4. Są pieniądze na premie dla pracowników wrocławskich DPS-ów. Ponad milion złotych
Dom Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej, zdjęcie ilustracyjne UM Wrocław
Dom Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej, zdjęcie ilustracyjne

Radni miejscy 14 lipca przegłosowali uchwałę pozwalającą na zwiększenie środków dla pracowników wrocławskich Domów Pomocy Społecznej. Wypłata zwiększonej premii od wynagrodzenia zasadniczego w DPS-ach będzie kosztować do końca roku ponad 1 mln złotych.

Pracownicy wrocławskich DPS-ów opiekują się obecnie około 600 osobami

Ich podopieczni z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują często całodobowego wsparcia.

Od dłuższego czasu do Domów Pomocy Społecznej trafiają osoby w coraz gorszym stanie zdrowia. Oznacza to większe obłożenie obowiązkami naszych pracowników. Stąd, mimo niezwykle trudnej sytuacji finansowej, pół roku temu podnieśliśmy pensje dla pracowników Miejskiego Centrum Usług Socjalnych o około 200-400 zł miesięcznie, z wyrównaniem od początku roku. Ta inicjatywa prezydenta pociągnęła za sobą wydatek z budżetu miasta na poziomie blisko 3,5 mln zł
Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW

Tegoroczny wzrost wynagrodzeń nie wpłynął jednak w wystarczającym stopniu na sytuację kadrową MCUS. Szczególnie, że od lipca 2022 – na mocy rządowej ustawy – podwyżki otrzymują pracownicy podmiotów leczniczych. Nie dotyczy to pracowników Domów Pomocy Społecznej na terenie całego kraju, którzy w DPS-ach wykonują często te same zawody (medyczne czy działalności podstawowej), co pracownicy podmiotów leczniczych. Chodzi tu np. o: pielęgniarki, opiekunów medycznych, opiekunów, fizjoterapeutów, pomoce kuchenne, konserwatorów, pracowników pralni czy innych pracowników pomocniczych i obsługi.

– Podjęliśmy działania pozwalające wdrożyć dodatkowe mechanizmy wpływające na sytuację finansową naszej kadry. Wstępnie, uwzględniając możliwości finansowe MCUS, wykorzystaliśmy mechanizm premii regulaminowej, podwyższając jej wypłatę o 10 proc. w czerwcu – mówi Milena Blabuś, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Usług Socjalnych.

Wrocławscy Radni przegłosowali uchwałę

Uchwalona przez radnych zmiana uchwały budżetowej pozwoli MCUS wypłacać pracownikom premię przy określonych zasadach.

Podniesienia wynagrodzeń tylko dla dwóch grup pracowniczych DPS (opiekunów i pokojowych) oraz doposażenia DPS-ów w określony asortyment, od około dwóch miesięcy domagają się związkowcy z OZZ Inicjatywa Pracownicza Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych.

Miejskie Centrum Usług Socjalnych i DPS-y we Wrocławiu

Warto pamiętać, że wrocławski MCUS przeznacza na same wynagrodzenia dla pracowników 75 procent swojego budżetu, co stanowi ponad 40 mln zł rocznie. Niezależnie od tego Miejskie Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu utrzymuje i regularnie poprawia także komfort w DPS-ach: tylko w tym roku na samo wyposażenie DPS, w tym sprzęt przeznaczymy około 500 tys. zł. Uwzględniamy przy tym standardy DPS jak i indywidualne potrzeby naszych mieszkańców
Milena Blabuś, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Usług Socjalnych

W czterech Domach Pomocy Społecznej oraz ośmiu Dziennych Domach Pomocy, które działają w ramach Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu pracuje około 500 osób.