wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:18

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wieczorami pokazy plenerowe na Rynku

Przez dziesięć letnich wieczorów (od 25 lipca do 3 sierpnia o godz. 22 ) na Rynku w ramach 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będą wyświetlane filmy. Będzie okazja, by przypomnieć sobie polską klasykę, wziąć udział w wieczorze z Filmoteką Narodową, czy poznać zwycięzcę ubiegłorocznego festiwalu T-mobile Nowe Horyzonty. Na wszystkie seanse wstęp wolny.

Zobacz kamerę na żywo z wrocławskiego Rynku

Pokazy plenerowe na festiwalu we Wrocławiu przypominają, że kino to przede wszystkim zbiorowe doświadczenie przyjemności oglądania. Publiczności nie brakuje nawet, gdy w programie znajdują się ambitne i artystyczne obrazy.

W tym roku pokazy plenerowe otworzy w piątek 25 lipca „Wielkie piękno” Paolo Sorrentino. Historia starzejącego się dziennikarza, który przemierzając ulice Wiecznego Miasta, wspomina swoją pełną namiętności, acz bezpowrotnie utraconą młodość okazała się warta Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, nagrody BAFTA, Złotych Globów i Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej.

W programie także „Psy” Władysława Pasikowskiego, a także filmy greckie, rosyjskie, w tym „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków” w reż. Alexeya Fedorchenki, film który zdobył w ubiegłym roku Grand Prix Festiwalu T-mobile Nowe Horyzonty.

Perełką wśród pokazów będzie projekcja filmu „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego z muzyką na żywo. Do zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu Nitrofilm Filmoteki Narodowej legendarnego filmu muzykę wykona Zespół DesOrient w składzie: Marta Maślanka – cymbały, Małgorzata Szarlik – skrzypce, Mateusz Stankiewicz – akordeon, Bogdan Kupisiewicz – gitara, Mariusz Puchłowski – flety, Robert Siwak - instrumenty perkusyjne, Michał Woźniak – kontrabas. Film jest pierwszą ekranizacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego.

W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi rozległe rany. Cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, krewna właścicieli majątku, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny, jak większość chłopstwa,  powstańcom. Odrowąż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w przygotowane wcześniej kryjówki, wielokrotnie jest bliski śmierci. Oddanie i poświęcenie  Salomei, sprawią, że jego stan stopniowo się poprawia. Wkrótce młodzi zakochują się w sobie. Do dworu wracają państwo Rudeccy, właściciele majątku. Pan Rudecki nie mogąc znieść straty dwóch synów, którzy zginęli w powstaniu, patrząc na ruinę swej ojcowizny, wkrótce umiera. Do dworu przybywa księżna Odrowążowa. Mimo wdzięczności, jaką żywi dla Salomei nie jest w stanie zaakceptować uczucia łączącego jej jedynaka ze zubożałą szlachcianką. Wywozi syna za granicę, pozostawiając samotną i zbolałą Salomeę własnemu losowi. Niemym świadkiem  wszystkich tych dramatycznych wydarzeń jest tytułowa „wierna rzeka”.

Reżyser Edward Puchalski zaczynał karierę filmową w czasie I wojny światowej, odnosząc sukcesy na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Po powrocie do Polski stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów i scenarzystów filmowych. W roli księcia Odrowąża wystąpił popularny w pierwszej połowie lat 20. aktor Ryszard Sobiszewski, a rolę margrabiego Wielopolskiego zagrał wielki  Aleksander Zelwerowicz. W filmie wystąpili autentyczni uczestnicy powstania styczniowego. Grupa sędziwych, brodatych starców została sfilmowana w trakcie trwania uroczystego nabożeństwa. Ta wzruszająca scena w symboliczny i bardzo wymowny sposób zamyka filmową opowieść Puchalskiego.

Ak

Program pokazów plenerowych w ramach 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Pokazy odbywają się w Rynku, o godz. 22, na wszystkie seanse wstęp wolny

25 lipca – „Wielkie piękno” reż. Paolo Sorrentino

26 lipca – „Psy” reż. Władysław Pasikowski

27 lipca – „Xenia” reż. Panos H. Koutras

28 lipca – „Ten ostatni rok”, reż. Oksana Bychkova

29 lipca – „Rok 1863”, film z 1922 z muzyką na żywo, reż. Edward Puchalski

30 lipca – „Austeria”, reż. Jerzy Kawalerowicz

31 lipca – „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków”, reż. Alexey Fedorchenko

1 sierpnia – „Nie jestem nim”, reż. Tayfun Pirselimoglu

2 sierpnia – „Mary Is Happy,  Mary Is Happy”, reż. Nawapol Thamrongrattanarit

3 sierpnia – „Pozycja dziecka”, reż. Calin Peter Natzer

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl