Jak rozliczyć PIT we Wrocławiu?

1. Wypełnij formularz PIT

Zgodnie z broszurą informacyjną dostępną w urzędach skarbowych.

2. Wpisz adres zamieszkania

Aby rozliczyć się we Wrocławiu, nie musisz być tu zameldowany – wystarczy, że w swoim zeznaniu podatkowym wpiszesz wrocławski adres. Urzędy Skarbowe same zaktualizują Twoje dane.

3. Złóż deklarację we właściwym urzędzie skarbowym

Zameldowanie nie ma znaczenia.

Jak wziąć udział w loterii?

KROK 1

Złóż deklarację

Złóż deklarację podatkową PIT za rok 2015 w jednym z wrocławskich Urzędów Skarbowych, wpisując Wrocław jako miejsce zamieszkania.

KROK 2

Zgłoś udział w loterii

Od 1 marca do 6 maja 2016 roku zgłoś swój udział w loterii wypełniając poniższy formularz.

Loteria jest skierowana do wszystkich podatników, którzy rozliczą PIT za 2015 we Wrocławiu wskazując wrocławski adres zamieszkania - dla tych, którzy rozliczają się tutaj od lat oraz tych, którzy zrobią to pierwszy raz.

Weź udział

Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny od 01.03.2016 do 06.05.2016.

Wygraj cenne NAGRODY

MDN

Bohaterowie

Marlena Mazur

(Nad) Aktywna studentka. Lubi poznawać nowych ludzi, dlatego wszędzie jej pełno – szczególnie w social mediach. Nagrodzona przez rektora swojej uczelni wyróżnieniem Very Important Student.

Studentka V roku zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Działa w samorządzie i w Informacji Kulturalno-Sportowej Studentów, współorganizuje Ekonomalia.

Marcin i Ziemowit Wiktorscy

Marcin Wiktorski, birofil, rowerzysta. Inicjuje wiele wydarzeń artystycznych, m.in. współorganizuje multimedialny festiwal Podwodny Wrocław. Zainicjował też studia na pięciu uczelniach i może pochwalić się trzema tytułami.

Dyrektor artystyczny Browaru Mieszczańskiego oraz ceniony i nagradzany fotografik, prowadzi także kursy fotograficzne. Ukończył etnologię i antropologię kultury na Uniwersytecie Wrocławskim.

Ziemowit Wiktorski, przedszkolak zafascynowany światem zwierząt – szczególnie ichtiologią i ornitologią. Jednym z jego ulubionych miejsc badań i obserwacji jest Afrykarium.

Piotr Rek

Studiuje we Wrocławiu, tu też rozkręcił swój pierwszy biznes i kolejny... I pewnie będzie wiele innych, bo to człowiek-orkiestra. Praca zajmuje największą część jego doby, jednak zawsze musi znaleźć trochę czasu na aktywny relaks. Intensywnie gra w siatkówkę, gra na gitarze basowej.

Student zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Założyciel start upu Zeccer, który umożliwia studentom w całej Polsce drukowanie materiałów dydaktycznych za darmo.

Małgorzata Karpińska

Pracuje w międzynarodowej korporacji, mieszkała w różnych miastach w Europie i Ameryce, ale zawsze wracała do Wrocławia. Mówi o sobie "wrocławska patriotka". Mieszka w centrum, ale ma dwa kroki do parku. Docenia bliskość teatru, restauracji, tenisa i squasha, a jednocześnie brak zgiełku.

Studiowała na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym (MBA). Obecnie pracuje jako Managing Director (Dyrektor Zarządzający) w QIAGEN Business Services.

Konrad Imiela

Wrocławianin, którego nie trzeba przedstawiać. Jedni pamiętają go z programu "Truskawkowe Studio", inni znają z desek wrocławskich teatrów. Tłumaczy musicalowe libretta, koncertuje wspólnie z córką, sieje Nut Ferment.

Aktor, reżyser, kompozytor, autor piosenek i scenariuszy, wykładowca w szkole teatralnej. Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

Joanna Niżniowska

Z wykształcenia nauczycielka języka angielskiego, zawodowo związana z branżą IT, prywatnie pasjonatka scrapbookingu. Pracuje w światowym koncernie, ale wolny czas woli spędzać w kameralnym gronie przyjaciół, oglądając film lub słuchając muzyki na żywo.

Studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończyła także Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Pracuje jako Service Desk Team Leader we wrocławskim IBM-ie.

Konstanty Sławecki

Pochodzi z Kazachstanu, ale czuje się wrocławianinem. Przyjechał tu na studia i został na stałe. Pasjonat podróży – kiedyś samotnych, dziś rodzinnych – i szybkiej jazdy na motocyklu. Uwielbiany przez pacjentów stomatolog, dba aby chętniej się uśmiechali.

Ukończył studia stomatologiczne na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, dziś jest aktywnym pracownikiem w Katedrze Chirurgii Stomatologicznej na swojej uczelni. Pracuje w Eksperckim Centrum Stomatologicznym Expert Dental.

Dlaczego rozliczenie podatku PIT we Wrocławiu jest ważne?

48% z PIT wpływa do budżetu Wrocławia

Duża część podatku dochodowego zostaje przekazana do miasta, w którym mieszkasz.
Dla Wrocławia to blisko 1 mld zł w budżecie, który przeznaczony zostaje na:BUDŻET OBYWATELSKI • TRANSPORT PUBLICZNY • KULTURĘ • ROZWÓJ INFRASTRUKTURY • UTRZYMANIE ZIELENI • SPORT • REKREACJĘ • OCHRONĘ ŚRODOWISKA • TRASY ROWEROWE • POMOC SPOŁECZNĄ • OCHRONĘ ZDROWIA • EDUKACJĘ DZIECI

Pytania i odpowiedzi

CZYM JEST MIEJSCE ZAMIESZKANIA DLA CELÓW PODATKOWYCH (PIT)? 

Według definicji to ośrodek interesów życiowych - osobistych i gospodarczych. Przy czym centrum interesów osobistych to powiązania rodzinne, towarzyskie, aktywność społeczna, obywatelska, działalność polityczna w organizacjach społecznych etc.). Natomiast ośrodek interesów gospodarczych to działalność zarobkowa (praca, działalność gospodarcza, źródła dochodów, inwestycje, majątek etc. Podatnik sam musi zdecydować, gdzie jest centrum jego życia (miejsce zamieszkania).

CZY LOTERIA JEST SKIEROWANA DO WSZYSTKICH PODATNIKÓW? CZY ROZLICZAJĄC PIT WE WROCŁAWIU OD LAT MOGĘ RÓWNIEŻ WZIĄĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Tak. Loteria jest skierowana do wszystkich podatników, którzy rozliczą PIT we Wrocławiu za 2015 rok, wpisując wrocławski adres zamieszkania w deklaracji - dla tych, którzy rozliczają się tutaj od lat oraz tych, którzy zrobią to po raz pierwszy.

CZY OSOBA PROWADZĄCA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ JAKO OS. FIZYCZNA ROZLICZAJĄCA PIT WE WROCŁAWIU MOŻE BRAĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Oczywiście, jeśli do tej pory rozliczała PIT we Wrocławiu. Jeśli natomiast zmiana miejsca zamieszkania na Wrocław została wprowadzona do systemu CEIDG dopiero w roku 2016, to deklarację podatkową PIT za 2015 rok należy złożyć do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania w roku 2015 (wprowadzonego w systemie), czyli poza Wrocławiem. Wówczas udział w loterii nie jest możliwy.

CZY JEŚLI PRACODAWCA ROZLICZYŁ ZA MNIE PIT, A NIE ZDĄŻYŁEM/AM ZAKTUALIZOWAĆ MIEJSCA ZAMIESZKANIA, TO MOGĘ TO ZROBIĆ TERAZ? 

Tak. Należy ponownie złożyć PIT w Urzędzie Skarbowym we Wrocławiu właściwym miejscowo dla aktualnego miejsca zamieszkania - tak jakby się rozliczało samemu. Dodatkowo należy do deklaracji PIT dołączyć krótkie pismo wyjaśniające poniższej treści: "Z uwagi na to, że pracodawca złożył w moim imieniu deklarację podatkową PIT w poprzednio właściwym Urzędzie Skarbowym - składam ponownie deklarację podatkową, jako korektę, z aktualnym miejscem zamieszkania we Wrocławiu".

CZY PRZY ZGŁASZANIU UDZIAŁU W LOTERII MUSZĘ SKANOWAĆ, POKAZYWAĆ LUB UDOSTĘPNIAĆ ROZLICZONY PIT? 

Nie. PIT, a właściwie jego pierwsza strona, jest potrzebna tylko w przypadku wygrania którejś z nagród (pkt 12.3 – regulaminu loterii).

JAK MOGĘ DOSTARCZYĆ DEKLARACJĘ PODATKOWĄ PIT ZA 2015 ROK DO URZĘDU SKARBOWEGO WE WROCŁAWIU WŁAŚCIWEGO ZE WZGLĘDU NA MIEJSCE ZAMIESZKANIA, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Każdym sposobem przewidzianym przez instytucje skarbowe. Czyli drogą elektroniczną, bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym, nadanie drogą pocztową lub innym możliwym sposobem. Ważne jest, aby wpisać w deklaracji wrocławski adres zamieszkania i przesłać do właściwego urzędu skarbowego we Wrocławiu.

CZY KAŻDY Z MAŁŻONKÓW, NAWET JEŚLI ROZLICZAJĄ SIĘ WSPÓLNIE, MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Tak, nawet jeśli małżonkowie rozliczają PIT razem, to każde z nich może wziąć udział w loterii

CZY EMERYT I RENCISTA, ZA KTÓRYCH DEKLARACJĘ SKŁADA ZUS, MOGĄ WZIĄĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Oczywiście. Również kiedy rozliczają się sami np. ze względu na dodatkowe źródło dochodów lub ewentualne odliczenia.

CZY SAMOCHÓD MOŻE ZOSTAĆ SPRZEDANY PRZEZ LAUREATA? 

Oczywiście. Nie ma żadnych ograniczeń.

CZY MUSZĘ ZGŁASZAĆ ZMIANĘ MIEJSCA ZAMIESZKANIA POPRZEDNIEMU URZĘDOWI SKARBOWEMU? 

Nie ma takiej potrzeby. Urządy Skarbowe robią to automatycznie.

CZY ROZLICZAJĄC PIT W PIERWSZYM URZĘDZIE SKARBOWYM WE WROCŁAWIU MOŻNA WZIĄĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Niestety nie ma takiej możliwości. Co do zasady Pierwszy Urząd Skarbowy obejmuje swoim zasięgiem powiat ziemski wrocławski, w skład którego wchodzą gminy: Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Mietków, Sobótka, Siechnice, Żórawina. Loteria jest skierowana do mieszkańców Wrocławia, którzy rozliczają PIT za 2015 rok w jednym z wrocławskich urzędów skarbowych przeznaczonych dla miasta Wrocławia - wpisując wrocławski adres zamieszkania.

ROZLICZASZ PIT WE WROCŁAWIU?Koniecznie bezpłatnie aktywuj status URBANCARD Premium

Skorzystaj z atrakcyjnych zniżek na wydarzenia kulturalne, warsztaty, spektakle, koncerty i inne.
Status Premium może uzyskać każda osoba, która rozlicza roczny podatek dochodowy PIT w jednym z urzędów skarbowych właściwych dla miasta Wrocławia.

Nie ważne czy korzystasz z komunikacji miejskiej czy nie. Karta URBANCARD ze statusem Premium, jest dla każdego mieszkańca Wrocławia.

Więcej informacji na http://www.wroclaw.pl/urbancard-premium/

Kontakt

Masz PYTANIa? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Centrum Informacji
Urzędu Miejskiego71 777 77 77
Organizator loterii:
Smolar Agencja Promocyjno - Reklamowa


tel. (42) 636 90 97
tel. (42) 636 90 93
fax (42) 636 90 97 wew. 17e-mail: biuro@smolar.pl
www.smolar.plul. Inżynierska 15
93-569 Łódź