wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uczelnie mają zajęcia dla wioślarzy, żeglarzy, muzyków
Uczelnie mają zajęcia dla wioślarzy, żeglarzy, muzyków

Wioślarki z Uniwersytetu Wrocławskiego, fot. Sekcja Wioślarska UWr

Osady wioślarskie z Uniwersytetu Wrocławskiego startowały w tym roku m.in. w Wiedniu i Dubrowniku. Żeglarze – medycy rywalizowali w regatach na Mazurach, a big band z Politechniki Wrocławskiej był oklaskiwany podczas Festiwalu Dobrego Piwa. Studenci mają mnóstwo okazji na uprawianie pozanaukowych pasji.

Reklama

Aby wstąpić do sekcji wioślarskiej Uniwersytetu Wrocławskiego nie trzeba mieć osiągnięć w sportach wodnych, ani nawet doświadczenia. – Najważniejszy jest zapał i dryg sportowca. Tę drugą cechę można w sobie wykształcić – mówi Joanna Żmidzińska z sekcji wioślarskiej AZS UWr.

Nabór do sekcji właśnie trwa. Zimą treningi odbywają się 2-3 razy w tygodniu, obejmują przede wszystkim zajęcia na siłowni i doskonalenie kondycji na ergometrach. Na wodę wioślarze schodzą w kwietniu. Wtedy treningów jest więcej i są bardziej intensywne. – Koniec maja – początek czerwca to najbardziej gorący moment sezonu. Wtedy jest najwięcej regat – mówi Joanna Żmidzińska. Reprezentacja Uniwersytetu Wrocławskiego regularnie bierze udział w najważniejszych akademickich zawodach ósemek wioślarskich. W kalendarzu ma także imprezy międzynarodowe. W tym roku wrocławianie startowali w Wiedniu i Dubrowniku, niektórzy zawodnicy pływali także po Tamizie.

Joanna Żmidzińska: - Wioślarstwo uczy zespołowości, kształci sumienność, pracowitość, to zarazem okazja na zdrowy wypoczynek w przyjaznym gronie. Nie wspominając, że ten sport doskonale wpływa na kondycję, sylwetkę i dobre samopoczucie.

Na pasjonatów sportów wodnych czeka także Klub Żeglarski Perła działający przy Uniwersytecie Medycznym. Klub istnieje od czterech lat, w jego spotkaniach biorą udział nie tylko studenci, ale także wykładowcy uczelni. Trzon stanowią doświadczeni żeglarze, ale do Perły mogą wstąpić także ci, którzy pod żaglami jeszcze nie pływali. – Liczy się kreatywność i determinacja – namawiają szefowie klubu Perła.

Pikniki uczelniane, kolejne edycje festiwalu nauki, dni aktywności studenckiej, a nawet Festiwal Dobrego Piwa - Big Band Politechniki Wrocławskiej po trzech latach działalności ma już w kronice kilkadziesiąt imprez, podczas których przyjmowany jest entuzjastycznie. Zespołowi funkcjonuje pod banderą Politechniki, ale w jego składzie są wykładowcy i studenci różnych wrocławskich szkół wyższych. Niestety, skład big bandu nie zbyt stabilny. Studenci rezygnują z muzykowania, bo kończą studia, albo przytłaczają ich obowiązki na uczelni. Ale bandleader Wojciech Nycz nie traci zapału. -Nie wymagam nadzwyczajnych umiejętności. Czekamy nawet na osoby z podstawami, jestem doświadczonym nauczycielem, pomogę się rozwijać - podkreśla Wojciech Nycz. - Przyjdźcie i zobaczcie jak ile radości daje muzykowanie w takim zespole.

Próby Big Bandu Politechniki Wrocławskiej odbywają się raz w tygodniu.

Na uczelniach działają także m.in. zespoły tańca, teatry (wystawiające sztuki także w językach obcych), chóry, kluby filmowe.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl