wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Tęsknicie już za śniegiem? Zobaczcie zwierzęta z Wrocławia w zimowej scenerii. Galeria zdjęć z zoo

Podobno we wrocławskim zoo niedźwiedzie zajadały się majonezem, a renifery ćwiczyły przed świętami rozwożenie prezentów z zaprzęgiem Mikołaja. To zwiastuny mrozów i zimy. Znaków jest więcej: śnieżnobiałe futro zajęcy bielaków, puchate manule i aktywne o tej porze roku pantery śnieżne. Zobaczcie zdjęcia zwierząt w zimowej scenerii i białych szatach!

Reklama

Gdy niedźwiedzie brunatne zaczynają zjadać więcej pokarmu jesienią, oznacza to rychłe nadejście mrozów.

Nasze niedźwiedzice potrafią w tym czasie pochłonąć nawet 10 kg pożywienia dziennie, a to więcej niż tygrysy! Wśród ich smakołyków poza granulatem i warzywami można wymienić karmę dla psa, miód, orzechy, rodzynki i majonez Kielecki. Łyżka tego majonezu wraz z dodanym lekarstwem ląduje codziennie w misce.
Weronika Skupin, Zoo Wrocław

Niedźwiedzie jako pierwsze poczuły zimę, ale teraz pewnie smacznie śpią na zapleczu ogrodu. W odróżnieniu od osobników żyjących w naturze, budzą się codziennie, by zjeść. Na dwór jednak nie wychodzą.

Za to inne zwierzęta dają widoczne gołym okiem znaki, że nadeszła zima. Nasze zające bielaki pięknie przebarwiają się wraz z jej nadejściem, a ich futro staje się śnieżnobiałe. Skoro o futrze mowa, manule przybierają go tyle, że przypominają puchate kulki. Gdy porównamy zdjęcia tych dzikich kotów latem i zimą, wyglądają jak dwa różne gatunki.
Weronika Skupin, Zoo Wrocław

Warto teraz odwiedzić wrocławskie zoo! Które zwierzęta łatwiej zobaczyć zimą niż latem?

Zimą w ogrodzie wieje nudą, bo nie widać zwierząt? Pracownicy zoo obalają ten mit. Piszą, że niektóre lepiej jest oglądać w największe mrozy. – To na przykład pantery śnieżne, które w naturze żyją w wysokich górach środkowej Azji. Latem potrafią spędzić całe dnie na chłodnym zapleczu, a zimą chętniej pokazują się na wybiegu. Wprost uwielbiają śnieg i mróz – twierdzi Weronika Skupin. – Rysie także mogą siedzieć zakopane w śniegu po same uszy. To nasze rodzime dzikie koty przyzwyczajone do panującego w Polsce klimatu. O żbikach można powiedzieć to samo – zimą chętnie spędzają czas na dworze.

O tej porze roku aktywne są także niektóre małe ssaki. – To między innymi kuny żółtogardłe i smugowce chińskie. Tuż obok mieszkają zwiastujące zimę zające bielaki. Z kolei przy Odrarium warto przystanąć przy wybiegu wydr, które zdecydowanie częściej pokazują się zwiedzającym właśnie teraz, niż latem — wymienia Andrzej Miozga, kierownik Wydziału Małych Ssaków we wrocławskim zoo.

Zima nie przeszkadza w obserwacji pingwinów przylądkowych, czy takich zwierząt kopytnych jak renifery, żubry, czy koziorożce.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl