wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Bez blizny na szyi pacjenta po zabiegu usunięcia tarczycy

Nowe możliwości operacji tarczycy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Chirurdzy przeprowadzili tam zabieg usunięcia tarczycy, po którym na szyi nie została blizna.

Reklama

Zespół chirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadził zabieg usunięcia tarczycy, po którym na szyi nie pozostaje blizna. To pierwsza taka operacja na Dolnym Śląsku i czwarta w kraju. 

Według lekarzy jej główną zaletą jest właśnie brak blizny pooperacyjnej i doskonały efekt kosmetyczny. Dokładna nazwa operacji endoskopowego usunięcia gruczołu tarczowatego przez przedsionek jamy ustnej to TOTEVA

- Wykonaliśmy zabieg u 49-letniej pacjentki z szybko rosnącym guzem prawego płata tarczycy – informuje prof. Beata Wojtczak z USK. – Leczenie endoskopowe pozwoliło pacjentce na uniknięcie pooperacyjnej blizny na szyi, co jest nieuniknione podczas tradycyjnej operacji tarczycy z dostępu szyjnego. W trzeciej dobie po operacji pacjentka opuściła szpital w bardzo dobrym stanie.

Lekarze z Wrocławia na szkoleniu w Hongkongu

Zanim doszło do operacji we Wrocławiu nasi specjaliści zostali przeszkoleni w Hongkongu. Szkolenie obejmowało część praktyczną i teoretyczną. Nasi lekarze uczyli się pod okiem prof. Anuwonga Angkoonga z Tajlandii, który jako pierwszy opracował metodę usunięcia gruczołu tarczowego przez przedsionek jamy ustnej.

Dodajmy że pionierską operację usunięcia gruczołu tarczowatego przez przedsionek jamy ustnej wykonał zespół chirurgów (dr Krzysztof Sutkowski, dr hab. Krzysztof Kaliszewski, prof. UMW oraz dr hab. Beata Wojtczak, prof. UMW) z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Endokrynologicznej USK we Wrocławiu, kierowanej przez prof. Jerzego Rudnickiego.

Prof. Kaliszewski przyznaje jednak, że ta technika ma pewne ograniczenia, przez co nie można jej zastosować u znacznej grupy pacjentów. Wskazaniem do operacji jest bowiem wielkość guza, która nie może przekraczać 4 cm. Istotne znaczenie mają też warunki anatomiczne pacjenta. Jednak dla wybranej grupy chorych TOTEVA to szansa na doskonały efekt kosmetyczny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama