wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. To było 12 miesięcy sukcesów! Czego dokonali wrocławianie w 2023 roku? [ZDJĘCIA]

Zdobycie bieguna południowego, napisanie książki, która cieszy się takim powodzeniem, że trzeba było zrobić 15 (!) dodruków, wytrwałe stanie w nocy w kolejce, o której mówiła cała Polska, zakończona happy endem ośmiomiesięczna batalia o sprowadzenie psa z drugiego końca świata – sprawdź, jakie jeszcze sukcesy (oczywiście było ich znacznie więcej) odnieśli wrocławianie w 2023 roku. Zaczynamy od stycznia.

Reklama

Mateusz Waligóra zdobył biegun południowy

13 stycznia 2023 roku wrocławianin Mateusz Waligóra dotarł na biegun południowy. Samotnie i bez wsparcia z zewnątrz pokonał 1250 km lodowej pustyni. Dokonał tego jako czwarty Polak w historii. Ekstremalna wyprawa trwała 58 dni.

„Jestem bardzo wzruszony” – powiedział nam polarnik po osiągnięciu celu – „Czuję się zmęczony, ale szczęśliwy, bo udało mi się spełnić dziecięce marzenia”.

Krzysztof Gajewski pobił rekord świata w pływaniu w lodowatej wodzie

13 marca 2023 roku wrocławski pływak, Krzysztof Gajewski, specjalista od ekstremalnych wyzwań, na torze w Kopalni Wrocław pokonał 5 kilometrów, w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza, ustanawiając w ten sposób nowy rekord świata.

„Kosztowało nas to kilka lat ciężkiej pracy, ale efekty są super!” – napisał na Facebooku pod zdjęciem, na którym tuż po pobiciu rekordu podnosi z radości żonę.

Marina Mashtaler zdobyła Złotego Tukana

31 marca 2023 roku w Teatrze Muzycznym Capitol Grand Prix 43. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, czyli statuetkę Złotego Tukana odebrała pochodząca z Ukrainy i mieszkająca we Wrocławiu Marina Mashtaler.

Ten wieczór należał do niej nie tylko ze względu na Grand Prix, bo wokalistka zdobyła także cztery inne nagrody: statuetkę Tukana Publiczności, nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Nagrodę Radia RAM im. Moniki Jaworskiej oraz Nagrodę Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica.

Maja Kuczyńska została wicemistrzynią świata w... lataniu 

Związana z Wrocławiem 23-letnia Maja Kuczyńska zdobyła wicemistrzostwo świata w lotach w tunelu aerodynamicznym podczas Mistrzostw Świata, które 19-22 kwietnia odbyły się w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji. Ma też w kolekcji złoto mistrzostw Europy.

Od ponad 10 lat promuje w Polsce tę widowiskową dyscyplinę sportu i jako jedyna w kraju zajmuje się nią zawodowo. „Zdmuchując świeczki na torcie urodzinowym, jestem z roku na rok coraz bardziej szczęśliwa, że mogę robić to, co kocham. Spełniam swój sen o lataniu” - mówi.

Lekarze z USK przeszczepili setne serce

W maju 2023 roku Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej we Wrocławiu wykonał setną transplantację serca. Wystarczyły dwa lata, aby wrocławski ośrodek znalazł się w krajowej czołówce. Za tym sukcesem stoją najwyższe kompetencje lekarzy, sprawna koordynacja i włączenie do pomocy m.in. helikoptera policyjnego.

Joanna Kuciel napisała „Chłopki”, które stały się bestsellerem 

Od dnia premiery, która miała miejsce 17 maja 2023, do grudnia tego roku „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel miały już 15 dodruków, bo zainteresowanie książką przeszło najśmielsze oczekiwania wydawnictwa Marginesy.  

Wrocławska pisarka wywołała tym tomem dyskusję o życiu naszych przodków i przywróciła godność chłopkom żyjącym w dwudziestoleciu wojennym. 

Warto dodać, że pięć lat temu ukazał się jej bestsellerowy tom „Służące do wszystkiego” o życiu panien służących w obcych domach w Polsce w pierwszej połowie XX wieku.

Joanna Kuciel jest również autorką świetnych biografii polskich pisarzy („Słonimski. Heretyk na ambonie”, „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”), jednak  w ostatnich latach jest kojarzona przede wszystkim jako wnikliwa obserwatorka i kronikarka życia kobiet pomijanych w historii.

Małgorzata Szablowska sprowadziła uratowanego psa z drugiego końca świata

Rita to młoda suczka, która urodziła się w środku amazońskiej dżungli i gdyby nie pomoc Małgorzaty Szablowskiej z Wrocławia, umarłaby tam w męczarniach.

Leczenie zostało zorganizowane od razu, jednak sprowadzenie psa do Polski zajęło aż osiem miesięcy. Załatwianie formalności i pokonywanie piętrzących się przeszkód nie było łatwe i słono kosztowało, ale pani Małgorzata się nie poddała i 1 lipca 2023 pies, po pokonaniu 11 tys. km, dotarł do Wrocławia. Jest teraz zdrowy i szczęśliwy. 

Zdali wszyscy! Sukces maturzystów z dziesięciu wrocławskich liceów

7 lipca 2023 absolwenci szkół ponadpodstawowych w całej Polsce poznali wyniki z egzaminów maturalnych. W dziesięciu wrocławskich liceach „zdawalność” wyniosła sto procent, a więc świadectwo dojrzałości otrzymali wszyscy maturzyści.

Szkoły, o których mowa,  to III, V, VIII, IX oraz XIII LO, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu, Liceum Ogólnokształcące Cogito, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Karola Szymanowskiego.

Paulina Żeleźnik wywalczyła w Szwecji złoto

Szesnastolenia uczennica LO nr XIV zdobyła złoto na 3. Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt, która odbyła się w lipcu 2023 w Lund w Szwecji. To już drugi medal Pauliny w tych zawodach. W ubiegłym roku w Antalyi (Turcja) zdobyła srebro.

Europejska Olimpiada Informatyczna Dziewcząt (wbrew nazwie biorą w niej udział także reprezentacje spoza Europy, np. z Japonii, USA, Meksyku, Peru, Brazylii i Tunezji) to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla młodych talentów informatycznych. W tegorocznej edycji wystartowało 186 zawodniczek reprezentujących 52 kraje. 

Pływacy z WKSN Świt Wrocław zdobyli w Buenos Aires pięć medali  

14 i 15 sierpnia 2023 roku pływacy z WKSN Świt Wrocław - Weronika Nowicka, Konrad  Powroźnik i Kacper Nowicki -  zdobyli medale (złote, srebrne i brązowe) na 6. Mistrzostwach Świata Głuchych w pływaniu, które odbyły się w Buenos Aires w Argentynie.

Emilia Kozikowska została Mistrzynią Europy w Karate Tradycyjnym Kumite

Wrocławianka, Emilia Kozikowska, szesnastoletnia uczennica XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu została Mistrzynią Europy w Karate Tradycyjnym Kumite Drużynowym oraz Wicemistrzynią Europy w Kumite Indywidualnym podczas Mistrzostw, które odbyły się w październiku 2023 roku w Rimini we Włoszech.

Emilia trenuje karate od czwartego roku życia. Oprócz tego świetnie jeździ konno, uprawia gimnastykę artystyczną i gra w tenisa.

Jagodno stało się najbardziej znanym osiedlem w Polsce, a Wrocław miał rekordową frekwencję

Żeby zagłosować w wyborach parlamentarnych 15 października, mieszkańcy Jagodna stali w kolejce do głosowania do 2.45 w nocy. Niektórzy spędzili w ten sposób nawet pięć godzin. Mówiła o tym cała Polska, a wrocławianie z Jagodna stali się  symbolem wytrwałości.

Wrocław pobił też rekord frekwencji wyborczej w wyborach parlamentarnych – do urn poszło ponad 81 proc. uprawnionych.

Jan Górka wygrał The Voice of Poland

Za najbardziej utalentowanego uczestnika 14. edycji The Voice of Poland uznano Jana Górkę - studenta Politechniki Wrocławskiej. W finale zaśpiewał autorski utwór „Zadzwonię”.

Powieść „Bieguni” Olgi Tokarczuk wśród 100 najlepszych książek literatury światowej

Prestiżowy niemiecki tygodnik „Die Zeit” ogłosił 25 listopada 2023 roku listę stu najlepszych książek literatury światowej. Wśród nich jest powieść „Bieguni” Olgi Tokarczuk.  Od lat związana z Wrocławiem pisarka i laureatka Nagrody Nobla znalazła się tam w towarzystwie największych, m.in. Homera, Tomasza Manna, Jamesa Joyce’a.

Powieść „Bieguni” ukazała się w 2007 roku. Rok później Tokarczuk uzyskała za nią Nagrodę Literacką Nike, a w 2018 roku The Man Booker International Prize – jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl