wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tajne przez poufne… w Zamku Książ

Impreza odbędzie się po raz trzeci 14-16 sierpnia. Dolnośląski Festiwal Tajemnic to największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów i miłośników historii. Wykłady, filmy, rekonstrukcje, warsztaty i szkolenie cichociemnych – to tylko niektóre z atrakcji.

Reklama

Festiwal rozpocznie się 14 sierpnia o godz. 18.00. Tym razem poświęcona będzie głównie dwóm epokom historycznym – przełomowemu okresowi końca drugiej wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu oraz wczesnemu średniowieczu.

Zaginione dzieła sztuki

Jeden dzień festiwalu poświęcony będzie nie tylko tematyce zaginionych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki, ale również, niemalże kryminalnym, historiom ludzi, którzy je śledzili i odzyskiwali. Wśród wykładowców m.in. Jerzy Cera, który jako jeden z pierwszych eksploratorów penetrował podziemne kompleksy w Górach Sowich, prof. Maciej Trzciński – archeolog i kryminolog oraz Mariusz Lange, historyk sztuki i celnik, który dokładnie wie, jak giną i jak odzyskiwane są polskie zabytki, które złodzieje usiłują wywieźć poza granice kraju. 

Zamkowe Targi Historyczne

Lekcje dla początkujących poszukiwaczy skarbów i  nauka robienia sztukaterii w dawnym stylu – to niektóre z atrakcji spodziewanych podczas Zamkowych Targów Historycznych. Towarzyszyć im będą historie dolnośląskich zabytków, ich upadku, grabieży, a następnie powrotu do świetności. Podczas wykładów o zamkach i pałacach wystąpią właściciele obiektów zabytkowych, konserwatorzy oraz muzealnicy. Zaprezentowane będą również walory turystyczne i największe atrakcje tych obiektów.

Poczuj klimat Polski podziemnej

Podczas widowisk historycznych widzowie obejrzą najbardziej spektakularne operacje, w których brali udział „żołnierze wyklęci”, najdzielniejsi z dzielnych, którzy do samego końca walczyli i umierali za niepodległą i wolną Polskę. Jedną z takich operacji była próba zorganizowania zamachu na komunistycznego marszałka Polski, Konstantego Rokossowskiego, w czasie jego pobytu na Dolnym Śląsku. Odtworzona będzie również jedna z operacji oddziału „Zagra-Lin” – tajnej grupy dywersyjnej Armii Krajowej. Widowiska zostaną przygotowane przez profesjonalne ekipy kaskaderów i rekonstruktorów.

Jak zostać „cichociemnym”

Wyjątkową atrakcją Festiwalu jest w tym roku udział byłych żołnierzy sił specjalnych, którzy w trakcie imprezy zademonstrują elementy szkolenia żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych – „cichociemnych” oraz komandosów 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. utworzonej przez gen. Stanisława Sosabowskiego. To niepowtarzalna okazja do poznania, posłuchania i podpatrzenia Krzysztofa Przepiórki, jednego z pierwszych żołnierzy GROM-u, dowódcy grupy szturmowej, uczestnika operacji antyterrorystycznych na Bliskim Wschodzie, który szkolił m.in. żołnierzy batalionu polsko-ukraińskiego przed wyjazdem do Kosowa. Będzie można również spróbować swoich sił w zjeździe na „tyrolce” i na linie z jednej z zamkowych wież.

Słowianie: miejsca kultu, bitwy i śląski Olimp

16 sierpnia, w niedzielne przedpołudnie, na dziedzińcu zamku Książ zagości wczesne średniowiecze. Opowiemy o świętych miejscach pogan oraz tajemnicach dawnych kultów. Na dziedzińcu Zamku Książ staną namioty słowiańskich władców oraz obozowisko wojów. Bitwę na śmierć i życie stoczy Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”, znana wszystkim z ekranizacji  „Starej Baśni”. Nie zabraknie również namiotu słowiańskiej wieszczki, przysmaków dawnej kuchni oraz opowieści o skarbach ukrytych na śląskim Olimpie, czyli na Ślęży. Swoją najnowszą książkę „Ślęża dla odkrywców” będzie promować Joanna Lamparska, której fundacja jest organizatorem Festiwalu we współpracy z Zamkiem Książ  Wałbrzychu.

Filmy, wystawy, książki

Sala kinowa Zamku Książ będzie otwarta od soboty rano do końca festiwalu. Wśród filmów i programów, m.in. cykl Marcina Bradke i Cezarego Buśki „Podróże w przeszłość”, filmy o „cichociemnych” oraz zaginionych podczas II wojny światowej dziełach sztuki.

Więcej informacji na www.festiwaltajemnic.pl

zdjęcia (archiwum DRF)

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl