Piękny Wrocław. Edycja XXV


W dniu 15.04.2015 r. odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody „PIĘKNY WROCŁAW” rozstrzygające konkurs. W skład Kapituły weszli:

  1. Piotr Fokczyński - Architekt Miasta - przewodniczący
  2. Jan Paluchniak - Towarzystwo Miłośników Wrocławia
  3. Wojciech Gryczyński - Towarzystwo Miłośników Wrocławia
  4. Andrzej Poniewierka - architekt, rekomendowany przez Prezydenta Wrocławia
  5. Marcin Major - Stowarzyszenie Architektów Polskich
  6. Aleksander Szarapo - Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP

Do siedziby Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz na adres elektroniczny Wydziału Architektury i Budownictwa wab@um.wroc.pl zgłoszono 52 obiekty (wpłynęły 54 zgłoszenia, w tym 2 obiekty zgłoszono dwukrotnie). Trzy zgłoszenia dotyczyły obiektów, które w roku 2014 nie zostały jeszcze dopuszczone do użytkowania, a jedno dotyczyło budynku dopuszczonego do użytkowania w roku 2013.

Po przedstawieniu wszystkich kandydatur spełniających wymogi formalne, Kapituła jednogłośnie zadecydowała o wyłączeniu z obrad następujących osób:

  • przy wyborze obiektu w kategorii „budynek lub obiekt użyteczności publicznej” – Wojciecha Gryczyńskiego związanego zawodowo z inwestycją,
  • przy wyborze najlepszej modernizacji obiektu historycznego – Marcina Majora, ze względu na zgłoszenie do konkursu obiektu jego autorstwa, oraz Piotra Fokczyńskiego i Andrzeja Poniewierkę, którzy reprezentują inwestora jednego ze zgłoszonych obiektów.

W związku z powyższym, w celu wyboru obiektów wyróżnionych i przyznania nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego, skład Kapituły został poszerzony
o zaproszonych do udziału w obradach: panią Katarzynę Hawrylak-Brzezowską – Miejskiego Konserwatora Zabytków (7) i pana Zbigniewa Magdziarza – prezesa Towarzystwa Miłośników Wrocławia (8).

W wyniku obrad Kapituła postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W obecnej, XXV edycji konkursu, wyróżnienie i jednocześnie nominację do nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego, otrzymują 4 obiekty:

●●● Przebudowa budynku biurowo-usługowego HIERONIMUS, ul. Świdnicka 34 / pl. Teatralny 8 / pl. Teatralny 6-7

Autor: Grupa 33_03 – Anita Luniak, Teresa Mromlińska, współpraca: Dorota Wandrychowska, Vegacad s.c. Maciej Minch, Segesta Sp. z o.o., Wrocław
Inwestor:  Zbigniew Grycan
Wykonawca:  Budimex S.A., Warszawa

 

●●● Przebudowa Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5

Autor: Arch_it Piotr Zybura – Piotr Zybura, Iga Peruga, Marian Misiak, współpraca: Aleksandra Górecka, Olga Horwat, Paweł Szyport, Marcin Tobiasz, Wrocław
Inwestor:  Muzeum Architektury we Wrocławiu
Wykonawca:  Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM Sp. z o.o., Wrocław Spółka Ogólnobudowlana Alfa-Edgar Witkowski i Woroniecki Sp. j., Łany, KOLEKTYF, Wrocław  

 

●●● Przebudowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego, ul. Marcinkowskiego 8

Autor: Panda Studio Sp. z o.o., ARCUS Biuro Architektoniczno-Konserwatorskie Sp. z o.o., Wrocław
Inwestor:  ADCapital Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca:  AIM Engineering Sp. z o.o. , Wrocław     

 

●●● Przebudowa hali magazynowo-produkcyjnej i modernizacja budynku biurowego w kompleksie WPP-T, ul. Fabryczna 16

Autor: Major Architekci – Marcin Major, Grażyna Piotrowska, Wrocław
Inwestor:  Wrocławski Park Technologiczny S.A., Wrocław
Wykonawca:  OZ-BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Sp. z o.o., Wrocław   

 

Ponadto do nagrody specjalnej nominowane są obiekty wyróżnione w poprzedniej, XXIV edycji konkursu:

●●● Przebudowa i remont willi – obiektu wystawy WUWA, ul. Zielonego Dębu 21

Autor: isba_GRUPA PROJEKTOWA – Tomasz Boniecki, współpraca: Weronika Moszczeńska, Wrocław
Inwestor:  prywatny
Wykonawca:  TOCHACZ - Józef Siankiewicz, Wrocław   

 

●●● Centrum szkoleniowo-informacyjne DOIA RP we Wrocławiu – rekonstrukcja budynku dawnego przedszkola na terenie WUWA, ul. Zygmunta Wróblewskiego 18

Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Zbigniew Maćków, Bartłomiej Witwicki, Agata Kowalczyk, Eliasz Matuła, Zuzanna Wojtasiak, Bartosz Zieliński, Wrocław. Projekt wykonawczy: Major Architekci, Wrocław
Inwestor:  Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP, Wrocław
Wykonawca:  OZ-BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Sp. z o.o., Wrocław   

 

   

●●● Odbudowa zabytkowego szaletu miejskiego, al. Ludomira Różyckiego 1

Autor: Tadeusz Sawa-Borysławski, Wrocław
Inwestor:  Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Wykonawca:  Przedsiębiorstwo Budowlane SAWREM s.c., Legnica   

 

Nagrodę specjalną w kategorii modernizacja obiektu historycznego, po ocenie obiektów wyróżnionych w XXIV i XXV edycji konkursu, otrzymuje:

●●● Centrum szkoleniowo-informacyjne DOIA RP we Wrocławiu – rekonstrukcja budynku dawnego przedszkola na terenie WUWA, ul. Zygmunta Wróblewskiego 18

Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Zbigniew Maćków, Bartłomiej Witwicki, Agata Kowalczyk, Eliasz Matuła, Zuzanna Wojtasiak, Bartosz Zieliński, Wrocław. Projekt wykonawczy: Major Architekci, Wrocław
Inwestor:  Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP, Wrocław
Wykonawca:  OZ-BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Sp. z o.o., Wrocław   

 

W pozostałych kategoriach przyznano:

Kategoria – budynek użyteczności publicznej

Wyróżnienie:

●●● Budynek biurowo-usługowy GREEN DAY, ul. Szczytnicka 9

Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Zbigniew Maćków, Michał Zawadzki, Maciej Kowaluk, Michał Nykiel, Katarzyna Mrzewa, Ewelina Zawadzka, Wrocław
Inwestor:  Skanska Property Poland Sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca:  Skanska S.A., Warszawa      

 

Wyróżnienie:

●●● Wielofunkcyjny kompleks biurowo-hotelowo-usługowy SILVER TOWER CENTER, pl. Konstytucji 3 Maja

Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Zbigniew Maćków, Katarzyna Korsak, Paweł Dadok, Konrad Gwiazda, Iwona Iskra, Marek Kotowski, Magdalena Paprotna, Piotr Sulisz, Karolina Zajączkowska, Anna Kołodzińska, współpraca: Wojciech Napierała, Wrocław
Inwestor:  Wisher Enterprise Sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca:  KARMAR S.A., oddział we Wrocławiu      

 

3. nagroda

●●● Szpital Wojewódzki, ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa 2

Autor: Biuro Architektoniczne Villart – Bogdan Kołtowski, Wrocław
Inwestor:  Nowy Szpital Wojewódzki Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca:  Budimex S.A. Ferrovial Agroman S.A. Sp. j., Warszawa,      

 

2. nagroda

●●● Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Szymanowskiego, ul. Piłsudskiego 25

Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Zbigniew Maćków, Bartłomiej Witwicki, Agata Kowalczyk, Eliasz Matuła, Zuzanna Wojtasiak, Bartosz Zieliński, Wrocław
Inwestor:  Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Szymanowskiego we Wrocławiu
Wykonawca:  Przedsiębiorstwo Budowlane Inter-System S.A., Wrocław      

 

1. nagroda

●●● AFRYKARIUM-OCEANARIUM, ul. Wróblewskiego 1-5

Autor: ArC2 Fabryka Projektowa Sp. z o.o. – Dorota Szlachcic, Mariusz Szlachcic, współpraca: Vegacad s.c. Maciej Minch, Wrocław
Inwestor:  ZOO Wrocław Sp. z o.o.
Wykonawca:  Przedsiębiorstwo Budowlane Inter-System S.A., Wrocław   

  

Kategoria – budynek mieszkalny wielorodzinny

3. nagroda

●●● Budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Krzycka 83, 83a, 83b, 83c

Autor: ArC2 Fabryka Projektowa Sp. z o.o. – Mariusz Szlachcic, Dorota Szlachcic, Wojciech Napierała, współpraca: Vegacad s.c. Maciej Minch, Wrocław
Inwestor:  LOCUS Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca:  Przedsiębiorstwo Budowlane JANBUD WROCŁAW Sp. z o.o.

 

2. nagroda - ex aequo

●●●  Budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Księcia Witolda 80

Autor: Dziewoński Łukaszewicz s.c. Architekci – Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz, Bartłomiej Mackiewicz, Łukasz Kołacz, Wrocław
Inwestor:  SPACE4U DEVELOPMENT Jarosław Perski, Wrocław
Wykonawca:  Przedsiębiorstwo Budowlane MAXBUD ABJ Sp. z o.o., Wrocław


2. nagroda - ex aequo

●●● Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych LOKUM DA VINCI, ul. Bajana 24b, Bulwar Dedala 20-36

Autor: Pietrucha Mroziuk Projekt – Krzysztof Mroziuk, Karol Pietrucha, Agnieszka Deutschmann-Mroziuk, Anna Rodzoch, współpraca: Anna Sobczak, Wrocław
Inwestor:  Lokum Deweloper S.A., Wrocław
Wykonawca:  Lokum Deweloper S.A., Wrocław

 

1. nagroda

●●● Budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Zatorska 59

Autor: chillHouse Sp. z o.o. – Agnieszka Włodarczyk, Agnieszka Gałwiaczek, Piotr Zybura, Tomasz Gimbut, współpraca: Radosław Dziadek, Paweł Szyport, Wrocław
Inwestor:  TRIADA-DOM WACHOWIAK ŚLIWIAK Sp. j., Wrocław
Wykonawca:  TRIADA-DOM WACHOWIAK ŚLIWIAK Sp. j., Wrocław

 

Kategoria – budynek mieszkalny jednorodzinny

3. nagroda

●●● Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Kusztelana

Autor: isba_GRUPA PROJEKTOWA – Joanna Styrylska, Andrzej Kloc, współpraca: Piotr Jordan, Wrocław
Inwestor:  prywatny
Wykonawca:  system gospodarczy


2. nagroda

●●●  Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Sudecka

Autor: Łukasz Hęćka, współpraca: Tadeusz Zieliński, Rafał Stępkowski, Piotr Skiba, Wrocław
Inwestor:  prywatny
Wykonawca:  Usługi Ogólnobudowlane KRISBUD Klimentowicz Krzysztof, WrocławPrzedsiębiorstwo Ogólnobudowlane WALOR Tomasz Walorski, Wrocław

 

 

1. nagroda

●●● Osiedle domów jednorodzinnych NOVAMONDE UNRUGA, ul. Unruga 38-76

Autor: Studio Architektoniczne OZONE Sp. z o.o., Wrocław
Inwestor:  NOVAMONDE Sp. z o.o. S. k., Wrocław
Wykonawca:  OCM Sp. z o.o., Wrocław

 

Kategoria – obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna 

2. nagroda

●●●  Skwer, ul. Orla / Powstańców Śląskich

Autor: AP Szczepaniak Sp. z o.o. S. k. – Artur Szczepaniak, Paweł Szczepaniak, Wojciech Kik, Michał Płoucha, Agnieszka Szczepaniak, koncepcja: współpraca Waldemar Wawrzyniak, Wrocław
Inwestor:  Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Wykonawca:  Park–M Sp. z o.o., Stary Sącz


1. nagroda

●●●  Parking wielopoziomowy przy Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1

Autor: CH+ ARCHITEKCI / VROA ARCHITEKCI – Marta Mnich, Agnieszka Chrzanowska, Łukasz Wojciechowski, Grzegorz Kaczmarowski, Agnieszka Hałas, Mikołaj Smoleński, Wrocław
Inwestor:  Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca:  Budimex S.A., Warszawa

 

Kapituła postanowiła nie przyznawać nagród w kategorii budynek produkcyjny.

Jednocześnie Kapituła nominowała do nagrody głównej obiekty wyróżnione pierwszą nagrodą we wszystkich kategoriach i przyznała: nagrodę główną - GRAND PRIX, którą otrzymuje: 

●●●  AFRYKARIUM-OCEANARIUM, ul. Wróblewskiego 1-5

Autor: ArC2 Fabryka Projektowa Sp. z o.o. – Dorota Szlachcic, Mariusz Szlachcic, współpraca: Vegacad s.c. Maciej Minch, Wrocław
Inwestor:  ZOO Wrocław Sp. z o.o.
Wykonawca:  Przedsiębiorstwo Budowlane Inter-System S.A., Wrocław


Zgłoś uwagę