wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ulica Bardzka rozkwitnie na wiosnę. Powstanie tam łąka kwietna
Łąka kwietna na ulicy Bardzkiej będzie miała aż 600 mkw. Fot. Dom Development
Łąka kwietna na ulicy Bardzkiej będzie miała aż 600 mkw.

Nowe zielone miejsce pojawi się wiosną na mapie Wrocławia. Dzięki współpracy miasta z deweloperem Dom Development przy ul. Bardzkiej powstanie łąka kwietna o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych. To kolejny pomysł na ukwiecanie Wrocławia, który służy zwiększaniu bioróżnorodności.

Reklama

Łąka kwietna przy ul. Bardzkiej to wspólny projekt Dom Development i Zarządu Zielni Miejskiej. Deweloper sfinansuje całe przedsięwzięcie, a miasto zajmie się wykonaniem wysiewu i pielęgnacją łąki.

– Czujemy się odpowiedzialni za wspólną przestrzeń, nie tylko sąsiadującą bezpośrednio z naszymi osiedlami. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć miasto w zagospodarowaniu tego ogólnodostępnego terenu. Na wiosnę łąka pięknie rozkwitnie i będzie cieszyć oczy mieszkańców – mówi Iwona Kołodziejczyk, prezes Dom Development Wrocław.

Bioróżnorodność i czystsze powietrze

Łąka powstanie przy Wzgórzu Gajowym i będzie miała ponad 600 mkw.

– Wysiew zrealizujemy na początku wiosny. Na efekt trzeba będzie jednak poczekać kilka tygodni. Prawdopodobnie już w okolicach maja ulica Bardzka pięknie rozkwitnie – mówi Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

 Łąka kwietna, mat. Dom Development Łąka kwietna, mat. Dom Development

Łąki kwietne od kilku lat cieszą się dużą popularnością w miastach. Są bowiem świetną alternatywą dla miejskich trawników. Nie trzeba ich często kosić i podlewać, a dla środowiska przynoszą wiele korzyści. Są niezwykle ważne dla zachowania bioróżnorodności – zapewniają owadom zapylającym pożywne pyłki i nektar.

– Zawsze starannie selekcjonujemy roślinność. Zależy nam, by posadzić jak najwięcej roślin kwitnących, które służą owadom – dodaje Zienkiewicz.

Dodatkowo, łąki świetnie magazynują wodę – wchłaniają jej dwa razy więcej niż trawnik, co z kolei chroni przed podtopieniami. Kolejny plus to czystsze powietrze – rośliny na łąkach są kilkukrotnie wyższe niż trawy i lepiej zatrzymują szkodliwe pyły oraz obniżają temperaturę powietrza.

Coraz więcej łąk kwietnych we Wrocławiu

To kolejna łąka kwietna, która powstanie w stolicy Dolnego Śląska. W 2021 roku takie łąki zasiano m.in. na Tarnogaju, Jagodnie, Muchoborze Wielkim czy Leśnicy. Wszystko w ramach akcji „Wrocław dla pszczół” zorganizowanej przez Osiedla dla Wrocławia we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej i przy wsparciu Fundacji IntegrArte, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz rad osiedli.

 Sianie kwietnej łąki na Tarnogaju w maju 2021 r., fot. mat. prasowe Sianie kwietnej łąki na Tarnogaju w maju 2021 r., fot. mat. prasowe

– Pielęgnacja zieleni nie może kończyć się na sianiu, sadzeniu, nawożeniu i przycinaniu. Dbać trzeba o cały ekosystem. Zieleni, którą się zajmujemy, potrzebna jest równowaga w środowisku, w tym np. owady zapylające, zwłaszcza pszczoły. Ważne, byśmy wszyscy mieli świadomość tych potrzeb, dlatego z przyjemnością wspieramy akcje, które pomagają zapylaczom i są przydatne w edukacji wrocławian – podkreśla Marek Szempliński z ZZM we Wrocławiu.

W 2019 r. łąka kwietna zakwitła również przy ul. Gwiaździstej w ramach projektu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl