3. Inwestycje
  4. Oś Zachodnia
  5. Ulica 11 Listopada na ostatniej prostej. To nowa droga, która zamknie obwodnicę Leśnicy
Koparki, spycharki i inne pojazdy budowlane na przygotowywanym wjeździe na wiadukt na trasie powstającego odcinka obwodnicy Leśnicy Tomasz Hołod

Budowa brakującego fragmentu obwodnicy Leśnicy jest na ostatniej prostej. Chodzi o nową drogę pomiędzy ul. Kosmonautów a al. Kaczorowskiego, której ważnym elementem jest wiadukt nad torami kolejowymi. Częścią zadania jest ponadto prowadzona przebudowa odcinka ulicy Kosmonautów. Możliwe, że cała trasa, która ma przejąć część ruchu z ulic przebiegających przez osiedla, będzie przejezdna jesienią.

Za dwa miesiące powinny zakończyć się prace na ulicy 11 Listopada – dwukilometrowej drodze (po dwa pasma w każdym kierunku), która połączy ulicę Kosmonautów (od skrzyżowania z Fieldorfa) z aleją Kaczorowskiego i domknie obwodnicę Leśnicy. Nawierzchnia jest, brakuje m.in. oświetlenia.

Po oddaniu łącznika do użytkowania, co prawdopodobnie stanie się jesienią 2023 roku, kierowcy będą mogli wyjechać z Wrocławia na zachód i wjechać od zachodu do miasta, omijając osiedla: Złotniki, Stabłowice i Leśnicę. Nowa droga ma stanowić alternatywę dla przejazdu ulicami Kosmonautów i Średzką.

Wszyscy, którzy będą chcieli wjechać na osiedla, skorzystają z dotychczasowej trasy, natomiast kierowcy wyjeżdżający z miasta, pojadą obwodnicą Leśnicy. Dzięki tej bardzo dużej inwestycji drogowej, której realizacja jest na ostatniej prostej, osiedla zachodnie będą odciążone z ruchu tranzytowego.
Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji, spółki prowadzącej zadanie

Wiadukt nad torami i przebudowa ul. Kosmonautów

Częścią inwestycji jest wiadukt wznoszony nad torami kolejowymi, przy ulicy Jerzmanowskiej. Ten obiekt także jest na ukończeniu. – Konstrukcja jest skończona, droga na wiadukcie ma nawierzchnię. Zakończyły się prace związane z nasypami. Trzeba jeszcze dokończyć wjazd na wiadukt z budowanej drogi od strony Kosmonautów – wylicza Bartosz Nowak. Całkowita długość wiaduktu to 173 metry. Do jego budowy użyto 4500 metrów sześciennych betonu, i 635 ton stali zbrojeniowej.

W ramach inwestycji trwa również przebudowa ulicy Kosmonautów, na odcinku czterech kilometrów – pomiędzy Gliniankami a ul. Fieldorfa. Obecnie prace trwają na jezdni w kierunku Leśnicy. Na przeciwległej remont się skończył. Wzdłuż Kosmonautów położone zostało nowoczesne torowisko, po którym jeżdżą tramwaje. Układane są także drogi rowerowe i chodniki. Przy ulicy posadzono pierwszą część drzew: platany, klony i inne. W sumie ma być ich ponad 700. Sadzonki mają kilka metrów wysokości.

Inwestycja kosztuje 181 mln zł

Koszt całego zadania (przebudowy Kosmonautów oraz budowy ulicy 11 Listopada i wiaduktu) to około 181 milionów złotych. Inwestycja jest dofinansowana pieniędzmi z Unii Europejskiej. Prace wykonuje firma Bickhardt Bau Polska z podwrocławskich Siechnic.

Budowany fragment obwodnicy Leśnicy powinien być oddany kierowcom we wrześniu lub w październiku. Podsumowując: jadąc z centrum ulicą Kosmonautów będą mogli skręcić w lewo w nową drogę, przejechać wiaduktem nad torami, skręcić w prawo w aleję Kaczorowskiego i dojechać nią przez rondo Żołnierzy Łącznościowców do ulicy Średzkiej – przy zachodniej granicy Leśnicy i jednocześnie Wrocławia.