3. Inwestycje
  4. Oś Zachodnia
  5. Budowa ulicy 11 Listopada (obwodnicy Leśnicy). Na wiadukcie układają ostatnią warstwę nawierzchni
Robotnicy pracujący na wiadukcie, układają ostatnią warstwę nawierzchni Tomasz Hołod
Robotnicy pracujący na wiadukcie, układają ostatnią warstwę nawierzchni

Dziś rozpoczęło się wylewanie ostatniej warstwy nawierzchni ulicy na wiadukcie, przez który przebiega ulica 11 Listopada. Koniec inwestycji, uwzględniającej przebudowę Kosmonautów, widać coraz wyraźniej. Wszystko ma skończyć się w listopadzie.

W lipcu informowaliśmy, że budowa ulicy 11 Listopada, czyli ostatniego fragmentu obwodnicy Leśnicy, zakończy się we wrześniu lub w październiku. Dziś wiadomo, że w grę wchodzi końcówka listopada.

Leją asfalt na wiadukcie nad torami

Oddanie inwestycji się przeciąga, ale metę na szczęście widać na horyzoncie coraz wyraźniej. 5 września robotnicy wylewali ostatnią warstwę nawierzchni jezdni przebiegającej przez wiadukt wzniesiony nad torami kolejowymi przy ulicy Jerzmanowskiej. To oznacza, że jeszcze w tym miesiącu będzie można przeprowadzić na nim próby obciążeniowe.

Ulica 11 Listopada to dwukilometrowa droga (z drzewami pomiędzy jezdniami), która połączy ulicę Kosmonautów (od skrzyżowania z Fieldorfa) z aleją Kaczorowskiego. Dzięki niej kierowcy będą mogli omijać osiedla: Złotniki, Stabłowice i Leśnicę. Nowa aleja ma stanowić alternatywę dla przejazdu ulicami Kosmonautów i Średzką.

– Wszyscy, którzy będą chcieli wjechać na osiedla, skorzystają z dotychczasowej trasy, natomiast kierowcy wyjeżdżający z miasta, pojadą obwodnicą – tłumaczył w lipcu Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji. – Dzięki temu osiedla zachodnie będą odciążone z ruchu tranzytowego – dodał.

Częścią zadania jest przebudowa ulicy Kosmonautów na odcinku czterech kilometrów – pomiędzy Gliniankami a ul. Fieldorfa. Obecnie prace trwają na jezdni w kierunku Leśnicy. Na przeciwległej remont się skończył. Wzdłuż Kosmonautów położone zostało nowoczesne torowisko, po którym jeżdżą tramwaje. Pojawiają się drogi rowerowe i chodniki. Przy ulicy posadzono pierwszą część drzew: platany, klony i inne. Sadzonki mają kilka metrów wysokości.

Z przebudowywanego odcinka ulicy Kosmonautów będzie można zjechać w nową ulicę 11 Listopada. Na Kosmonautów byliśmy 19 sierpnia – kilka zdjęć jest tutaj.

Autobusy miejskie czekają ze zmianą tras

Końca budowy obwodnicy wypatrują z niecierpliwością nie tylko kierowcy. Inwestycja jest równie ważna dla pasażerów autobusów miejskich. Budowa ulicy 11 Listopada determinuje bowiem trasy dwóch linii: 107 oraz 148. Plany zakładają, że te autobusy będą kursowały nowymi szlakami po otwarciu alei:

• 107 dojadą do pętli Pracze Odrzańskie trasą: ul. Jerzmanowska – 11 Listopada – ul. Fieldorfa (koło szpitala) – rondo Bezruczki – ul. Wojanowska – ul. Starogajowa – Stabłowicka – pętla;
  • 148 od okolicy stacji kolejowej Wrocław Żerniki pojadą ulicami Jerzmanowską i 11 Listopada do ulicy Halickiej, a dalej po dotychczasowym szlaku.

Mapy przedstawiające zaplanowane trasy są tutaj.

Koszt całej inwestycji to około 181 milionów złotych. Zadanie jest dofinansowane pieniędzmi z Unii Europejskiej. Prace wykonuje firma Bickhardt Bau Polska z podwrocławskich Siechnic.