wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dla spóźnialskich: Specjalista radzi, jak wybrać choinkę

Szukając choinki do przystrojenia domu, Polacy mają z czego wybierać: świerk pospolity, świerk kłujący, świerk serbski, jodła koreańska, jodła kaukaska, jodła szlachetna, daglezja zielona. Dowiedz się, co decyduje, że choinka dłużej postoi w mieszkaniu.

Reklama

Dawniej domy na święta dekorowano podłaźniczką – gałęzią sosnową, lub czubkiem jodły albo świerka wieszanymi pod sufitem. Wystrojone całe drzewka w Polsce zaczęły się pojawiać na przełomie XVIII i XIX wieku.

Dr Włodzimierz Kita z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu radzi, jak sprawdzić, czy drzewko, które kupujemy, jest świeże.

– W przypadku świerka trzeba gałązkę upatrzonego drzewa pogłaskać „pod włos”. Jeśli nie opadają igły, znaczy że drzewko jest świeże – wyjaśnia dr Kita. – Nie sprawdzimy w ten sposób jodły, bo z niej igły nie opadają, tylko przysychają. Dlatego wiele osób woli kupić jodłę, bo choć droższa – po świętach nie ma problemu ze sprzątaniem.

Kolor igieł zależy od odmiany drzewka, jednak pożółkłe igły to zawsze sygnał, że było zaniedbane i nie będziemy się nim długo cieszyć.

Wybierz choinkę ze szkółki

Drzewka, które kupujemy na placach, pochodzą ze specjalnie prowadzonych plantacji, są szkółkowane, tzn. często przesadzane.

Choinka w doniczce powinna mieć „zastaną” ziemię, porośniętą innymi drobnymi roślinami (np. mchem), to oznaka, że drzewko było dobrze szkółkowane, z odpowiednim wyprzedzeniem umieszczone w doniczce, bez problemu możemy je wsadzić do gruntu.

Cena choinki zależy od mody i od kosztów produkcji na plantacjach. Za jodły (zwłaszcza jodły kaukaskie) zapłacimy więcej, bo dłużej rosną, są bardziej wymagające jeśli chodzi o warunki i wrażliwsze niż świerki.

Ale specjalista z Uniwersytetu Przyrodniczego zachęca, by wykorzystać czas świąteczno-noworoczny na spacery po „iglakowym” lesie.

Na Wzgórzach Strzelińskich warto podziwiać wiekowe cisy, a koło Ślęzy – jodły, wokół stawów przy Rudzie Sułowskiej w środku lasu dziko rosnące jałowce, a jeśli zdecydujemy się na pół godziny marszu z Grabówki koło Rudy Sułowskiej, to spotkamy zakochane drzewa: sosnę splecioną z bukiem. 

UP/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl