Dziś Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

6 maja ogłoszony został przez Komisję Europejską dniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przypominamy o potrzebie zachowania ostrożności na drogach.


Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma na celu zwróceniu uwagi obywateli UE na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W okresie od 1 stycznia do 5 maja 2020 na obszarze Wrocławia i powiatu wrocławskiego doszło do 205 wypadków drogowych – informuje Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. To o kilka procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Policjanci apelują jednak o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku w trakcie kierowania pojazdami.

Jak informują oficerowie KMP we Wrocławiu, wśród najczęstszych przyczyn wypadków wymienić należy w pierwszej kolejności niezachowanie bezpiecznej odległości, nadmierną prędkość oraz niezachowanie ostrożności na przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach.

– Miejsca gdzie należy uważać we Wrocławiu, to także węzły autostradowe, takie jak: Wrocław Stadion czy Wrocław Lotnisko. Często kierujący zwalniają tam, chcąc przeczytać tablice informacyjne, w ich zachowania wkrada się niezdecydowanie. Z kolei kierujący jeżdżący tamtędy codziennie, jadą na pamięć i szybko. Warto w takich miejscach zdjąć nogę z gazu – mówi st. sierżant Dariusz Rajski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Ograniczenia prędkości mają sens

50 km/h wielu kierowcom wydaje się niewielką prędkością. Pamiętajmy jednak, że stosując się do ograniczenia prędkości, jesteśmy w stanie zareagować na nieprzewidziane zdarzenia. – To może uratować życie i zdrowie – podkreślają oficerowie KMP we Wrocławiu.

Piłeś? - Nie jedź!

Policjanci apelują także o poważne traktowanie zakazu kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu. Dotyczy to zarówno kierujących samochodami, jak i rowerzystów. Cały czas zdarzają się niebezpieczne wypadki spowodowane alkoholem. W ostatnią niedzielę w Kątach Wrocławskich doszło do wypadku, w którym zginął pasażer samochodu. Kierujący miał 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Uważaj na pieszych

W skali kraju prawie połowa potrąceń pieszych odnotowywanych w policyjnych statystykach, ma miejsce na wyznaczonych przejściach dla pieszych. Przykładów braku wyobraźni nie trzeba zresztą szukać daleko. Ten film opublikowany przez brd24.pl nakręcono na ulicach Wrocławia:Zgłoś uwagę