wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uczelnie mają zajęcia dla wioślarzy, żeglarzy, muzyków

Osady wioślarskie z Uniwersytetu Wrocławskiego startowały w tym roku m.in. w Wiedniu i Dubrowniku. Żeglarze – medycy rywalizowali w regatach na Mazurach, a big band z Politechniki Wrocławskiej był oklaskiwany podczas Festiwalu Dobrego Piwa. Studenci mają mnóstwo okazji na uprawianie pozanaukowych pasji.

Reklama

Aby wstąpić do sekcji wioślarskiej Uniwersytetu Wrocławskiego nie trzeba mieć osiągnięć w sportach wodnych, ani nawet doświadczenia. – Najważniejszy jest zapał i dryg sportowca. Tę drugą cechę można w sobie wykształcić – mówi Joanna Żmidzińska z sekcji wioślarskiej AZS UWr.

Nabór do sekcji właśnie trwa. Zimą treningi odbywają się 2-3 razy w tygodniu, obejmują przede wszystkim zajęcia na siłowni i doskonalenie kondycji na ergometrach. Na wodę wioślarze schodzą w kwietniu. Wtedy treningów jest więcej i są bardziej intensywne. – Koniec maja – początek czerwca to najbardziej gorący moment sezonu. Wtedy jest najwięcej regat – mówi Joanna Żmidzińska. Reprezentacja Uniwersytetu Wrocławskiego regularnie bierze udział w najważniejszych akademickich zawodach ósemek wioślarskich. W kalendarzu ma także imprezy międzynarodowe. W tym roku wrocławianie startowali w Wiedniu i Dubrowniku, niektórzy zawodnicy pływali także po Tamizie.

Joanna Żmidzińska: - Wioślarstwo uczy zespołowości, kształci sumienność, pracowitość, to zarazem okazja na zdrowy wypoczynek w przyjaznym gronie. Nie wspominając, że ten sport doskonale wpływa na kondycję, sylwetkę i dobre samopoczucie.

Na pasjonatów sportów wodnych czeka także Klub Żeglarski Perła działający przy Uniwersytecie Medycznym. Klub istnieje od czterech lat, w jego spotkaniach biorą udział nie tylko studenci, ale także wykładowcy uczelni. Trzon stanowią doświadczeni żeglarze, ale do Perły mogą wstąpić także ci, którzy pod żaglami jeszcze nie pływali. – Liczy się kreatywność i determinacja – namawiają szefowie klubu Perła.

Pikniki uczelniane, kolejne edycje festiwalu nauki, dni aktywności studenckiej, a nawet Festiwal Dobrego Piwa - Big Band Politechniki Wrocławskiej po trzech latach działalności ma już w kronice kilkadziesiąt imprez, podczas których przyjmowany jest entuzjastycznie. Zespołowi funkcjonuje pod banderą Politechniki, ale w jego składzie są wykładowcy i studenci różnych wrocławskich szkół wyższych. Niestety, skład big bandu nie zbyt stabilny. Studenci rezygnują z muzykowania, bo kończą studia, albo przytłaczają ich obowiązki na uczelni. Ale bandleader Wojciech Nycz nie traci zapału. -Nie wymagam nadzwyczajnych umiejętności. Czekamy nawet na osoby z podstawami, jestem doświadczonym nauczycielem, pomogę się rozwijać - podkreśla Wojciech Nycz. - Przyjdźcie i zobaczcie jak ile radości daje muzykowanie w takim zespole.

Próby Big Bandu Politechniki Wrocławskiej odbywają się raz w tygodniu.

Na uczelniach działają także m.in. zespoły tańca, teatry (wystawiające sztuki także w językach obcych), chóry, kluby filmowe.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl