wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Straż miejska w walce o lepszą jakość powietrza zbroi się w nowe technologie

Wrocławska straż miejska przygotowuje się do zakupu 4 nowoczesnych i naszpikowanych nowinkami technicznymi dronów. Dwa mają mieć czujniki do sprawdzania dymu z instalacji grzewczych. Jeden będzie wyposażony w kamerę termowizyjną a ostatni w kamerę typu zoom. Cel jest jeden, poprawa jakości powietrza i walka ze spalaniem odpadów.

Reklama

W tej chwili w Ekopatrolu wrocławskiej straży miejskiej służy jeden seryjny dron. I choć jest wyposażony tylko w kamerę bardzo mocno ułatwia pracę strażnikom, którzy walczą ze smogiem i nielegalnymi wysypiskami śmieci.

– Wykorzystujemy go do monitorowania rozległych terenów np. ogrodów działkowych, czy osiedli jednorodzinnych. Ułatwia namierzenie źródła smolistego dymu. Z powodzeniem strażnicy wykorzystują go również do wyszukiwania nielegalnych wysypisk śmieci – wylicza Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej.

Prezydent zapowiedział rozwój straży miejskiej

Teraz strażnicy dostali zielone światło od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka na zakup 4 specjalistycznych dronów, które nie tylko namierzą dym z komina ale i sprawdzą jego chemiczną zawartość. W tej chwili takie używane są m.in. w Warszawie i Krakowie. We Wrocławiu do tej pory drona ze specjalistycznymi czujnikami mieli tylko naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy do celów naukowych badali poziom zanieczyszczeń powietrza nad miastem. Niebawem mają pojawić się w arsenale wrocławskiej straży miejskiej.

– Przygotowujemy się do zakupu 4 bezzałogowych statków powietrznych z całym osprzętem. Tworzymy w tej chwili specyfikację, wyznaczamy strażników, którzy zdobędą uprawnienia do sterowania takimi dronami – dodaje Waldemar Forysiak.

Dwa mają posiadać czujniki pozwalające skontrolować skład dymu pochodzącego z instalacji grzewczych. Jeden będzie wyposażony w kamerę termowizyjną i będzie pozwalał prowadzić kontrole np. po zmroku a także wykryć np. jeśli ktoś pali trującym przepracowanym olejem (przy jego spalaniu z komina nie unosi się dym). Kamera termowizyjna natomiast z łatwością wychwyci i pokaże podwyższoną temperaturę wokół komina.  

zdjęcie ilustracyjne

Ostatni dron ma mieć kamerę typu zoom. Ten zestaw pozwoli na robienie zbliżeń, ułatwi patrolowanie terenów ogrodów działkowych gdzie często dochodzi do palenia odpadami i namierzanie źródeł trującego dymu.

Sypią się mandaty

Taki sprzęt zdecydowanie ułatwi walkę ze smogiem. Już teraz strażnicy z ekopatrolu wykonują kilkadziesiąt kontroli dziennie pieców i jakości spalanych materiałów. Sypią się też mandaty. Choćby ostatnio ukarali mieszkańca budynku przy ul. Kominiarskiej, który palił w piecu odpadami. Ostatnio przy pomocy drona strażnikom udało się namierzyć dwa miejsca, w których działkowcy z ogrodów przy ul. Bujwida spalali odpady. Jeden z nich został ukarany mandatem w wysokości 200 zł, drugi w związku z tym, że spalał niewielką ilość odpadów zielonych dostał pouczenie.

Strażnicy z Ekopatrolu są coraz lepiej wyposażeni. Już teraz dysponują trzema kamerami do monitoringu mobilnego, dymomierzem i analizatorem spalin. Mają dwa wilgotnościomierze (do badanie wilgotności drewna spalanego w piecach i kominkach) oraz urządzenie zadymiające, pozwalające lokalizować miejsca nielegalnych podłączeń ścieków. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl