Radni pamiętają o zasłużonych

Wrocławscy radni, od 1998 r. w okresie Wszystkich Świętych, odwiedzają nekropolie i groby zasłużonych dla miasta. Składają kwiaty i zapalają znicze na mogiłach byłych radnych, wybitnych uczonych, a także żołnierzy, artystów i pisarzy.

  • cmentarz

    Pamiętają o groby zasłużonych dla miasta


W tym roku akcja rozpoczeła się w czwartek, 27 października i potrwa do poniedziałku, 31 października. Kwiaty złożone zostaną na ponad 80 grobach osób zasłużonych dla miasta na cmentarzach przy ul. Osobowickiej, Grabiszyńskiej, Bujwida, Bardzkiej i Smętnej oraz w miejscach pamięci. 

– To dobra tradycja, bo świadczy o naszej pamięci i szacunku dla tych, którzy mieli wpływ na historię naszego miasta – mówi Jarosław Krauze, radny Rady Miejskiej Wrocławia i dodaje, że rajcom towarzyszyć będą pracownicy Biura Rady Miejskiej.

– W tym roku, tak jak w poprzednim, wysłaliśmy znicze do Karpacza do parafii ewangelickiej. Zapalone zostaną na grobach honorowych obywateli Wrocławia Tadeusza Różewicza i Henryka Tomaszewskiego – mówi Zbigniew Magdziarz, z-ca dyr. Biura Rady Miejskiej i dodaje, że pamiętają także o byłych miejskich rajcach i zapalone będą znicze w kościołach patronackich Rady Miejskiej w Bazylice św. Elżbiety i katedrze Marii Magdaleny.

Na cmentarzu Grabiszyńskim znicze zapalone zostaną m.in. na grobach Jana Kaczmarka - kompozytora, satyryka i felietonisty; Kazimierza Michalczyka, zastrzelonego przez ZOMO w sierpniu 1982 roku podczas manifestacji Solidarności na ul. Legnickiej we Wrocławiu; Piotra Bednarza, współzałożyciela wrocławskiej Solidarności; Andrzeja Waligórskiego, satyryka i felietonisty; Andrzeja Baborowskiego, byłego rektora Uniwersytetu Ekonomicznego; Rafała Maszkowskiego, kompozytora i dyrygenta; Wacława Wdowiaka, byłego radnego; Barbary Wawrzyniak, byłej radnej; Lothara Herbsta, byłego opozycjonisty i pierwszego dyrektora Polskiego Radia Wrocław po 1989 r.; Zygfryda Zaporowskiego, byłego wiceprezydenta Wrocławia w latach 90.; Andrzeja Beckera, byłego dyrektora Wydziału Edukacji w UM Wrocławia; Bolesława Jurkiewicza, byłego przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ „Solidarność”.

Wszystkich Świętych 2016 we Wrocławiu.


Zgłoś uwagę