wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 11 lat tradycji i 11 mln dla dzieci

Hełm bractwa kurkowego, obraz olejny Konstantego Szewczenki, kolekcjonerski zestaw polskich srebrnych monet z 2011 roku, wino z piwnicy Jana Pawła II, zdjęcie Wrocławia autorstwa Silvano Piccininiego, odcisk dłoni kardynała Gulbinowicza, oficjalną piłkę Euro2012 „Tango” – to tylko cześć rzeczy, które będzie można wylicytować 18 stycznia podczas XII Balu Dobroczynnego Anny i Rafała Dutkiewiczów.

Bal Dobroczynny jest od 11 lat – gdy Rafał Dutkiewicz został prezydentem Wrocławia. Organizatorem jest Fundacja Opieka i Troska. Ze sprzedaży biletów i licytacji darów udało się zebrać 11 mln złotych. Organizatorzy chwalą wrocławski biznes za hojność i mają nadzieję, że tak też będzie podczas XII Balu Dobroczynnego. Dochód tradycyjnie będzie przeznaczony na pomoc chorym dzieciom.

– Dzięki pieniądzom z tegorocznego balu pomożemy pacjentom Pawilonu Pediatrycznego im. J. Korczaka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, zasilimy konto budowy kliniki Przylądek Nadziei i dofinansujemy leczenie Julii Zakrockiej, na rzecz której odbył się nasz pierwszy bal – wylicza Anna Dutkiewicz, organizatorka balu dobroczynnego, i dodaje, że w tym roku w Hali Stulecia będzie się bawić 1200 gości.

Organizatorzy od 10 lat wspierają oddziały dziecięce dawnego Centrum Pediatrycznego im. J. Korczaka (obecnie są one częścią Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego). Zakupiony sprzęt liczony jest w milionach złotych. Na liście darów są m.in. respiratory, oscylator, aparatura do wizjografii dentystycznej, pompy infuzyjne, aparatura do badań przewodów nerwowych, nowoczesny sprzęt do ratowania najmniejszych pacjentów oraz wyposażenie oddziału reanimacji i intensywnej terapii, sprzęt do diagnostyki endoskopowej oraz aparatury do badania dróg oddechowych, gastroskopii, EEG, inkubatory dla niemowląt, nowoczesny przenośny tomograf komputerowy dla chorych dzieci, rezonans magnetyczny, urządzenie Cool Cap, cyfrowy RTG.

W tym roku dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego zwróciła się z prośbą o wsparcie finansowe w zakupie nowego tomografu komputerowego.

– Posiadanie tego urządzenia jest niezbędne do prowadzenia nowoczesnej i szybkiej diagnostyki pacjentów naszych dziewięciu oddziałów pediatrycznych, zwłaszcza Oddziału Neurologii Dziecięcej oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci. Brak możliwości wykonania badania TK w szpitalu naraża naszych małych pacjentów nie tylko na „podróże” poza szpital, ale często na dłuższe oczekiwanie na wykonanie tego obrazowego badania. Dodatkowo, nie daje często możliwości uczestniczenia w badaniu lekarzowi prowadzącemu i rodzicom dziecka. Ponadto, sprzęt ten mógłby być wykorzystywany u dorosłych pacjentów naszego szpitala – zaznacza Janusz Jerzak, dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Julia Zakrocka ma 13 latOd urodzenia choruje na rzadkie schorzenie artrogrypozę. Objawia się ono mocnymi przykurczami we wszystkich stawach rąk i nóg. Potrzebuje rehabilitacji, operacji oraz ortez, dzięki którym będzie mogła chodzić.

– Teraz chodzę do pierwszej klasy gimnazjum. Pamiętam, że jak szłam do pierwszej klasy szkoły podstawowej, to mama prowadziła mnie za rękę. Teraz nie mam ortez, a operacje na stopy wykonane w Polsce nie udały się. Bardzo po nich cierpiałam, ponieważ doszło do komplikacji. Bez ortez nie mogę chodzić. Mam nadzieję, że jeszcze będzie to możliwe, ale muszę jeszcze raz mieć zoperowane stopy – mówi Julia Zakrocka.

– Pomóc jej mogą specjaliści z kliniki w Aschau. To wszystko będzie możliwe, jeżeli uda się zebrać kolejne 130 tys. złotych. Bardzo prosimy o pomoc – podkreśla Sylwia Zakrocka, mama Julii, i dodaje, że córka w przyszłości chciałaby zostać grafikiem komputerowym.

Już po raz czwarty część dochodu z balu zasili konto budowy nowoczesnej kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.

Prace budowlane na rzecz kliniki idą pełną parą i jeszcze w tym roku budynek będzie w stanie surowym zamkniętym. Pierwszych pacjentów placówka przyjmie w połowie 2015 r. Inicjatorem budowy Przylądka Nadziei była Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Pieniądze są potrzebne nie tylko na budowę.

– Projekt Przylądka Nadziei, w naszych założeniach, nie dotyczy jedynie wzniesienia nowego budynku, ale też holistycznej opieki nad małymi pacjentami i ich rodzinami – wyjaśnia Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji. – W naszych planach znajduje się rozszerzenie i wdrożenie kompleksowego systemu opieki nad podopiecznymi. Poza budynkiem niezbędne jest uruchomienie profesjonalnego Centrum Wsparcia Rodziny Przylądka Nadziei – od opieki psychologicznej, poprzez szkolenia z opieki medycznej rodziców chorych dzieci, a także pomoc podczas całego procesu długiej walki z chorobą. Centrum otaczałoby opieką również rodziny w sytuacjach ostatecznych, gdy mimo wszelkich starań dziecko przegrywa z rakiem. W swojej strategii Centrum Wsparcia Rodziny zakłada także cykle szkoleń z trenerami i psychologami, które będą dedykowane kadrze medycznej.

Jarek Ratajczak

KONTO DO WPŁAT NA XII BAL DOBROCZYNNY

FUNDACJA OPIEKA I TROSKA

UL. KIEŁCZOWSKA 43 BUD 6

51-315 WROCŁAW

konto do wpłat złotówkowych

rachunek nr 39 1750 1064 0000 0000 2151 4543

kont do wpłat zagranicznych

IBAN: PL 39 1750 1064 0000 0000 2151 4543 (BIC) RCBWPLPW

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl