wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Program "Mosty", czyli puls miłości i lekcja historii
Kliknij, aby powiększyć
Krzysztof Maj i Chris Baldwin na Kładce Świebodzkiej zapowiadają nowy projekt "Mosty" Fot. Tomasz Walków
Krzysztof Maj i Chris Baldwin na Kładce Świebodzkiej zapowiadają nowy projekt "Mosty"

Chris Baldwin, kurator ESK 2016, już teraz kusi tym, czego świadkami będziemy za kilka miesięcy. Wiadomo, że trzeba sobie zarezerwować 20 czerwca, bo przez 24 godziny na 26 wrocławskich mostach będą się działy prawdziwe cuda, czyli 27 przygotowanych przez wrocławian projektów. W tym wybijanie pulsu miłości na Moście Tumskim, czy działania młodzieży na Kładce Zwierzynieckiej.

Reklama

"Wyobraź sobie wrocławski most, który już nie istnieje, a który możesz odbudować za pomocą laserów". To nie reklamowy slogan, ale słowa Chrisa Baldwina, kuratora ESK 2016, który w ten sposób zachęcał wrocławian do wzięcia udziału w nowym projekcie "Mosty" (angielska nazwa "Bridge Builders").

Wnioski o  o dofinansowanie można było składać do października 2014 roku.

Młodzi budują "Mosty"

Na czym polega projekt „Mosty”? – Zapraszamy młodych wrocławian w wieku od 7 do 35 lat, aby jednego weekendu w czerwcu przejęli Wrocław i stworzyli na tutejszych mostach kulturalne przedsięwzięcia – wyjaśniał Chris Baldwin, kurator ESK 2016 ds. performance’ów. – Mamy nadzieję zmienić mosty w mieście w instalacje artystyczne i oczekujemy wielu uczestników tego projektu – dodał reżyser.

Finał "Mostów" w czerwcu 2015!

Wprawdzie do inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury pozostał dokładnie rok, ale Chris Baldwin podkreśla, że główne wydarzenia programu „Mosty” obejrzymy już w czerwcu, czyli pół roku wcześniej.

Nazwa programu nie jest przypadkowa. Wrocław, przez niektórych zwany także Wenecją Północy, mostami stoi. Jest ich w mieście ponad 120. Na 26 mostach zobaczymy w czerwcu wydarzenia przygotowane przez mieszkańców, którzy dali upust fantazji i świetnym pomysłom.

Puls miłości na Moście Tumskim

Czeka nas zatem 24-godzinny maraton koncertów, performance’ów. Jednym z nich będzie całodobowe wybijanie pulsu miłości na Moście Tumskim, podczas którego artyści będą na wielkich bębnach imitowali bicie serca. Inne będą się rozgrywały m.in. na Moście Pokoju, Kładce Zwierzynieckiej. – Fajnie byłoby, gdyby tego dnia komunikacja miejsca była za darmo, wtedy można byłoby objechać całe miasto i obejrzeć wszystkie wydarzenia – nie kryje Karolina Marciniak, główna koordynatorka projektu „Mosty”. Zdradza, że rozmowy na temat przejazdów za free są już w toku.

13-letni gimnazjalista ze świetnym pomysłem

Nabór pomysłów na projekt „Mosty” trwał do października ubiegłego roku. Nadesłano 79 aplikacji, a organizatorzy spotkali się z 50 wnioskodawcami i spośród ich propozycji wyłonili 27 ich zdaniem najciekawszych. Rozpiętość wieku była spora, bo najmłodszy uczestnik ma 13 lat! To Ignacy Pochodyła, gimnazjalista, którego projekt „Step by step. Architektura dźwięku” zostanie zrealizowany w drodze (czyli na schodkach prowadzących na... Mostek Pokutnic łączący wieże Katedry św. Marii Magdaleny). Efektem ma być symbioza architektury i dźwięku. Na pomysł Ignacy wpadł przygotowując się do Konkursu Wiedzy o Wrocławiu. – Czytałem legendy i zastanawiałem się, dlaczego tylko je czytamy, a nie możemy posłuchać – wyjaśnia nastoletni uczestnik programu „Mosty”.

Dlatego 20 czerwca wszyscy wchodzący schodami 47 metrów w górę usłyszą nie tylko miejskie legendy, ale i towarzyszące im dźwięki – część nagranych z natury, część przygotowanych komputerowo. Na szczycie czeka nas niespodzianka – orkiestra dęta będzie grała specjalnie na tę okazję skomponowany utwór Mateusza Ryczka.

Lepiej poznać historię Wrocławia

Oprócz tego Ignacy Pochodyła ma zamiar pracować z młodzieżą, która pozna trochę lepiej skarby Katedry św. Marii Magdaleny.

– Kiedyś była tu biblioteka Magdaleńska ze znakomitymi dziełami sztuki, jakie przeniesiono do Muzeum Narodowego, by uchronić przed wojennymi zniszczeniami – wyjaśnia. To m.in. słynny portret Heleny Antonii, kobiety z brodą. Ignacy pragnie, aby młodzież, która zostanie informacje o cennych zbiorach Magdaleńskich mogła je potem odnaleźć na ścianach i w gablotach Muzeum Narodowego. – W ten sposób lepiej poznają historię miasta – nie ma wątpliwości autor projektu „Step by step”. – „Mosty” to projekt  o kreatywnych młodych ludziach. Ma zachęcać młodych do opowiadania historii o Wrocławiu Wrocławianom i Polakom – puentuje Chris Baldwin, kurator ESK 2016 do spraw performance i opiekun artystyczny programu „Mosty”.

Projekt „Mosty” – informacje

Uczestnicy projektu składali wniosek dostępny na stronie internetowej ESK 2016. Do adaptacji były trzy rodzaje mostów – małe, średnie i duże. Pomysłodawcy wybrali swój wymarzony most, opisali, w jaki sposób chcą go zmienić, a także zdecydowali się na artystę, z którym będą chcieli przeprowadzić konieczne zmiany. Projekty trafiły potem na biurko Chrisa Baldwina, który dyskutował na ich temat ze specjalistami, wreszcie wybrano najciekawsze. – Wsparcie finansowe wynosi 20 tysięcy złotych dla małych mostów, 40 tysięcy dla średnich i 80 tysięcy złotych dla dużych, ale nie oznacza to, że grupa nie będzie mogła pozyskać dodatkowych środków na realizację – podkreśla Krzysztof Maj, dyrektor Biura Festiwalowego ESK 2016.    

Wszystkie informacje o programie "Mosty" znajdziecie tutaj.

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl