wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Największe akademiki uczelni publicznych we Wrocławiu. Bliźniak, Dwudziestolatka i Tower w pierwszej trójce rankingu

Dziewięć na Politechnice Wrocławskiej, sześć na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i pięć na Uniwersytecie Wrocławskim. Te uczelnie publiczne mają najwięcej domów studenckich. A do której należy największy pod względem liczby miejsc? Ranking przygotowaliśmy z okazji zbliżającego się wielkimi krokami roku akademickiego 2022/2023.

Reklama

We Wrocławiu mamy kilkadziesiąt domów studenckich należących do uczelni publicznych, których w mieście jest 11, wliczając filię Akademii Sztuk Teatralnych z Krakowa i katolicki Papieski Wydział Teologiczny.

Kto zamieszka w tekach na Wittigowie?

Najwięcej akademików ma Politechnika Wrocławska, która w 9 domach studenckich dysponuje 2864 miejscami. Domy PWr zlokalizowane są w czterech lokalizacjach.

Najbardziej znanym miejscem jest Wittigowo, czyli osiedle studenckie u zbiegu ulic Wittiga i Wróblewskiego. Tam stoi pięć 10-piętrowych domów. Gdzie indziej są budynki o nazwach Czworak i Alcatraz oraz Telemik i Straszny Dwór.

Wszystkie akademiki PWr oznaczone są formalnie literą te połączoną z numerem (np. T-19), dlatego studenci nazywają je tekami. „Mieszkam w tekach na Wittigowie” – to ich slang.

Sześć domów należy do Uniwersytetu Przyrodniczego: Arka, Centaur, Labirynt, Raj, Talizman i Zodiak.

Pięć domów studenckich ma Uniwersytet Wrocławski. Kredka i Ołówek (okolice placu Grunwaldzkiego) są nie mniej znane od teków. Pozostałe akademiki UWr to: Dwudziestolatka, Parawanowiec i Słowianka.

Reszta uczelni akademików ma mniej. Jubilatka i Bliźniak to domy medyków, z kolei w Przegubowcu i Ślężaku mieszkają adepci ekonomii. Sportowcy natomiast po treningach sportowych za dnia (i tanecznych nocami…) odpoczywają w Spartakusie. Artyści? Artyści są w domu studenckim bez nazwy (jak zwykle musieli się wyłamać…), jednym z najmniejszych w mieście – 81 miejsc.

Ilu w akademiku jest okularników?

Nikt nigdy bodaj nie policzył, ilu mieszkańców wrocławskich domów studenckich nosi okulary, ale jak śpiewała Sława Przybylska i tacy…

Gnieżdżą się w akademiku, mają każdy po czajniku. I nie dla nich dewolaje, i Paryże, i Szanghaje. I nie dla nich bal i ubaw, ani Lala, ani Buba. Itd., itp.,  itp., itd., itd. 
autorem tekstu jest Agnieszka Osiecka

Podśpiewujemy radośnie wspominając z tęsknotą studenckie czasy w akademiku… Pierwszoroczniakom życzymy powodzenia na nowej drodze życia, a starszakom świadectw z paskami i dyplomów na piątkę z plusem.

Jako ciekawostkę zostawiamy ranking największych akademików w mieście (kryterium: liczba miejsc, kolejność rosnąca) należących do uczelni państwowych (o cenach, dostępności oraz alternatywach przeczytacie tutaj).

Pierwsza dziesiątka największych domów 

10. Ślężak (UE) – 408 miejsc

9. Ikar T-17 (PWr) – 448 miejsc

8. Kredka (UWr) – 460

7. Hades T-15 (PWr) – 476

6. Spartakus (AWF) – 500

5. Przegubowiec (UE) – 524

4. Arka (UPWr) – 536 (zamknięta, bo w remoncie)

3. Tower T-16 (PWr) – 600 (bez studentów, bo dysponuje nim tymczasowo wojewoda)

2. Dwudziestolatka (UWr) – 700

1. Bliźniak (UM – medyczny) – 702 miejsca

Jak wyglądają niektóre z nich? Możecie zobaczyć w galerii. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl