wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Lemolodzy we Wrocławiu

Twórczości Stanisława Lema, wybitnego pisarza i myśliciela, który intrygował wiedzą, erudycją i wizjonerskimi koncepcjami na temat przyszłości naszego świata i ludzkości, poświęcony jest rozpoczynający się dziś (28.11) trzydniowy Kongres Lemologiczny.

Reklama

Autor „Solaris”, czy „Opowieści o pilocie Pirxie”, jednej z najbardziej lubianych książek polskiej science fiction był tak oryginalny w swoich koncepcjach, że amerykański pisarz Philip K. Dick uważał, że Lem jako osoba nie istnieje, a pod jego nazwiskiem ukrywa się olbrzymi zespół naukowców i pisarzy.

Lem w swojej twórczości podejmuje temat człowieczeństwa i człowieka w ogóle, wędrowca, odkrywcy nowych światów poznającego to, co jeszcze niezbadane i nieopisane. Konfrontuje jego człowieczeństwo z zautomatyzowanym, doskonałym i przewidywalnym światem maszyn. Tam gdzie zdarzają sytuacje nieprzewidywalnie, niezaprogramowane wygrywa człowiek – ze swoją niedoskonałością, emocjami i uczuciami.

Prof. Jerzy Jarzębski, badacz twórczości Lema pisał: „Lem pyta w tych historiach, co to znaczy nie: poznawać w ogóle, ale — poznawać po ludzku, po ludzku widzieć świat, reagować nań, działać i oceniać. Ważne to chyba dlatego, że cywilizacja, szczególnie dwudziestowieczna, próbuje ustanowić normy logiki i racjonalności niejako oderwane od ludzkiej skali, „obiektywne”, a przez to rzekomo wolne od błędu, a przy tym łatwe do analizy i oceny. Takie normy właściwe są myśleniu „eksperckiemu”, takie stoją u podstaw konstrukcji maszynowego intelektu. Chodzi w nich z grubsza o to, by procedury myślenia i poznawania uczynić czymś bezosobowym, łatwym do przenoszenia z jednego materialnego substratu do innego, oderwanym tedy od uwikłania w podmiotowość i wielowarstwową, działającą w dużej mierze irracjonalnie psychikę. Bez wątpienia, tego rodzaju badania, w których najważniejsze jest stworzenie działających bez jakichkolwiek odchyłek od logiki systemów myślenia i poznawania, odgrywają ogromną rolę w budowie współczesnej cywilizacji, grożą jednak odsunięciem na bok, zlekceważeniem ludzkiej specyfiki, tego wszystkiego, co wytworzył nasz gatunek, co leży u podstaw ludzkiej kultury, nadając jej trwałość i spoistość. (…) w opowieściach o Pirxie „ludzkość” testowana jest w sytuacjach praktycznych, wymagających decyzji brzemiennych w najpoważniejsze konsekwencje. W takich właśnie sytuacjach Pirx okazuje się zadziwiająco sprawny, znacznie bardziej niż komputerowe programy, komisje ekspertów czy — jak w Teście — kolega-prymus, Boerst”.

Podczas Kongresu najznamienitsi przedstawiciele z wielu odległych od siebie specjalności: astronomowie, matematycy, fizycy, informatycy, biolodzy, genetycy,  literaturoznawcy, językoznawcy, filozofowie, etycy, socjologowie i filmoznawcy pochylą się nad koncepcjami oraz wizjami świata zawartymi w dziełach autora „Solaris” podczas dziewięciu tematycznych debat. Kongresowi towarzyszyć będą również pokazy filmowe.

Kongres Lemologiczny

Wykład / Spotkania / Konferencje / Dla wszystkich / ESK
Termin od 28 listopada 2016 09:00 do 30 listopada 2016 22:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl