Pisarze w Salonie Angelusa

Bruno Schulz Festiwal i Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS wspólnie organizują spotkania z pisarzami w Salonie Angelusa. Czytelnicy będą mogli spotkać się z Kazimierzem Orłosiem, Pavolem Rankovem, Andrzejem Stasiukiem, Olga Tokarczuk i piątką tegorocznych finalistów nagrody.


Tegoroczny cykl spotkań Salon Angelusa na Bruno Schulz Festiwal otworzy Kazimierz Orłoś, autor między innymi „Domu pod Lutnią. Powieść” i „Historii leśnych kochanków” (obie nominowane do Angelusa). Kazimierz Orłoś niesie w sobie znakomitą pamięć ostatnich kilkudziesięciu lat dziejów Polski i Polaków. Jego powieści i opowiadania to fascynujący zapis uwikłanych losów tych, którym przyszło żyć w PRL-u, ale i już w wolnej Polsce. Ponieważ nie epatuje językiem i światem przedstawionym, może się zdarzyć, że nawet osoby będące uważnymi czytelnikami przejdą nad jego twórczością do porządku dziennego. Nie powinno tak się stać. I ta rozmowa to udowodni. Spotkanie poprowadzi Mieczysław Orski w czwartek, 15 października w Ossolineum o godz. 16.

Kolejnego dnia z czytelnikami spotka się ubiegłoroczny laureat Angelusa Pavol Rankov. Nagrodzony za „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”, a przed kilkoma miesiącami ukazała się po polsku jego kolejna powieść – „Matki”. Laureat zeszłorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, znakomity słowacki pisarz Pavol Rankov spotka się z czytelnikami – już spokojny i przyzwyczajony do tego, że jest laureatem tak ważnego wyróżnienia. Rozmowę ze słowackim pisarzem poprowadzi tłumacz obu powieści Tomasz Grabiński w piątek, 16 października w Mediatece o godz. 17.

W sobotę spotkanie z laureatką Nagrody Nike 2015 Olgą Tokarczuk, nominowaną w tym roku za „Księgi Jakubowe” (i nie jest to pierwsza nominacja pisarki do Angelusa). „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk to powieść szeroko czytana, komentowana, a być może i nagradzana. Warto posłuchać rozmowy o tej fascynującej opowieści. Spotkanie poprowadzi Irek Grin, a odbędzie się w Ossolineum o godz.17.

Ostatniego dnia Festiwalu, czyli w niedzielę, zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem (tegoroczna nominacja za „Wschód” nie jest pierwsza). Mówimy: Stasiuk, myślimy: jedno z najbardziej zauważalnych zjawisk polskiej prozy współczesnej. I nawet jeśli trudno wyjść poza to zauroczenie, to rozmowa z autorem „Jadąc do Babadag”, „Czekając na Turka” czy „Wschodu”, którą poprowadzi współautorka wywiadu-rzeki Dorota Wodecka, pozwoli choć odrobinę zracjonalizować to uwielbienie. Spotkanie w Ossolineum o godz. 16.

Nie może zabraknąć spotkania z tegorocznymi finalistami. W piątek, 16 października, czyli w przededniu przyznania Nagrody Angelusa zapraszamy zaplanowano wieczorne spotkanie z pięcioma z siedmiu nominowanych do nagrody: Jackiem Dehnelem, Drago Jančarem, Ziemowitem Szczerkiem, Lucianem Dan Teodoroviciem i Olgą Tokarczuk. Dla tych, którzy nominowanych książek jeszcze nie znają – ściągawka: autorzy odczytają fragmenty swoich powieści. Spotkanie poprowadzą Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska, a odbędzie się w salonie Empik Renoma o godz. 19.30.

Na wszystkie spotkanie wstęp wolny. Szczegóły na stronie Festiwalu.

Zgłoś uwagę