4°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 16:31

3. Ależ emocje! Złoty Leo Messi, Argentyna mistrzem świata! W finale pokonała po karnych Francję
Na zdjęciu szczęśliwy Leo Messi i reprezentacja Argentyny z Pucharem Świata Road to 2022 / Facebook / Official Website
Na zdjęciu szczęśliwy Leo Messi i reprezentacja Argentyny z Pucharem Świata

To był niezwykły finał mistrzostw świata i prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Ostatecznie reprezentacja Argentyny została mistrzem świata w piłce nożnej 2022! W finale mundialu na Lusail Stadium w Katarze Albicelestes, po rzutach karnych, pokonali Francję. Po dogrywce było 3:3. To trzeci tytuł dla Argentyny w historii i jednocześnie pierwszy od 36 lat. Poprzednio ten kraj triumfował w mundialach w 1978 r. i 1986 r.

Reprezentacja Argentyny już do przerwy prowadziła 2:0 po golach Leo Messiego i Angela Di Marii. Jednak w drugiej połowie do głosu doszli Francuzi po dwóch trafieniach Kyliana Mbappe było jasne, że potrzebna będzie dogrywka.

Znów trafiają Messi i Mbappe

W niej do siatki znów trafił Messi, ale po chwili... wyrównał Mbappe. 3:3 i rzuty karne. W jedenastkach swoją klasę w tym elemencie potwierdził argentyński bramkarz Emiliano Martinez, który obronił strzał Comana.

Potem jeszcze pomylił się Touchameni. Argentyńczycy byli bezbłędni i dzięki zwycięstwie 4:2 w konkursie jedenastek zdobyli upragnione mistrzostwo świata.

Leo Messi dogonił Maradonę

Tym samym Leo Messi spełnił swoje największe marzenie i - podobnie jak słynny Maradona - został mistrzem świata z Argentyną. Królem strzelców imprezy został jednak Kylian Mbappe, który trafiał do siatki rywali w tym turnieju 8 razy. Messi zakończył turniej z 7 bramkami.

Francuzi nie obronili tytułu zdobytego przed czterema laty w Rosji, zostając wicemistrzami świata. Brązowe medale dla Chorwacji, która w sobotę pokonała 2:1 Maroko. Przypomnijmy, że finałowe spotkanie poprowadził Polak, Szymon Marciniak.

Finał mistrzostw świata w Katarze 2022

Argentyna - Francja 4:3 (2:2, 3:3) rzuty karne: 4:2

Bramki dla Argentyny: 23 min. Leo Messi, 36 min. Angel Di Maria, 108 min. Leo Messi

Bramki dla Francji: 80, 81 i 118 min. Kylian Mbappe