wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Gdzie to wyrzucić?

Segregacja śmieci, które wytwarzamy na co dzień jest ważna, przydatna i konieczna. Jest też bardzo prosta, gdyż dane odpady wystarczy wrzucić do pojemnika oznaczonego odpowiednim kolorem (http://www.wroclaw.pl/klopotliwe-kolory). Czy aby na pewno? Jak się okazuje wiele małych śmieci, które wytwarzamy, przysparza nam wiele problemów. Gdzie zatem możemy je wyrzucić?

Reklama

W rozwiązaniu tego kłopotu, jak i wielu innych związanych z pozbywaniem się odpadów, pomoże Ekosystem. Na stronie http://ekosystem.wroc.pl/segregacja-odpadow/gdzie-wrzucic/ znajdziemy specjalną wyszukiwarkę. Po wpisaniu do niej konkretnego przedmiotu, otrzymamy informację, gdzie należy go wyrzucić.

Warto jednak przyjrzeć się temu, jak się pozbyć najbardziej kłopotliwych przedmiotów codziennego użytku.

Wiele niewielkich, "codziennych" śmieci można wyrzucić do pojemników na zmieszane odpady komunalne. Będziesz zdziwiony, jak różnorodne śmieci możesz do nich wrzucić! Należą do nich m.in. płyty CD, kasety, stare bombki choinkowe, worki z odkurzacza, zużyte zapalniczki, obierki z warzyw i owoców, żwirek z kociej kuwety, trociny, gąbki, ściereczki, folie aluminiowe, styropianowe opakowania, a nawet popiół (należy jednak pamiętać, że musi być on zimny!). Co ciekawe, do opadów zmieszanych również parasol!

Rozmaitych "kłopotliwych" śmieci można pozbyć się w żółtych pojemnikach przeznaczonych na odpady z tworzyw sztucznych – są to puszki po napojach, kapsle, puszki po karmach dla zwierząt, a także stare zabawki, które nadają się do dalszego recyklingu.

Zużyte baterie i żarówki możemy oddać przede wszystkim do sklepów sprzedających tego typu sprzęt, ale także przywieść je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W PSZOK-u możemy również pozbyć się tuszy do drukarek, tonerów oraz lampek choinkowych.

Przy segregacji codziennych śmieci, musimy pamiętać też o pewnych niuansach. Dla przykładu – wyrzucając książki do niebieskich pojemników na papier i tekturę, należy pozbyć się z nich twardych okładek.

Przy segregacji danych śmieci do odpowiedniego pojemnika możemy posiłkować się intuicją, jednak dla pewności warto przyjrzeć się naklejkom umieszczonym na pojemnikach i workach – informują one o tym, jakich śmieci nie wolno do nich wrzucać. Często bowiem na ogół pasujący śmieć znajduje swoje miejsce w innym pojemniku. Dla przykładu – papier wyrzucamy do pojemnika niebieskiego, ale już tłusty papier – do odpadów zmieszanych. Podobnie jest ze szkłem żaroodpornym, które wbrew oczekiwaniom nie może znaleźć się w pojemniku na odpady szklane, ale w tym na zmieszane.

Jak pokazują powyższe przykłady, czasem nie wiadomo, w jaki sposób pozbyć się codziennych śmieci. Pamiętajmy, że w razie wątpliwości, o wiele lepiej skorzystać z prostej i szybkiej wyszukiwarki, niż niewłaściwie wyrzucić śmieci!


ekosystem
 
www.wroclaw.pl
Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl