wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. III edycja programu MOZART (2014/2015)
  6. dr inż. Paweł Żyłka - KMB Grupa Sp. z o.o. Sp. Kapitałowa: Harvesting energii czyli energia elektryczna z otoczenia - bezbateryjne zasilanie dla rozproszonych sieci czujnikowych.

dr inż. Paweł Żyłka - KMB Grupa Sp. z o.o. Sp. Kapitałowa: Harvesting energii czyli energia elektryczna z otoczenia - bezbateryjne zasilanie dla rozproszonych sieci czujnikowych.

Data publikacji: Autor:

Celem projektu jest opracowanie układu umożliwiającego zasilanie wybranych układów czujnikowych, wykorzystywanych przez firmę Grupa KMB.

Reklama

dr inż. Paweł Żyłka

Politechnika Wrocławska

KMB Grupa Sp. z o.o. Sp. Kapitałowa

 

Cel projektu:

Harvesting energii to nowy trend w technice, polegający na pozyskiwaniu energii z źródeł alternatywnych i przetwarzaniu na energię elektryczną w celu zapewnienie pełnej samowystarczalności energetycznej elektronicznych układów i urządzeń czujnikowych bardzo małej mocy, działających w trybie dorywczym bez dostępu do klasycznego zasilania sieciowego, akumulatorowego lub bateryjnego. Poprzez alternatywne źródła energii rozumie się w tym przypadku źródła i postacie energii zlokalizowane i dostępne w otoczeniu i bezpośrednim sąsiedztwie zasilanych układów a formami przetwarzanej energii mogą być energia cieplna, kinetyczna (mechaniczna), świetlna lub chemiczna.

Harvesting energii zapewnia zatem lokalny dostęp do darmowej energii w praktycznie niewyczerpalnej ilości, choć zwykle o niewielkiej mocy. Taki autonomiczny sposób zasilania pozwala na całkowitą rezygnację z zasilania sieciowego lub bateryjnego a w połączeniu z krótkozasięgową, niskomocową łącznością bezprzewodową umożliwia całkowitą rezygnację z okablowania strukturalnego i zasilającego układów czujnikowych oraz znacznie zwiększa elastyczność rozwiązań, bezpieczeństwo obsługi oraz upraszcza logistykę i serwisowanie.

Autonomiczne czujniki z zasilaniem bezbateryjnym praktycznie nie wymagają szczególnych czynności instalacyjnych co jest bardzo cenne przy monitoringu obszarów i procesów w ciągłej, nie możliwej do przerwania, eksploatacji. Obszarem wykorzystania zasilania bezbateryjnego są zatem czujniki instalowane w miejscach odległych, trudnodostępnych, niebezpiecznych dla człowieka oraz gdzie nieopłacalne (lub niemożliwe) jest stosowanie klasycznego zasilania elektrycznego. Zasilanie bezbateryjne czujników to innowacyjna technologia proekologiczna - pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej (samodzielna jej generacja ze źródeł w odnawialnych), eliminuje stosowanie baterii i akumulatorów (kosztownych środowiskowo w produkcji i utylizacji) i ogranicza zużycie materiałów.

Zasilane w ten sposób układy oraz systemy, w których skład wchodzą muszą być jednak przewidziane i przystosowane do pracy dorywczej, często o nieprzewidywalnie długich okresach braku zasilania. Ponieważ wspomniane źródła dostarczają energii w postaci nie-elektrycznej a zatem do ich technicznego wykorzystania niezbędny jest układ przetwarzający energię do postaci elektrycznej - harvester energii. 

Reklama