wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Griot” - twarzą Brave Festival 2015

Griot to ktoś, kto w Afryce Zachodniej opowiada – przekazuje tradycję, historie i obyczaje przodków kolejnym pokoleniom, komentuje współczesne wydarzenia. Twarzą tegorocznej 11. edycji festiwalu jest maska - współczesne dzieło sztuki nawiązujące do tradycji afrykańskiej. 11. Brave Festival ruszy 10 lipca. 

Reklama

Tym razem nie spojrzymy w oczy człowiekowi reprezentującemu odległe kultury. Zobaczymy za to ich symbol stworzony przez amerykańskiego artystę Woodrowa Nasha. Błękitno-złota maska pojawi się na plakatach zapowiadających festiwal. Artysta w rzeźbiarskich formach poszukiwał duszy dawnych afrykańskich wojowników.

– Korzystał z dawnych opowieści i tradycyjnych, sekretnych materiałów. W ten sposób stworzył niepowtarzalne, przepiękne rzeźby, które opowiadają o przeszłości. To spowodowało, że dostał nawet przydomek „wizualny storyteller". A w tradycji Afryki „storyteller" jest synonimem słowa griot – mówi Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny festiwalu.

Mędrcy, historycy, nauczyciele

Grioci, którym poświęcona jest tegoroczna edycja Brave Festival, wyjaśniając sens wydarzeń, łączą w swych opowieściach przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To nie tylko artyści, lecz także mędrcy, historycy, dyplomaci, nauczyciele i szamani.

- Reprezentują tradycję komunikowania historii, opowieści, dokonań i genealogii ludzkich bez udziału uniwersytetów. Wyłącznie poprzez ludzką pamięć i instrumenty muzyczne. To także tradycja rodzinna, domena potężnych klanów, w których od dziesiątków pokoleń przekazywane są umiejętności, ale również zrozumienie społecznej roli i odpowiedzialności – opowiada Grzegorz Bral.

Tradycja i współczesność

Podczas tegorocznego Brave Festival zobaczymy i usłyszymy to wszystko, co jest najbardziej charakterystyczne dla griotów, także to, jak się rozwijają współcześnie. Grioci uważają, że każde pokolenie musi umiejętnie reagować na zmiany i nowe czasy, nie tracąc jednocześnie tożsamości. Bardzo często należą do elity współczesnej światowej muzyki, jak na przykład Ali Farka Toure czy Toumani Diabate. Są dziś najmocniejszymi ambasadorami afrykańskich tradycji muzycznych i intelektualnych.

– Stanowią znakomity przykład dla wielu innych ginących lub zagrożonych marginalizacją tradycji. Jako muzycy mają ogromne umiejętności. Przenikają do światowej kultury, inspirując innych artystycznymi pomysłami i rozwiązaniami, a jednocześnie umiejętnie chronią esencję swojej tradycji. Fascynujące jest to, że są nowatorscy i kunsztownie zachowawczy – wyjaśnia Grzegorz Bral.Ich opowieści są nierozerwalnie związane z dźwiękami i rytmem. Dlatego niezwykle istotną rolę w twórczości griotów odgrywają instrumenty – kora (21-strunowy instrument przypominający harfę), balafon (zbliżony do ksylofonu) i ngoni (rodzaj lutni). Opowiadanie i muzyka tworzą tu całość.

11. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu. Bilety na festiwalowe wydarzenia będzie można kupić od drugiej połowy maja.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl