Córka Borysa Niemcowa odebrała Nagrodę Wolności

Młodziutka Żanna Niemcowa odebrała Nagrodę Wolności przyznaną pośmiertnie rosyjskiemu opozycjoniście, jej ojcu, Borysowi Niemcowowi. – Borys był żołnierzem, który walczył na froncie o demokrację – mówił w laudacji Garry Kasparow, Przewodniczący Fundacji Praw Człowieka, przyjaciel Niemcowa.

  • Garry Kasparow i Żanna Niemcowa

  • Sławomir Sierakowski i Agnieszka Holland

  • Laureaci Freedom Awards 2015

  • Wiera Szewczenko odebrała Freedom Awards w imieniu swojej siostry Nadji

  • Nagrodę Wolności odebrali także przedstawiciele Donieckiego Uniwersytetu Narodowego

  • Carl Bildt swoją Nagrodę Wolności odebrał dopiero w sobotę


Pojawienie się na scenie Wrocławskiego Centrum Kongresowego Żanny Niemcowej był najbardziej wzruszającym momentem gali rozdania Freedom Awards. Najpierw w emocjonalnym wystąpieniu o bezkompromisowej postawie Niemcowa mówił Garry Kasparow, były arcymistrz szachowy, dzisiaj jeden z liderów rosyjskiej opozycji. – Chcemy was zapewnić, że Putin i jego gang to nie jedyni Rosjanie – zaczął Kasparow. Nawiązał w ten sposób do ukraińskich laureatów Freedom Awards, którzy tego wieczoru wcześniej pokazali się na scenie.
O zamordowanym w lutym w Moskwie przyjacielu mówił: mistrz demokracji, żołnierz na froncie waliki o demokrację. – Rycerz wolności, który znał wszystkie niebezpieczeństwa, walczył jakby był nie do pokonania – wyznał Garry Kasparow.

Żanna Niemcowa zapowiedziała, że powoła Fundację imienia Niemcowa dla Wolnej Rosji, której celem będzie wspieranie ludzi o poglądach, które wyznawał jej ojciec.

Jak żyć w wolności

Laureatką Freedom Awards została Nadija Sawczenko, ukraińska pilotka, pojmana przez separatystów ponad rok temu i wywieziona do Rosji, gdzie przebywa w więzieniu. Nagrodę w jej imieniu odebrała siostra Wiera. – Nadija powstała przeciwko Kremlowi. Takich jak moja siostra jest wielu – mówiła wzruszona.

To nie była jedyna nagroda przyznana przez Atlantic Council przedstawicielom Ukrainy. Wyróżniono także Doniecki Uniwersytet Narodowy. Po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy i zaatakowaniu Doniecka przez separatystów, rektor uczelni zdecydował o jej przeniesieniu.

Mocne słowa padły, kiedy Nagrodę Wolności odbierała Agnieszka Holland. Reżyserka i scenarzystka filmowa, trzykrotnie nominowana do Oskara, m.in. za fil „W ciemności”, mówiła, że wolność ma dla niej szczególne znaczenie. – Wolność słowa jest ważniejsza od zamożności, uznania, sukcesu. Jest ważniejsza od wolności fizycznej – mówiła artystka. – Pochodzę z narodu, który dobrze sobie radzi z walczeniem o wolność, ale nie z życiem w wolności.

Do Wrocławia w piątek nie dojechał po swoją nagrodę Carl Bildt (odebrał ją dopiero w sobotę), szwedzki polityk, były premier, wysłannik organizacji międzynarodowych na wojnę w Bośni, Gruzji, Ukrainie. W liście z podziękowaniem za nagrodę przywoływał właśnie swoje doświadczenia jako obserwatora konfliktów. – Granice Europy są święte, naznaczone krwią. Naszym zadaniem jest się sprzeciwić próbom ich zmian – apelował, i dodał: - Osłabiona Europa, popękany Sojusz są zagrożeniem dla Europy.

Wrocław Global Forum jest współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Zgłoś uwagę