wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zobacz kliniki weterynaryjne [ZDJĘCIA]
Zobacz kliniki weterynaryjne [ZDJĘCIA]

Kliniki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, fot. Tomasz Walków

Wrocławska weterynaria przyciąga co roku tłumy kandydatów na studia.

Reklama

Na stole zabiegowym leży sikorka, ma ledwo kilka centymetrów, rzuca się, próbuje odlecieć. Delikatnie przytrzymuje ją asystentka lek. weterynarii Grzegorza Dziwaka. – To młody ptak, prawdopodobnie uderzył w szybę. Jest bardzo poobijana, prawdopodobnie ma uszkodzony układ nerwowy – mówi szef Przychodni Weterynaryjnej przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego. – Późną wiosną trafia do nas najwięcej młodych ptaków. Niekiedy ludzie przynoszą podlotki, chociaż im nic nie jest. To po prostu młode ptaki, które uczą się latać pod opieką rodziców.

Pawilony, w których kształcą się studenci weterynarii, wybudowano przy pl. Grunwaldzkim kilkadziesiąt lat temu. W ciągu ostatnich lata budynki wyremontowano, a działające w nich pracownice, sale dydaktyczne, laboratoria wyposażono w nowoczesny sprzęt. – Wiele z tych urządzeń to jedyne egzemplarze w Polsce, niektórych sprzętów do diagnostyki nie mają nawet szpitale i uczelnie medyczne – mówi dr Robert Karczmarczyk, prodziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, który oprowadza po klinikach.

Prof. Zdzisław Kiełbowicz, szef Kliniki i Katedry Chirurgii, pokazuje nowoczesny tomograf, jedyny tej klasy w Polsce na wyposażeniu uczelni przyrodniczej. Niedawno za jego pomocą badano lwa z wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Na stół trafiają także inne zwierzęta. – Taki sprzęt jest bardzo przydatny przy diagnozie przypadków dotyczących chorób onkologicznych głowy, szyi – mówi prof. Kiełbowicz.

Prof. Krzysztof Kubiak, dziekan WMW: – W ciągu ostatnich dwudziestu lat w weterynarii nastąpił olbrzymi postęp, zarówno jeśli chodzi o diagnostykę, jak i leczenie zwierząt. W naszych klinikach przeprowadzamy skomplikowane zabiegi chirurgiczne, stomatologiczne, prowadzimy badania dotyczące gastrologii, neurologii, onkologii oraz oczywiście terapię zwierząt w tym zakresie – mówi prof. Kubiak.

Specjaliści z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej prowadzą także badania, dotyczące m.in. rozrodu zwierząt i jego zaburzeń, kardiologii, gastrologii. – Mamy świetnego specjalistę z zakresu neurologii zwierząt, europejskiej klasy – mówi dziekan Robert Karczmarczyk.

Studia weterynaryjne to od lat najpopularniejszy kierunek na uczelniach przyrodniczych i rolniczych. Tak samo jest na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym, zwykle to na weterynarię jest co najmniej ośmiu kandydatów na miejsce. W ubiegłym roku dyplomy Wydziału Medycyny Weterynaryjnej odebrały 153 osoby.

– Praca dla nich jest, aczkolwiek sam dyplom studiów już nie wystarcza. Wielu absolwentów wraca do nas na studia podyplomowe, które prowadzimy w dziewięciu specjalnościach, m.in. z zakresu chirurgii. Medycyna weterynaryjna dynamicznie się rozwija, wymaga ciągłego kształcenia się, zdobywania nowych umiejętności – podkreśla prof. Krzysztof Kubiak.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl