wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zakwitła łąka kwietna przy ul. Gwiaździstej
Łąka kwietna przy ul. Gwiaździstej źródło: SM Wrocław-Południe
Łąka kwietna przy ul. Gwiaździstej

Wysiane w czerwcu łąki kwietne przy ulicy Gwiaździstej zakwitły. Dwa miesiące pielęgnacji i dobra pogoda w sierpniu przyniosły efekt. To projekt w Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe i jeden z pierwszych w mieście.

Reklama

Pomysłodawcy podkreśalją, że zakładanie miejskich łąk kwietnych zamiast trawników to coraz bardziej powszechny trend w Europie, który dotarł również do naszego kraju. Wpisuje się w działania ekologiczne polepszające jakość powietrzna i zwiększające retencję wody w miastach.

W czerwcu pierwsze łąki w dwóch miejscach przy ulicy Gwiaździstej założyła Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe.

– To było spore wyzwanie, bo warunki atmosferyczne nie sprzyjały kiełkowaniu i wzrostowi roślin – mówi Marta Wojniłko-Szymańska, specjalista ds. architektury krajobrazu w spółdzielni. – Ledwo wysialiśmy przygotowane dla nas mieszanki kwiatów łąkowych, nastała fala upałów. Dlatego rośliny kiełkowały i rosły powoli. Wymagały dobrej pielęgnacji. W końcu jednak w drugiej połowie sierpnia nasze łąki bujnie zakwitły. Mieszkańcy, zamiast skromnego trawnika, mają pod oknem festiwal kwiatów, a w nim m.in. ślaz mauretański, nagietki, chabry, maki, nachyłki. Nie ma lepszego projektanta niż natura – dodaje Marta Wojniłko-Szymańska.

Sebastian Dziekan, mieszkaniec ul. Zielińskiego. Źródło: SM Wrocław-Południe

Zdaniem spółdzielni mieszkańcom pomysł się spodobał. – Obserwowałem łąkę od początku jej powstania  – mówi Sebastian Dziekan, 23-letni mieszkaniec ulicy Zielińskiego. – To naprawdę świetny pomysł. Mniej więcej wtedy, gdy była wysiewana, urodziła się moja córeczka Hania i zaczęły się codzienne spacery. Mieszkamy w centrum, nie mamy w pobliżu parku i potrafimy docenić ten kawałek natury w mieście. Taka łąka tworzy lepszy klimat niż zwykły trawnik, to cenna inicjatywa – dodaje.

Ślaz mauretański – niezawodna roślina

Spółdzielnia podjęła się realizacji dwóch łąk o łącznej powierzchni prawie 1000 mkw. a prace wykonała firma Łąki Kwietne Karol Podyma.

– Mamy już podobne realizacje w Warszawie, Krakowie, Gdańsku oraz w wielu mniejszych miastach – mówi Karol Podyma. – Ruch pro-łąkowy zatacza coraz szersze kręgi. Nasze mieszanki kwiatowe powstają na bazie obserwacji naturalnych zbiorowisk roślinnych, ale też każdorazowo są dobierane do konkretnych warunków. Przy Gwiaździstej także zaczęliśmy od zbadania gleby. Okazało się, że jej skład jest korzystny. Może dlatego, mimo dużej suszy, rośliny zakorzeniły się i zakwitły. Dobraliśmy tutaj gatunki, które powinny poradzić sobie nie tylko z długotrwałym brakiem opadów, ale też z dużym zacienieniem. Dlatego na łące dominuje ślaz mauretański – niezawodna roślina, która dobrze się korzeni bez względu na warunki. Poza tym kwitnie aż do mrozów. W tym roku, ze względu na warunki, łąka wymagała podlewania. Skoro jednak zakwitła, w kolejnych latach będzie już sobie radzić sama – dodaje.

Łąka kwietna przy ul. Gwiaździstej, źródło: SM Wrocław-Południe

Więcej łąk, lepsza jakość powietrza

Przedstawiciele spółdzielni informują, że łąki kwietne przy Gwiaździstej w tym roku będą koszone tylko raz, na jesień po przekwitnieniu, żeby wiosną dać miejsce do wzrostu roślinom wieloletnim, jak len, złocień właściwy, rumian barwierski, cykoria podróżnik, ślazy, koniczyny.

Ponadto w ramach pielęgnacji łąk planowane są dosiewki w miejscach,  w których rośliny wolniej wystartowały. To, co na razie pokazały łąki, to tylko część ich możliwości. Łąki to kolejny z ekologicznych i antysmogowych projektów SM Wrocław-Południe. Spółdzielnia m.in. dzięki panelom fotowoltaicznym wytwarza energię elektryczną z największej w Polsce rozproszonej  miejskiej elektrowni słonecznej.

źródło: SM Wrocław-Południe

Czytaj także: Zasiano pierwszą łąkę kwietną

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl