Domowa edukacja z Betard Spartą. Klub przygotował serię lekcji

Żużlowcy Betard Sparty wciąż czekają na inaugurację rozgrywek PGE Ekstraligi. Na razie nie wiadomo, kiedy na Stadionie Olimpijskim znów usłyszymy motocykle, a tymczasem wicemistrzowie Polski przygotowali dla swoich fanów (nie tylko tych najmłodszych) domowe lekcje, podczas których można się m.in. dowiedzieć więcej o historii czarnego sportu.

  • fot. Paweł Prochowski

    fot. Paweł Prochowski


Na początku przygotowano lekcję z wychowania fizycznego, czyli domowe ćwiczenia i porady, by pozostać w zdrowiu. Następnie przybliżono historię wrocławskiego stadionu, a także mistrzostw świata.

45 tysięcy widzów na Olimpijskim

– W 1970 roku, po raz pierwszy w Polsce (wcześniej mistrzostwa odbywały się w Londynie, trzy razy w Goeteborgu i raz w Malmoe), najlepsi żużlowcy globu wystąpili na wrocławskim Stadionie Olimpijskim. Zwyciężył Ivan Mauger, a na podium znaleźli się też dwaj Polacy: Paweł Waloszek i Antoni Woryna. Ich walkę oglądało około 45 tysięcy widzów (w 1961 finał Drużynowych Mistrzostw Świata zgromadził ponad 50-tysięczną widownię) – czytamy w opracowaniu wrocławskiego klubu.

Kilka ciekawostek można odnaleźć także w materiale o Stadionie Olimpijskim, który w latach 2015-2017 został gruntowanie wyremontowany, a pierwsze prace remontowe przeprowadzono kilka lat po wybudowaniu. – Po raz pierwszy większe prace, choć bardziej polegające na rozbudowie obiektu, wówczas nazywanego jeszcze Stadionem Śląskim, przeprowadzono w latach 30. ubiegłego stulecia, niedługo przed II wojną światową. Wał ziemny, na którym znajdowały się trybuny otoczony ceglanym murem, a pojemność stadionu zwiększyła się do 50 tysięcy widzów. Dobudowano także zadaszenie oraz wieżę zegarową – informują żużlowi „nauczyciele”.

Żużlowa geografia i języki obce

W planie zajęć mamy jeszcze języki obce, czyli najpopularniejsze zwroty, które mogą pomóc w komunikacji kibiców z zagranicznymi żużlowcami, a także dwie lekcje geografii, które przybliżą nam ekstraligowe ośrodki żużlowe oraz speedway na świecie.

Home education z WTS-em:
Wychowanie fizyczne
Języki obce
Geografia cz. 1
Geografia cz. 2
Historia cz. 1
Historia cz. 2Zgłoś uwagę