4. Rusza kolejny nabór wniosków o zakup węgla po niższych cenach. Kto może skorzystać?
Można już składać wnioski o zakup tańszego węgla. Na zdjęciu żarzący się węgiel, zdjęcie ilustracyjne pixabay

2 tys. zł za tonę – w takiej cenie będą mogły nabyć węgiel uprawnione osoby, które złożą wnioski o jego zakup. Można je składać od 12 do 31 stycznia 2023 r. we wrocławskich Centrach Obsługi Mieszkańca. Jedno gospodarstwo domowe może nabyć w obecnym sezonie grzewczym w sumie 3 tony tańszego opału.

Od dzisiaj w Urzędzie Miejskim Wrocławia można ponownie składać wnioski o zakup węgla po preferencyjnych cenach. Mieszkańcy będą mogli nabyć go po 2 tys. zł za tonę, zgodnie z rządowymi wytycznymi. Cena ta nie zawiera jednak usługi transportu surowca ze składu do gospodarstwa domowego oraz pakowania w worki.

Maksymalnie można kupić 3 tony tańszego węgla

Zgodę na preferencyjny zakup węgla od gminy mogą otrzymać osoby, którym przyznano dodatek węglowy oraz wszyscy, których podstawowym źródłem ciepła jest piec na węgiel. Konieczne jest jednak potwierdzenie tego faktu potwierdzenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wniosek o tańszy węgiel składa się jednorazowo, maksymalnie na 1,5 tony. Jedno gospodarstwo domowe może nabyć łącznie 3 tony węgla, z czego 1,5 tony mogło zakupić pod koniec 2022 roku.

Procedura jest bardzo prosta. Trzeba przyjść do urzędu miejskiego przy ul. Bogusławskiego lub ul. Zapolskiej. W jednym i w drugim punkcie utworzone są dwa okienka, gdzie te wnioski można składać. Na miejscu są one weryfikowane i z tak zweryfikowanym wnioskiem trzeba zaczekać na informację od Ekosystemu dotyczącą płatności oraz możliwości odbioru węgla.
Grzegorz Rajter z Urzędu Miejskiego Wrocławia

Jeśli ktoś nie skorzystał z zakupu węgla po preferencyjnych cenach w 2022, wtedy możliwy jest zakup do 3 ton dla jednego gospodarstwa domowego w 2023.

Formularze wniosków przy okienku i na stronach internetowych

Formularze wniosków można uzyskać w Centrach Obsługi Mieszkańca lub pobrać ze strony www.wroclaw.pl, Ekosystemu lub BIP-u. Wniosek składa się osobiście lub przez pełnomocnika. W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika należy również dołączyć podpisane pełnomocnictwo.

Po otrzymaniu informacji potwierdzającej uprawnienie do zakupu węgla należy oczekiwać na kontakt telefoniczny od pracownika spółki Ekosystem w celu dokonania zapłaty i umówienia terminu odbioru węgla.

Faktury potwierdzające dokonanie wpłaty będzie można odbierać po dwóch dniach roboczych od dokonania wpłaty, w Punkcie Obsługi Klienta Ekosystem przy ul. Sikorskiego 2/8 (budynek Cuprum). Po otrzymaniu faktury będzie można umówić się na dostawę opału ze składem węgla. Wykaz składów dołączony będzie do faktury.

Gdzie złożyć wniosek?

Czytelnie i kompletnie wypełnione dwa egzemplarze wniosku o zakup węgla należy złożyć do dnia 31 stycznia 2023 r. w Centrach Obsługi Mieszkańca (COM)

• Bogusławskiego 8,10 sala S4, okienko 4 i 5 (tu należy pamiętać o pobraniu biletu w systemie kolejkowym)
  • Zapolskiej 4, okienko A i Bw godzinach 8:00 – 15:00

Wniosek o węgiel po 2 tys. zł za tonę do pobrania

Numer konta

Wpłaty za węgiel można dokonać na rachunek Gminy Wrocław nr  41 1020 5226 0000 6402 0777 3403 przelewem lub gotówką (bez dodatkowych opłat i prowizji) w oddziałach banku PKO BP na terenie Wrocławia. Wpłaty na zakup węgla od gminy Wrocław będą przyjmowane tylko i wyłącznie na powyższy numer konta.

W tych placówkach można dokonać wpłaty bez dodatkowych opłat i prowizji:

• Oddział 1 we Wrocławiu ul. Piotra Skargi 1
  • Oddział 2 we Wrocławiu Rynek 33
  • Oddział 3 we Wrocławiu ul. Piłsudskiego 69
  • Oddział 5 we Wrocławiu ul. Zakładowa 11 B
  • Oddział 6 we Wrocławiu ul. Horbaczewskiego 4-6 CH "ASTRA"
  • Oddział 7 we Wrocławiu ul. Orzechowa 44
  • Oddział 8 we Wrocławiu ul. Krzywoustego 126 CH "KORONA"
  • Oddział 9 we Wrocławiu ul. Grabiszyńska 240
  • Oddział 10 we Wrocławiu ul. Drukarska 38
  • Oddział 12 we Wrocławiu ul. Grabiszyńska 88
  • Oddział 13 we Wrocławiu ul. Wałbrzyska 6-8
  • Oddział 15 we Wrocławiu ul. Chorwacka 2A
  • Oddział 16 we Wrocławiu ul. Strzegomska 193
  • Oddział 18 we Wrocławiu pl. Grunwaldzki 23-27
  • Oddział 19 we Wrocławiu ul. Hubska 52-54
  • Oddział 22 we Wrocławiu ul. Zwycięska 9-23
  • Oddział 23 we Wrocławiu ul. Krzywoustego 334
  • Oddział 25 we Wrocławiu ul. Kamieńskiego 209
  • Oddział 27 we Wrocławiu ul. Średzka 14
  • Oddział 33 we Wrocławiu ul. Legnicka 5

Szczegółowe informacje:

Więcej informacji na temat zakupu węgla od Gminy Wrocław można uzyskać dzwoniąc pod nr telefonu +48 71 75 86 996 (w godzinach od 7.30 do 15.30).