wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wielkie gabaryty pod specjalnym nadzorem

Mimo wprowadzonych zmian w wyrzucaniu i odbiorze śmieci, niestety nadal bardzo często można zobaczyć zalegające pod osiedlowymi śmietnikami stare wersalki, stoły czy szafy. Jak się ich pozbyć, aby przestały straszyć i zakłócać osiedlowy porządek? Otóż odpady wielkogabarytowe należy wrzucać do specjalnych kontenerów, które stawiane są w miejscach ogólnodostępnych.

Reklama

Informacje o terminie i miejscu ustawienia kontenera mieszkańcy otrzymują na bieżąco. Równie dużym problemem jest pozbywanie się elektrośmieci, czyli zużytych, przestarzałych bądź zepsutych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, takich jak pralka, lodówki, suszarka do ubrań, zmywarka, kuchenka elektryczna, zamrażalka, telewizor. Najprostszym i zarazem najszybszym sposobem jest oddanie zużytych przedmiotów przy zakupie nowych sprzętów. Na terenie Wrocławia funkcjonuje aż 127 podmiotów, które zajmują się wprowadzaniem i zabieraniem sprzętu AGD i RTV. Istnieje rozwiązanie jeszcze prostsze – wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 2222 333 00 i zamówić bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci z domu.

Tajemniczy PSZOK

Skrót, który dla wielu osób brzmi obco i tajemniczo, to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Obecnie na terenie Wrocławia znajdują się dwa takie punkty – na ul. Kazimierza Michalczyka 9 oraz na ul. Janowskiej 51. Docelowo w mieście mają działać cztery tego typu miejsca. W PSZOK każdy może zostawić selektywnie zebrane wcześniej odpady komunalne. Jakie? Opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych, drewna, metalu, opakowania szklane. Poza tym odpady zielone, zużyte opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, zużyte opony, oleje silnikowe, farby, środki ochrony roślin. W tych specjalnych miejscach można zostawić też odpady wielkogabarytowe, jak i niewielkiej ilości gruz, odpady budowlane i rozbiórkowe.

Co my z tego mamy?

Segregacja śmieci, a co się z tym wiąże – recykling przede wszystkim służą naszej planecie. Istnieją jednak też wymierne korzyści, jakie możemy z niego wynieść. Przetworzone szkło służy jako materiał na nowe butelki, słoiki czy wazony. Całkiem nowe puszki też otrzymujemy dzięki przetworzeniu tych zużytych. Wykorzystując wtórnie papier nie tylko chronimy drzewa, ale też wodę, ropę i miejsce do składowania, które są potrzebne przy produkcji nowego papieru. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, jak wiele materiałów można uzyskać z recyklingu tworzyw sztucznych. Otrzymujemy bowiem folie, oleje opałowe, meble, a także polar – z 35 plastikowych butelek można zrobić jedną ciepłą bluzę! Jak widać naprawdę warto segregować odpady. Musimy jednak robić to mądrze, abyśmy wszyscy mogli z tego skorzystać. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl