W wywiadzie prezes SIM Wrocław Paweł Inglot opowiada:
- Jak zamieszkać w mieszkaniu z rynku pierwotnego bez konieczności zaciągania kredytu hipotecznego?
- Kto może ubiegać się o mieszkanie z SIM Wrocław?
- Co się dzieje z opłatą partycypacyjną, gdy zrezygnujemy z najmu mieszkania?
- Z jakich udogodnień skorzystają mieszkańcy nowego osiedla „Wojszyce 1” przy ul. Drabika?
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa debiutuje we Wrocławiu. Do kogo jest skierowana oferta SIM?
Paweł Inglot, prezes zarządu SIM Wrocław: Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do tych ludzi, którzy chcieliby wynająć mieszkanie we Wrocławiu i nie stresować się tym, że właściciel mieszkania nagle drastycznie podniesie czynsz czy wypowie nam umowę, bo będzie chciał sprzedać mieszkanie. W SIM, podobnie jak w TBS, wynajem jest długoterminowy i stabilny. Maksymalna stawka czynszu, jaką będą płacić najemcy, jest ustawowo regulowana.
To oferta dla wszystkich, którzy nie chcą wiązać się długotrwałą umową kredytową z bankiem, nie mają zdolności kredytowej, nie stać ich na kredyt, albo po prostu nie chcą na stałe przywiązywać się do jednego miejsca. Najem w ramach SIM pozwala wynająć mieszkanie na przejrzystych warunkach, z gwarancją, że dopóki będziemy opłacać czynsz, nikt nas z tego mieszkania nie wyrzuci. W przypadku wynajmu na wolnym rynku, zawsze powinniśmy zakładać, że wynajmujemy lokal na czas określony. Właściciele najchętniej podpisują umowę na rok, żeby później móc ją renegocjować. Nawet jeśli warunki najmu wydają się nam stabilne, prywatny właściciel po 4-5 latach może stwierdzić, że potrzebuje gotówki i musi sprzedać mieszkanie. U nas takiej sytuacji nie będzie, spokojnie będzie można mieszkać 25-30 lat bez obaw o to, że ktoś nagle zmieni zdanie.
Jak standardy wykończenia oraz rozwiązania architektoniczne na osiedlu SIM wypadają w bezpośrednim porównaniu z inwestycjami z rynku deweloperskiego?
Osiedle na Wojszycach będzie przepięknym miejscem, zaprojektowanym w sposób absolutnie adekwatny i zgodny z aktualnymi trendami. Przetarg na realizację projektu wygrało biuro, które ma ogromne doświadczenie w budownictwie mieszkaniowym. Nasze osiedle będzie bardzo zielone, stworzone w oparciu o rozwiązania poprawiające wygodę mieszkańców. Do mieszkań będą przypisane miejsca parkingowe w garażu podziemnym. Nasze budynki będą również spełniać najnowsze normy dotyczące energooszczędności, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie i utrzymanie części wspólnych.
Galeria zdjęć
Jeśli chodzi o technologię wykonania budynków, to nie tylko zachowujemy wszystkie normy, ale nawet niektóre rozwiązania przygotowujemy z tzw. górką. Jeśli chodzi o retencję wód opadowych – co w związku ze zmianami klimatu i coraz częstszymi anomaliami pogodowymi jest niezwykle istotne – to nasze osiedle jest wręcz „przeprojektowane”. Jesteśmy przygotowani na sytuacje, znacznie wykraczające poza obecne normy.
Myślę, że jeżeli chodzi o standard budynków i otoczenie, nie będzie żadnej różnicy między naszą inwestycją, a osiedlami budowanymi w tej okolicy przez deweloperów komercyjnych.
A co z wyposażeniem samych mieszkań?
Tu jest pewna różnica w stosunku do większości mieszkań wynajmowanych od prywatnych właścicieli. Nowe mieszkania w SIM są wyposażone zgodnie z zasadami określonymi przepisami prawa. Mieszkania nie będą wykończone idealnie „pod klucz”, ale zostaną przekazane w stanie umożliwiającym zamieszkanie. Będą mieć podłogi, wszystkie drzwi i okna, w pełni funkcjonalną łazienkę, w kuchni będzie szafka zlewozmywakowa i piekarnik z płytą grzewczą. Najemca we własnym zakresie będzie decydował o tym jakich mebli i wyposażenia potrzebuje, dzięki czemu będzie mógł wykończyć przestrzeń zgodnie ze swoimi potrzebami i gustem.
Galeria zdjęć
Jest jeszcze jedna spora różnica w stosunku do zwykłego najmu – chcąc zamieszkać w SIM trzeba wnieść opłatę partycypacyjną.
W SIM, podobnie jak w TBS istnieje konieczność wniesienia opłaty partycypacyjnej - to reguła obowiązująca we wszystkich inwestycjach realizowanych w ramach społecznego budownictwa czynszowego od ponad 25 lat. Według przepisów taka opłata może wynosić do 30 proc. wartości kosztów budowy danego lokalu mieszkalnego. Czekamy jeszcze na ostateczne decyzje finansowe, ale już możemy szacować, że w naszym przypadku będzie to ok. 1900-2400 zł za mkw. czyli przy 50-metrowym mieszkaniu to będzie ok. 100 tys. zł.
Najemca musi zapłacić 100 tys. zł za mieszkanie, które nie będzie jego? Czy to na pewno dobra inwestycja?
To pieniądze, które jako inwestor wykorzystujemy na sfinansowanie budowy osiedla, dzięki temu możemy wybudować osiedle szybciej i taniej. Muszę jednak jasno zaznaczyć, że środki te nie przepadają – w przypadku, gdy ktoś rezygnuje z najmu, odzyskuje kwotę, która zostanie zwaloryzowana w oparciu o z góry ustalony wskaźnik. W TBS Wrocław były takie przypadki, że osoby odbierały opłatę partycypacyjną po 15-20 latach i mogę zapewnić, że te pieniądze były naprawdę bardzo dobrze zabezpieczone przed inflacją.
I co bardzo ważne, wpłata partycypacyjna jest swego rodzaju cegiełką najemcy w inwestycję. Dzięki temu późniejszy czynsz jest znacznie niższy od kosztów najmu na rynku komercyjnym. Obecnie średni koszt wynajęcia mieszkania we Wrocławiu to ok. 80 zł/mkw., szacujemy, że u nas będzie to 33-35 zł/mkw. W tym modelu może i mrozimy 80-120 tys. zł, ale później dzięki temu mamy znacznie niższe koszty miesięczne oraz gwarancję, że jeśli na czas będziemy opłacać czynsz, nikt nas z mieszkania nagle nie wyrzuci.
Co się dzieje w przypadku, gdyby najemca np. stracił pracę i czasowo nie mógłby opłacać czynszu?
Są oczywiście sytuacje, w których to najemcom podwija się noga, mają jakieś chwilowe problemy. Wcześniej pracowałem w TBS i tam mieliśmy z takimi przypadkami do czynienia, choćby w pandemii. Zawsze wyciągaliśmy pomocną dłoń, pomagając, rozkładając zaległości na raty. To nie jest tak, że jak ktoś, przede wszystkim nie ze swojej winy, nie zapłaci czynszu przez miesiąc czy dwa, to od razu wypowiadamy mu umowę. Zawsze podchodzimy do sprawy indywidualnie, szukamy konsensusu, chcemy się nawzajem wspierać, bo to jest właśnie istota budownictwa społecznego, żeby w tym partnerstwie z najemcami budować długofalową relację.
Do jakiej grupy mieszkańców adresowana jest oferta osiedla „Wojszyce 1”?
Inwestycja realizowana jest z myślą o szerokim przekroju mieszkańców. Z jednej strony to doskonałe miejsce dla seniorów, którzy potrzebują spokojnej przystani i chcą żyć w bezpiecznych i stabilnych warunkach. Z drugiej strony to dobre miejsce dla młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w życie. Kończysz studia, idziesz do pierwszej pracy, poznajesz partnera/partnerkę, zakładasz rodzinę i chcesz – co jest absolutnie naturalne – razem żyć, razem mieszkać, razem tworzyć swoją przyszłość. No ale nie masz jeszcze takiej zdolności kredytowej czy tak dużych oszczędności, żeby kupić własne mieszkanie płacąc 15 tys. zł za mkw. mieszkania.
Jakie są kryteria przyznawania mieszkań z SIM?
Najważniejsze są dwa warunki: nie można mieć tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie Wrocławia oraz wykazywać średnie dochody nie wyższe niż określone w zasadach rekrutacji. Dodatkowo można uzyskać punkty za spełnianie różnego rodzaju kryteriów. Np. mamy dodatkowe punkty dla pracowników służb mundurowych – to odpowiedź na braki kadrowe w tej grupie zawodowej. Więcej punktów uzyskają też rodziny wielodzietne oraz takie, w których są osoby z niepełnosprawnościami. Innym wysoko punktowanym kryterium jest opłacanie podatków we Wrocławiu – uważamy, że to fair, żeby pierwszeństwo miały osoby, których podatki wspierają Wrocław.
Czy bez dodatkowych punktów nie mamy szans na wynajem mieszkania z SIM?
Absolutnie nie! Obecnie, w pierwszym naborze mamy aż 405 wolnych mieszkań, dlatego szansa na zostanie najemcą, nawet w przypadku, gdy nie spełniamy kryteriów dodatkowych jest bardzo duża. Kryterium punktowe będzie miało większe znaczenie w późniejszych etapach, gdy wolnych mieszkań będzie coraz mniej. Dlatego warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku!
Proszę jeszcze wytłumaczyć naszym czytelnikom czym się różni SIM od TBS?
Oba systemy działają praktycznie na identycznej zasadzie. Różnica polega przede wszystkim na tym, na jakich terenach realizujemy nasze inwestycje. TBS to spółka w pełni należąca do miasta i buduje na działkach, które zostaną jej przekazane przez Gminę Wrocław. SIM jest wspólną inicjatywą samorządu i państwowej jednostki, jaką jest Krajowy Zasób Nieruchomości, dzięki temu możemy realizować nasze inwestycje na działkach należących do Skarbu Państwa.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT SIM WROCŁAW I OSIEDLA „WOJSZYCE 1” MOŻNA ZNALEŹĆ NA STRONIE SIMWROCLAW.PL, GDZIE MOŻNA ODBYĆ TAKŻE WIRTUALNY SPACER PO DWÓCH PRZYKŁADOWYCH MIESZKANIACH.