wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kwitną różaneczniki i azalie w Wojsławicach

Najbliższy weekend może być najlepszą okazją, by ostatni raz w tym roku w pełnej krasie zobaczyć setki kwitnących różaneczników i azali w Arboretum w Wojsławicach, filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. To największa kolekcja tych roślin w Polsce, obejmująca 900 gatunków i odmian. 25 maja w Wojsławicach będzie „RODOmania” – trzecie spotkanie miłośników roślin wrzosowatych.

–Taka okazja zdarza się tylko raz w roku. Przed nami pełnia kwitnienia naszych różaneczników i azalii. Gwarantujemy, że gama kolorów i zapachów na długo zostaje w pamięci – zachęca Katarzyna Bondarczuk, pracownik Arboretum w Wojsławicach.

A jest co oglądać. Wrażenie robią wielkokwiatowe azalie i ogromne różaneczniki. Zbiory tych roślin zostały uznane za jedną z Polskich Kolekcji Narodowych.

– Mamy unikalną kolekcję Seidla, to najstarsza kolekcja różaneczników w Polsce. Odmiany te zostały wyhodowane na przełomie XIX i XX w. przez słynny szkółkarski ród Seidlów w Grüngräbchen koło Drezna. Osiem pokoleń hodowców uzyskało ponad 600 odmian, z których do dzisiaj dotrwało około 200 – wyjaśnia Tomasz Dymny, pracownik Arboretum w Wojsławicach.

Ale to nie wszytko. W maju w Wojsławicach można zobaczyć w pełnej krasie: enkianty, kiścienie, kalmie, pierisy, zenobie, zachwycają kielichowce, judaszowce oraz lilaki i kaliny.

– Wszystko można obejrzeć spacerując po ogrodowych alejkach w ciągu trzech godzin, ale to tak na szybko. Warto zarezerwować sobie więcej czasu – zaznacza Katarzyna Bondarczuk.

Kolekcje roślin robią wrażenie

Arboretum położone jest na powierzchni 62 hektarów: 5 ha zabytkowego parku, 3 ha rabat bylinowych, i12 ha sadu historycznych odmian czereśni. W ogrodzie można zobaczyć 4650 gatunków roślin drzewiastych oraz 4885 gatunków i odmian bylin w tym: 900 gatunków i odmian rododenronów, 3100 gatunków i odmian liliowców oraz 80 gatunków i odmian bukszpanów.

W Wojsławicach uprawie są gatunki roślin rzadko spotykanych w innych regionach Polski. Sprzyja im łagodny przedgórski klimat, wysoka wilgotność powietrza, długo zalegający śnieg oraz sporadycznie występujące wiosenne przymrozki i żyzna gleb.

Historia

Park założyli w 1811 r., właściciele wsi z rodu von Prittwitz i von Aulock. W 1880 r. dobra wojsławickie kupił Fritz von Oheimb i założył ogród różaneczników. W roku 1890 kolekcja zostaje przekazana Ogrodowi Botanicznemu we Wrocławiu. W 2014 r. arboretum zostało europejską Stacją Oceny Odmian Liliowców.

Dojazd i bilety

Wojsławice położone są 50 km na południe od Wrocławia i 2 km na wschód od Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Drogą nr 8 z Wrocławia dojedziemy w ciągu 45 minut. Arboretum jest otwarte do 5 października, codziennie oraz we wszystkie święta. Bilety w cenie 15 zł normalne i 5 zł ulgowy (uczniowie, studenci i emeryci, przedszkolaki bezpłatnie) można kupić w godz. od 9 do 18 (ogród można zwiedzać do godz. 20). W cenie biletu: bezpłatny parking, WC, Wi-Fi. Bliższe informacje można uzyskać telefonicznie, od poniedziałku do piątku, tel. 71 322 59 57.

Jarek Ratajczak

25 maja w Wojsławicach będzie „RODOmania” – trzecie spotkanie miłośników roślin wrzosowatych. Program:

godz. 10.00–16.00, kiermasz roślin i wykłady

Program wykładów (sala Aves):

godz. 10.00–10.45 „Krzewy wczesnowiosenne” – dr Przemysław Bąbelewski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

godz. 10.45–11.30 „Dlaczego azalie?” – mgr inż. Hanna Grzeszczak-Nowak, inspektor Arboretum w Wojsławicach

godz. 12.00 spacer z przewodnikiem

Wystawa Roślin Wrzosowatych trwa od 24 maja do 1 czerwca

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl