Chcą być Zwolnieni z Teorii, bo wolą praktykę i kreatywność

Yeva Babenko, Angelika Kalińska, Mikołaj Szymczuk, Krzysztof Wołowski – uczniowie Technikum nr 10 we Wrocławiu postanowili sprawdzić swoją kreatywność w ramach platformy Zwolnieni z Teorii – to olimpiada projektów społecznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, dzięki której mogą zdobywać biznesowe, międzynarodowe certyfikaty. 

  • projekt społeczny, uczniowie

    To oni postanowili stworzyć własny projekt społeczny – wybierzmyrazem.pl, by wspomóc kolegów w wyborze szkolnej i zawodowej przyszłości, fot. EZN


Platforma Zwolnieni z Teorii daje praktyczne wskazówki, które prowadzą uczniów krok po kroku przez realizację ich projektu. Zdobytą wiedzę wykorzystują w praktyce – nawiązują partnerstwa, uczą się pracy w zespole, tworzą harmonogram i budżet.

Każdy, kto projekt zrealizuje, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. A jeśli dobrze się postara, zasłuży na Złote Wilki – nagrody dla najlepszych projektów w Polsce.

– Jesteśmy uczniami technikum informatycznego, wiemy, ile pracy i wysiłku kosztuje nauka w takiej szkole. Chcemy przekonać młodych ludzi, że warto wybrać technikum. Chcemy pomóc uczniom, absolwentom szkół podstawowych w wyborze szkoły średniej – przekonuje Krzysztof Wołowski, jeden z twórców portalu edukacyjno-informacyjnego wybierzmyrazem.pl, realizowanego w ramach Zwolnionych z Teorii.

Projekt uczniów Elektronicznych Zakładów Naukowych (których częścią jest Technikum nr 10) ma zawierać sprawdzone i rzetelne informacje oraz porady fachowców.

Wychodząc naprzeciw problemom, wątpliwościom, niezdecydowaniu, ale i promując to, w co warto „zainwestować” najpierw w szkolnej, a potem zawodowej karierze, Yeva z kl. II F oraz Angelika, Mikołaj i Krzysztof z kl. III D chcą zmieniać otoczenie na lepsze. Są przekonani, że mogą zrobić coś dla innych.

– Naszym zdaniem każdy, kto wybierze technikum, powinien zwrócić uwagę na swoje zainteresowania, dalsze możliwości rozwoju oraz sytuację na rynku pracy – twierdzi Mikołaj Szymczuk.

To budujące, że ci młodzi ludzie – tu jako grupa projektowa – mają świadomość, że przyszły rynek pracy kształtuje się już w szkole. Wiedzą, że doradztwo zawodowe pomaga poznać predyspozycje i zainteresowania uczniów, które można wykorzystać w budowaniu kariery. 

Postanowili pracować nad projektem swojego portalu w zespole, bo to uczy komunikacji, wykształca umiejętności przywódcze, sprzyja kreatywnemu rozwiązywaniu problemów. Jest też swoistą lekcją empatii i obywatelskich postaw.

W realizację wybierzmyrazem.pl zaangażowało się już kilka wrocławskich firm z branży IT, inicjatywę wspiera także prawnik oraz lokalni przedsiębiorcy.

Kreatywnym uczniom EZN-u życzymy sukcesu!

 Zgłoś uwagę