wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. IV edycja programu MOZART (2015/2016)
  6. dr inż. Grzegorz Kulczycki - Agridata: Implementacja zmiennego dawkowania nawozów w systemie zarządzania gospodarstwami rolnymi Agridata

dr inż. Grzegorz Kulczycki - Agridata: Implementacja zmiennego dawkowania nawozów w systemie zarządzania gospodarstwami rolnymi Agridata

Praca w ramach wykonywanego projektu przyczyni się do wykorzystania praktycznej zdobytej wiedzy w procesie dydaktycznym w ramach przedmiotu nowoczesne technologie nawożenia w systemie rolnictwa precyzyjnego.

Reklama

dr inż. Grzegorz Kulczycki

 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Systemy Rolnicze sp. z o.o.

Firma Systemy Rolnicze oferuje pod marką Agridata system informatyczny wspomagający zarządzanie gospodarstwem rolnym. System jest połączeniem urządzeń elektronicznych własnej konstrukcji oraz oprogramowania serwera. Urządzenia elektroniczne, które są montowane na pojazdach i maszynach rolniczych, przesyłają na bieżąco informacje o ich położeniu oraz warunkach pracy. Na podstawie tych informacji oprogramowanie serwera jest w stanie automatycznie rejestrować prace polowe i dokumentować prowadzoną produkcję (wypełniać karty pola oraz ewidencje stosowania środków ochrony roślin oraz nawozów).

Przedmiotem projektu jest rozbudowanie systemu zarządzania gospodarstwem rolnym Agridata o możliwość planowania nawożenia z uwzględnieniem zmiennego dawkowania nawozów.

O projekcie

Celami projektu jest umożliwienie importu danych o właściwościach fizyko-chemicznych gleby (odczyn, zasobność w składniki pokarmowe) oraz stanu roślin do systemu zarządzania gospodarstwem rolnym Agridata oraz wygenerowanie na postawie zaimportowanych danych do systemu Agridata map zasobności pól w składniki pokarmowe oraz obliczenia wskaźników roślinnych określających stan odżywienia roślin. Następnie generowanie map nawożenia, które umożliwią aplikację zmienną nawozów w oparciu o precyzyjną geolokalizację na podstawie sygnału GNSS.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Stwierdzenie, że poprzez połączenie wiedzy z zakresu nauk technicznych (Firma) z naukami przyrodniczymi (Uczelnia) możliwe jest osiągnięcie zamierzonego celu projektu. Zmienne dawkowanie nawozów dostosowanych do aktualnych zasobności gleby w składniki pokarmowe oraz do stanu odżywienia roślin jest funkcją wysoce pożądaną przez rolników. Pozwala to na zwiększenie efektywności nawożenia oraz znaczne oszczędności w technologii uprawy roślin. Wprowadzenie takiej funkcjonalności jest także wysoce korzystne dla środowiska naturalnego ze względu na obniżenie ilości nawozów wprowadzanych do agroekosystemu.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl