wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Miejski Program Wsparcia "MOZART"
  5. VII edycja programu MOZART (2018/2019)
  6. Dr inż. Daniel Borowiak - ERG Zakład Usług Technicznych s.c.: Komputerowe stanowisko do automatycznego wzorcowania czujników i przetworników ciśnienia

Dr inż. Daniel Borowiak - ERG Zakład Usług Technicznych s.c.: Komputerowe stanowisko do automatycznego wzorcowania czujników i przetworników ciśnienia

Data publikacji: Autor:

Firma ERG Zakład Usług Technicznych zajmuje się wzorcowaniem przyrządów pomiarowych. Posiada certyfikat akredytacji nr AP 092 wydany przez Polskie Centrum Akredytacji. Firma oferuje usługi wzorcowania przyrządów pomiarowych wykonywane w siedzibie firmy oraz poza nią (u klienta).

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dr inż. Daniel Borowiak

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

O firmie

Zakres wzorcowania: 

  • temperatura ( termometria elektryczna, termometria nieelektryczna, termometria radiacyjna),
  • ciśnienie i próżnia (ciśnienie względne, podciśnienie i nadciśnienie w gazie i cieczy, ciśnienie absolutne),
  • wilgotność (wilgotność względna),
  • wielkości elektryczne DC i m.cz. (napięcie i prąd przemienny i stały, rezystancja dla prądu stałego oraz elektryczna symulacja wielkości fizycznych).

Dodatkowo firma zajmuje się usługami projektowania w zakresie sieci i instalacji elektroenergetycznych bez ograniczenia napięcia.

O projekcie

W ramach projektu Mozart powstanie prototyp komputerowego stanowiska do automatycznego wzorcowania czujników i przetworników ciśnienia. Układ ten samoczynnie, w zaprogramowanym cyklu będzie generował ciśnienie wzorcowania i realizował wszystkie pomiary niezbędne do prawidłowego wystawienia świadectwa wzorcowania, zgodnie z wymaganiami Polskiego Centrum Akredytacji. Wzorcowanie zostanie wykonane automatycznie, w trzech pełnych seriach pomiarowych, w cyklu rosnącym i malejącym (lub odwrotnie), z zaprogramowanym krokiem ΔP i  w ustalonych odstępach czasu Δt.

Uzyskane wyniki zostaną poddane obróbce statystycznej, a na ich podstawie zostaną wyliczone błędy pomiaru i zostanie wygenerowane świadectwo wzorcowania. W trakcie wzorcowania wykonywany będzie również automatyczny pomiar warunków środowiskowych (temperatura, wilgotność, ciśnienie), które zostaną także umieszczone na świadectwie wzorcowania.

Do tej pory przy wzorcowaniu czujników i przetworników ciśnienia konieczne było stosowanie i manualna obsługa co najmniej kilku przyrządów pomiarowych i urządzeń pomocniczych (np.termometr, higrometr, barometr, ciśnieniomierz, multimetr, sprężarka, pompa próżniowa). W stanowisku zaplanowanym do realizacji w ramach programu Mozart wszystkie te funkcje będą realizowane automatycznie, łącznie z wygenerowaniem końcowego świadectwa wzorcowania. Dostępne obecnie na rynku urządzenia nie realizują wymienionych funkcji w podanym zakresie.

Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?

Potrzeba budowy takiego stanowiska zrodziła się już kilka lat wstecz. W trakcie wzorcowania przetworników pomiarowych ciśnienia wielokrotnie występowały drobne błędy lub nieścisłości spowodowane np. źle ustawionymi parametrami wzorcowania, błędnie dokonanymi odczytami, źle dobranymi wzorcami, błędnie wprowadzonym danymi i wiele innych.

Błędy te następnie przekładały się na karty niezgodności w trakcie audytu, co dodatkowo obciążało Laboratorium. Również rosnąca ilość zleceń spowodowała, że przy dotychczasowej manualnej metodzie wzorcowania Laboratorium nie nadążało z ich realizacją. Dodatkowym problemem jest fakt, że jeden z pracowników o najdłuższym stażu przejdzie w najbliższym czasie na emeryturę.

Stąd właśnie pomysł przygotowania stanowiska automatycznego, które będzie mogła obsłużyć również osoba o niższych kwalifikacjach.

Budowa takiego stanowiska była planowana już dawno, brakowało jednak wiedzy w zakresie projektowania i programowania komputerowych układów sterowania umożliwiających autonomiczną pracę całego systemu. Dopiero podjęcie współpracy na linii Laboratorium ERG i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu przyspieszyło decyzję o realizacji planu. Nieocenioną pomocą okazała się możliwość podjęcia współpracy w ramach programu Mozart.

Dla naukowca jest to kontynuacja przyjętej kilka lat temu strategii intensyfikacji współpracy z firmami z otoczenia gospodarczego. Komputerowy system wzorcowania czujników i przetworników ciśnienia bardzo dobrze wpisuje się w tematykę przedmiotów dydaktycznych prowadzonych przez naukowca: metrologię i komputerowe wspomaganie prac inżynierskich. Realizacja projektu będzie również bardzo dobrą rekomendacją dla Akademickiego Centrum Badań i Rozwoju BioR&D (www.acbir.ue.wroc.pl), którego naukowiec jest współzałożycielem i członkiem.

Temat realizowany w ramach VII edycji programu Mozart jest w dwójnasób ciekawy, gdyż pomyślna realizacja stanowiska do wzorcowania przetworników ciśnienia pozwoli na wykonanie w przyszłości podobnych układów, ale do wzorcowania przetworników pomiarowych innych wielkości.

Reklama