wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Seminarium „Zaangażowanie lokalnej społeczności w ochronę żydowskiego dziedzictwa” w Synagodze

W poniedziałek i wtorek (10-11 lutego) w Synagodze pod Białym Bocianem trwa seminarium „Zaangażowanie lokalnej społeczności w ochronę żydowskiego dziedzictwa”. To jedno z wydarzeń międzynarodowego projektu MORESHET – Jewish Heritage Network, którego celem jest ochrona i rozwój dziedzictwa żydowskiego w Europie. – Jestem bardzo szczęśliwy, że Wrocław znalazł się w międzynarodowej sieci miast dbających o dziedzictwo żydowskie, będzie to dalszy wkład na rzecz wielokulturowego i otwartego miasta – napisał w liście skierowanym do uczestników seminarium prezydent Jacek Sutryk.

Reklama

Sieć miast we wspólnej, ważnej sprawie

MORESHET – Jewish Heritage Network to projekt europejski finansowany w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”, partnerem są władze miast albo działające w miastach organizacje pozarządowe zajmujące się tą tematyką. We Wrocławiu projekt wspierany jest przez miasto, a także Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem i Fundację Bente Kahan.

Sieć europejskich organizacji zajmujących się ochroną i rozwojem dziedzictwa żydowskiego w Europie stworzyli reprezentanci miast Kraków, Mantua (Włochy), Hijar (Hiszpania), Wormacja (Niemcy), Londynu i Wrocławia. Uczestnicy projektu starają się znaleźć odpowiedź na pytania, jakie miejsca związane z dziedzictwem żydowskim istnieją w Europie, kto o nie dba i jakie strategie edukacyjne są stosowane, kim są osoby odwiedzające te miejsca i do jakich grup docelowych warto docierać.

– Wierzymy, że tworząc sieć stworzymy w przyszłości pewne centrum kompetencyjne, które pozwoli innym dbać o to dziedzictwo, nie tylko, aby wspominać przeszłość, ale także wychowywać dla przyszłości – zwraca uwagę Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu w latach 2012-2018.

Wrocław pielęgnuje żydowskie dziedzictwo

„Jestem bardzo szczęśliwy, że Wrocław znalazł się w międzynarodowej sieci miast dbających o dziedzictwo żydowskie. Będzie to dalszy wkład na rzecz wielokulturowego i otwartego miasta.(...)Chcemy dzielić się zgromadzoną wiedzą i czerpać z wiedzy i doświadczeń innych miast” – napisał w liście do gości seminarium prezydent Jacek Sutryk. Prezydent zwrócił też uwagę, że Wrocław zrobił bardzo wiele na rzecz pielęgnowania dziedzictwa żydowskiego, które jest bardzo ważną częścią naszego miasta przypominając o remoncie synagogi, utrzymaniu Starego Cmentarza Żydowskiego, czy aktywny udział w wielu projektach dokumentujących losy wrocławskich Żydów. List Jacka Sutryka przeczytał Radosław Michalski, dyrektor Biura Promocji Miasta Wrocławia.

Seminarium w Synagodze

Zorganizowane w Synagodze pod Białym Bocianem dwudniowe seminarium to okazja do spotkania się przedstawicieli z miast członkowskich projektu MORESHET, wymiany poglądów, dyskusji. – Idea spotkania wiąże się ze społecznością lokalną, wszystkimi jej aspektami funkcjonowania – edukacją, kulturą, pamięcią, nie pomijając dziedzictwa stricte materialnego. Ale nie dotyczy tylko przeszłości, komentowania, wspominania, dotyczy również przyszłości – tłumaczy Aleksander Gleichgewicht.

– Odniesienie do dziedzictwa żydowskiego, szczególnie w aspekcie Holocaustu, uczy nas szacunku dla wielokulturowości, różnorodności, a więc do praw mniejszości, ale i praw indywidualnych, a można powiedzieć, że i do szeroko pojętych praw człowieka. Do tych wszystkich cech, które chcielibyśmy przypisać przyszłej Europie, w której, myślę, przecież i my chcemy zostać – dodaje Gleichgewicht.

Seminarium potrwa do wtorku 11 lutego. Wśród prelegentów m.in. Piotr Puchta, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Bente Kahan, Aleksander Gleichgewicht, dr Anna Kałużna z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W programie wtorkowym m.in. wizyta na Starym Cmentarzu Żydowskim.

Program Seminarium w Synagodze pod Białym Bocianem

Udział w seminarium jest bezpłatny, można się zarejestrować bezpośrednio na miejscu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl