4. Ktoś tu lubi psuć innym zabawę. Wymazane farbą zjeżdżalnie i domki na placach zabaw [ZDJĘCIA]

„Chęć zapisania się w dziejach świata jest stara jak ludzkość, ale naprawdę ten sposób to ślepa uliczka, ponieważ Zarząd Zieleni Miejskiej zleca usuwanie tych prób uwiecznienia, choć to syzyfowa praca.” – czytamy na profilu Zielony Wrocław na Facebooku.

Plac zabaw to dla dziecka o wiele więcej niż miejsce, gdzie można się wyszaleć i wybrudzić sobie spodnie. To siłownia pod gołym niebem, laboratorium badawcze,  miejsce nawiązywania pierwszych przyjaźni, szkoła savoir vivre, warsztaty twórczego myślenia i asertywności w jednym. Prawdziwa szkoła życia!

Niestety z placów zabaw korzystają nie tylko maluchy, a ci, którzy to robią poza nimi, nie zawsze wiedzą jak się zachować.

Wulgaryzmy, numery telefonów, "pozdrowienia" dla policji

Co można zobaczyć na huśtawkach, domkach, a nawet tablicach na placach zabaw? Mnóstwo esów-floresów, pozostawione przez wandali autografy, jakieś mniej lub bardziej udane (raczej mniej) rysunki.

Jak zauważa Zielony Wrocław, większość z tego typu śladów, to niestety "wulgaryzmy, swoiste wyrazy przywiązania dla służb porządkowych i nie wiedzieć czemu, czyjeś numery telefonów..."

Wygląda to naprawdę kiepsko.

Placów zabaw nie da się pilnować 24 godziny na dobę

Apel, by place zabaw zostawić dla dzieci, zapewne nie odniesie skutku, ale może czujność mieszkańców pomoże, bo zjawisko dotyczy palców zabaw z całego miasta i choć problem jest szerszy, to w tym wypadku szczególnie uciążliwy - musimy działać, bo ani treści nie są przeznaczone dla najmłodszych, a skład preparatów do ich naniesienia także nieznany. Często są brudzące. Artyści malarze, autorzy pisarze prosimy o inne formy ekspresji.
Zielony Wrocław

W komentarzach pod postem pojawił się pomysł, by na placach zabaw umieścić kamery, dzięki którym łatwiej byłoby ustalić sprawców i by pojawiały się tam patrole Straży Miejskiej.

„Trzeba by było obstawić wszystkie place zabaw w mieście, chyba mało realne” – padła niemal natychmiastowa odpowiedź.

Pilnowanie placów zabaw 24 godziny na dobę faktycznie byłoby trudne: jest ich w mieście całe mnóstwo. Każdy z nich sporo kosztował. Część z nich - często bardzo ciekawe, z naprawdę świetnymi rozwiązaniami - powstała dzięki środkom z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Napisy pojawiają się wszędzie, nawet na placach zabaw, które powstały niedawno i są wyjątkowo atrakcyjne, takich jak np. "Średniowieczny Wrocław" w parku Tysiąclecia.

Usuwanie grafitti (czasem da się je zmyć, a czasem wymaga malowania, szlifowania albo innych sposobów) jest wliczone w koszty utrzymania takich miejsc, więc radzimy sobie z tym, jednak trochę szkoda, bo za pieniądze, które stale musimy na to przeznaczać, moglibyśmy np. ustawić na placach zabaw dodatkowe urządzenia.
Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej

Źródło: materiały organizatorów