundy regionalnej konkursu we Wrocławiu odpowiada Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Wrocław, działające na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

ELSA (European Law Students’ Association), czyli Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, jest największą na świecie, niepolityczną, niezarobkową organizacją, zrzeszającą studentów i młodych adeptów prawa, obecną w 43 krajach w Europie. Działa poprzez grupy narodowe i lokalne pod przewodnictwem Zarządu Międzynarodowego (International Board) z siedzibą w Brukseli. We Wrocławiu ELSA istnieje od 25 lat i w tym czasie stała się jednym z najprężniej działających oddziałów ogólnopolskiej sieci.

Wizją ELSA jest: „Sprawiedliwy świat, w którym szanuje się godność ludzką i różnorodność kulturową”, a celami: wspieranie systemu edukacji prawnej i podwyższanie kwalifikacji studentów prawa i młodych prawników, promowanie postaw obywatelskich i popieranie poczucia odpowiedzialności społecznej oraz kształtowanie światopoglądów otwartych na współpracę międzynarodową.

O co chodzi w emc2

ELSA Moot Court Competition (emc2) ma formę rozprawy sądowej, której uczestnicy mają za zadanie przygotowanie linii obrony dla obu stron sporu w oparciu o fikcyjny stan faktyczny. Rozprawa odbywa się przed Światową Organizacją Handlu (WTO).

Konkurs skierowany jest do studentów prawa z całego świata, odbywa się wyłącznie w języku angielskim, a każda uczelnia może wyznaczyć jedną drużynę, liczącą od dwóch do czterech uczestników i maksymalnie dwóch opiekunów.

Konkurs składa się z trzech etapów:

  • Pisemnego, polegającego na przesłaniu pisemnych memoriałów;
  • Ustnego, eliminacyjnego w ramach pięciu rund regionalnych: 1.  dla Azji, Oceanii i Australii (w tym roku w Bangkoku), 2. dla obu Ameryk (Waszyngton), 3. dla Afryki (Nairobi), 4. i 5. dla Europy (Neapol i Wrocław);
  • Wielkiego Finału, który odbywa się w siedzibie WTO w Szwajcarii – w Genewie.

Sędziami w tej rywalizacji są pracownicy WTO oraz inni specjaliści z zakresu prawa WTO i międzynarodowego prawa handlowego.

Jaki jest cel tego projektu? Poszerzanie wiedzy na temat międzynarodowego prawa handlowego i prawa WTO oraz zachęcanie do ściślejszej współpracy w międzynarodowej wymianie handlowej.

Europejska Runda Regionalna we Wrocławiu

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Wrocław wygrało konkurs na organizację jednej z dwóch rund regionalnych ELSA Moot Court Competition. Już we wtorek, 6 marca, organizatorzy powitają uczestników podczas ceremonii otwarcia Rundy Regionalnej. We Wrocławiu zaprezentuje się 20 drużyn, czyli 70 studentów i 30 opiekunów, których będzie oceniać 10-15 sędziów.  

Dwa następne dni, czyli 7-8 marca, poświęcone są na eliminacje, natomiast 9 marca zostaną rozegrane półfinały, a potem finał. Odbędzie się on w godz. 13.00-16.00 w sali obrad Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przy placu Powstańców Warszawy 1. Można tam przyjść, by kibicować uczestnikom na miejscu lub obejrzeć relację na żywo w internecie. Link do streamingu na stronie wydarzenia: emc2.elsa.org.pl.

Zgłoś uwagę