Rozpoczyna się Bruno Schulz Festiwal 2015

Bruno Schulz Festiwal w tym roku już po raz czwarty gości we Wrocławiu. Z tej okazji miłośnicy literatury będą mogli spotkać się z najlepszymi polskimi autorami m.in.: Kazimierzem Orłosiem, Andrzejem Stasiukiem, Marcinem Świetlickim, Olgą Tokarczuk, Agatą Tuszyńską, a także laureatem ubiegłorocznej nagrody Angelusa – słowackim pisarzem Pavolem Rankovem.


Festiwal potrwa od 13 do 18 października. Nie zabraknie również dyskusji panelowych, a zaproszeni goście będą rozmawiać między innymi o Walterze Benjaminie, Tomaszu Mannie i Tadeuszu Konwickim. Do tego wykłady otwarte: prof. Andrzej Borowski opowie o Janie Kochanowskim, a Janusz Rudnicki o patronie Festiwalu – Brunonie Schulzu.

- Nie robimy festiwalu tematycznego, ale literacko-artystyczny - zaznacza Marcin Baran, szef Festiwalu. - Zawsze jednak znajdzie się na nim wydarzenie poświęcone patronowi Brunonowi Schulzowi - podkreśla.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem Bruno Schulz Festiwal towarzyszą dwie konferencje naukowe. Pierwsza będzie poświęcona paradygmatowi gnozy w literaturze i filozofii. Druga - Rafałowi Wojaczkowi, który w tym skończyłby 70 lat. To świetna okazja, aby nie tylko przypomnieć jego poetycki dorobek, ale i przybliżyć tę niezwykłą i barwną postać. Na Bruno Schulz Festiwal 2015 będzie po temu kilka okazji, bo w programie między innymi panele dyskusyjne, ale i pokaz filmu „Wojaczek” z udziałem reżysera – Lecha Majewskiego i odtwórcy tytułowej roli – Krzysztofa Siwczyka. Dla piszących poezje będzie wojaczkowy slam, dla melomanów  - koncert „List do nieznanego poety”, w czasie którego utwory Wojaczka zaśpiewają Julia Kamińska i Nieprzyjemni. Natomiast dla wielbicieli wycieczek plenerowych – spacer wrocławskimi śladami poety z Jackiem Bierutem w roli przewodnika.

Podobnie jak w ubiegłym roku, również i tym razem w czasie Bruno Schulz Festiwal będzie przyznana Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS, a w przededniu ogłoszenia laureata, będzie można spotkać się z nominowanymi autorami: Jackiem Dehnelem, Drago Jančarem, Ziemowitem Szczerkiem, Lucianem Dan Teodoroviciem i Olgą Tokarczuk.

Czytaj także:

- Fuzja Literackiej Nagrody Europy Środkowej i Bruno Schulz Festiwal bardzo dobrze się sprawdza - mówi Jarosąłw Broda, dyrektor wydziału kultury w Urzędzie Miejskim Wrocławia. - Wynika to z tego, że zakres ideowy obu wydarzeń jest wspólny, bo Europa Środkow ajest obecna w obu przedsięwzięciach. 

Na zakończenie Bruno Schulz Festiwal, w niedzielę wieczorem, zagra zespół Kim Nowak w towarzystwie Wojciecha Bronowicza.

Wydarzenia na go.wroclaw.pl
Bruno Schulz. Festiwal 2015

Bruno Schulz. Festiwal 2015

Spotkania z autorami
Termin od 13 października 2015 do 18 października 2015

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz
Zgłoś uwagę