4. We Wrocławiu będzie ośrodek dla porzuconych niemowląt. Wiemy, gdzie powstanie i jak będzie działał
 Wizualizacja Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego, który powstanie na Stabłowicach Fundacja Zobacz Mnie

Fundacja Zobacz Mnie buduje Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny dla porzuconych niemowląt. Będzie to pierwszy na Dolnym Śląsku i czwarty w Polsce ośrodek, w którym dzieci do 12. miesiąca życia znajdą opiekę medyczną, a rodzice pomoc w ich adopcji. Pomysłodawcy ośrodka zaprezentowali prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi projekt budynku.

Najlepszą sytuacją dla porzuconych niemowląt jest jak najszybsze znalezienie nowego domu. Jest to tym ważniejsze, że są to często dzieci chore, niepełnosprawne, z wadami genetycznymi albo cierpiące na alkoholowy zespół płodowy. Statystyki są jednak alarmujące.

W 2022 roku we Wrocławiu 50 niemowląt porzucono w szpitalach lub odebrano biologicznym rodzicom z powodu interwencji policji. Mniej niż połowa, bo tylko 21 dzieci, znalazło dom w rodzinach zastępczych (we Wrocławiu jest ich 740, z czego 80 proc. stanowią rodziny spokrewnione z dziećmi). Trojgiem zaopiekowały się rodziny zastępcze o statusie pogotowia rodzinnego (we Wrocławiu jest ich tylko siedem), a 26 trafiło do instytucjonalnych domów dziecka. W takich warunkach trudno dziecku zapewnić wczesną diagnozę, fachową opiekę i rehabilitację.

Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsza adopcja.

Powiększ obraz: <p>Spotkanie w gabinecie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z osobami zaangażowanymi w budowę Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego na Stabłowicach - na zdjeciu w środku Magdalena R&oacute;żczka</p> Grzegorz Rajter
Spotkanie w gabinecie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z osobami zaangażowanymi w budowę Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego na Stabłowicach - na zdjeciu w środku Magdalena Różczka

Opieka nad dzieckiem plus pomoc dla rodziców adopcyjnych

Sama chęć adopcji dziecka często nie wystarcza. Dlatego niezbędne jest udzielenie realnej pomocy przyszłym rodzicom w zakresie opieki zdrowotnej i kwestii prawnych. Fundacja Zobacz Mnie zdecydowała się zbudować we Wrocławiu Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny dla porzuconych niemowląt, w którym obie te potrzeby będą brane pod uwagę.

– Będziemy diagnozować i rehabilitować dzieci oraz poszukiwać rodzin zastępczych i rodzin adopcyjnych – zapewnia podczas piątkowego spotkania Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezeska Fundacji Zobacz Mnie. – Będzie to centrum dla rodzin.

Dziećmi będą się zajmowały opiekunki, stwarzając warunki zbliżone do tych domowych.

Ośrodek powstanie na Stabłowicach

A dokładniej przy ul. Staroleskiej. Miasto Wrocław na mocy umowy użyczenia już przekazało organizacji działkę o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych. Projekt też już jest.

Jak zapowiada Fundacja Zobacz Mnie, w ośrodku o powierzchni użytkowej nieco ponad tysiąca metrów kwadratowych będą:

• kuchnia, jadalnia, łazienki i pokoje zabaw pełne barw, miękkich tkanin i zabawek;
  • sypialnie dwu- i trzy osobowe z fotelami dla opiekunów;
  • gabinety terapii sensorycznej i fizjoterapii, lekarski i zabiegowy;
  • dwa niezależne mieszkania dla rodzin adopcyjnych przyjeżdżających spoza Wrocławia.

Zobacz wizualizacje ośrodka:

Założyciele duży nacisk kładą na zaplecze szkoleniowe, dzięki któremu wsparcie uzyskają rodziny adopcyjne i zastępcze.

W ośrodku będzie 20 łóżeczek. Rocznie, zgodnie z szacunkami, pomoc znajdzie tu około 100 dzieci.

Skorzystają dzieci, rodzice i miasto

– Taki ośrodek to dla miasta ogromne wsparcie. Liczymy, że powstanie jak najszybciej, ponieważ zbyt dużo niemowlaków trafia do naszych ośrodków pieczy instytucjonalnej. Ich tam nie powinno być. Powinny jak najszybciej znaleźć dom – mówi po piątkowym spotkaniu Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Fundacja Zobacz Mnie będzie współpracowała z MOPS-em w zakresie przekazywania dzieci, które potrzebują szczególnej opieki i czekają na adopcję. Porzucone lub odebrane dzieci do pierwszego roku życia trafiają zazwyczaj do pogotowia rodzinnego. We Wrocławiu jest ich siedem i wszystkie są przepełnione, więc dzieci przekazywane są domom dziecka

– Wierzymy też bardzo, że uda nam się współpracować z sędziami rodzinnymi, od których zależy szybkie uwolnienie prawne od rodziców. Zależy nam, aby dzieci przebywały u nas jak najkrócej i jak najszybciej znajdowały rodziny zastępcze – mówi Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral.

Powiększ obraz: <p>Spotkanie w gabinecie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z osobami zaangażowanymi w budowę Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego na Stabłowicach - prezydent ogląda projekt</p> Grzegorz Rajter

Kiedy powstanie ośrodek

Projekt jest już gotowy. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. Zgodnie z planem budynek powinien być gotowy za około dwa lata.

Szacowane koszty budowy i wyposażenia ośrodka to 16 milionów złotych (netto). Kwotę tę w całości pokryje Fundacja Zobacz Mnie ze środków zbieranych na ten cel. Bieżące utrzymanie finansowane będzie zaś z budżetu państwa, jak wszystkie tego typu ośrodki.

Zobacz zdjęcia z piątkowego spotkania