wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. „Elektrośmieciarka” bezpłatnie zabierze stare lodówki i pralki
Aby skorzystać z usługi wystarczy zadzwonić pod numer 12 292 66 66 i umówić się na odbiór sprzętu. fot. elektosmieciarka.pl
Aby skorzystać z usługi wystarczy zadzwonić pod numer 12 292 66 66 i umówić się na odbiór sprzętu.

Elektrośmieciarka to usługa darmowego odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z domu mieszkańców Wrocławia. Od dziś mogą oni pozbyć się zużytych sprzętów wielkogabarytowych np. lodówki, pralki, kuchenki czy telewizora nie wychodząc z domu.

Reklama

Podczas niedawno zakończonej Akcji Dni Elektrorecyklingu wrocławianie wielokrotnie pytali organizatorów o to, w jaki sposób łatwo i bez dodatkowych kosztów pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Terminy organizowanych zbiórek nie zawsze bowiem pokrywają się z datą wymiany starej lodówki czy pralki. Podobnie jak w przypadku przygotowanych przez gminę specjalnych punków zbiórki (tzw. PSZOKów) czy możliwości pozostawienia sprzętu w sklepie i serwisie – problemem jest przewiezienie go na miejsce. Bo wcale nie jest to proste. Zużyty sprzęt AGD zajmuje wiele miejsca i waży nawet do 60 kilogramów, jest też nieporęczny i rzadko mieści się do samochodu osobowego.

- Nasza Akcja Dni Elektrorecyklingu „włączyła eco wyobraźnię” wrocławian. Widzimy, że prowadzone w jej trakcie działania edukacyjne np. konkurs w formie gry miejskiej czy film edukacyjny emitowany na Placu Solnym rozbudziły też ich oczekiwania, dotyczące systemu zbierania odpadów. Nie możemy ich zostawić z problemem. Podjęliśmy więc decyzję, że przez cały rok wspierać będziemy Miasto w oczyszczeniu go z elektroodpadów. I to bezpłatnie! -mówi Katarzyna Ombach, inicjatorka Projektu „Elektrośmieciarka”.

Zadzwoń i pozbądź się kłopotu

Aby skorzystać z usługi wystarczy zadzwonić pod numer 12 292 66 66 i umówić się na odbiór sprzętu. Można też wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieciarka.pl a pracownik firmy oddzwoni, aby ustalić szczegóły odbioru. Zgłosić można co najmniej jedną sztukę zużytego sprzętu wielkogabarytowego (pralka, lodówka, kuchenka, zmywarka) albo 1 sztukę sprzętu średniej wielkości lub łącznie 15 kg mniejszych urządzeń. Elektrośmieciarka odbierze je całkowicie bezpłatnie!

O umówionej godzinie, w ciągu 5 dni od zgłoszenia, samochód przyjedzie po odbiór sprzętu. W budynkach bez windy kierowca samodzielnie zniesie go po schodach - również bez dodatkowych opłat. Za oddanie dużego sprzętu przewidziany jest też drobny upominek np. torba ekologiczna. Odebrane elektroodpady kierowane są m.in. do najnowocześniejszego w Polsce Zakładu Przetwarzania ZSEiE w Bolęcinie. Zakład wyposażony jest w linię technologiczną, przetwarzającą między innymi urządzenia chłodnicze, która posiada moduł do wychwytu freonów, cyklopentanu i izobutanu. Linia ta spełnia najsurowsze wymagania unijne w zakresie emisji gazów pochodzących z instalacji chłodniczych.

Projekt Elektrośmieciarka z powodzeniem funkcjonuje już w Krakowie, Chorzowie i Katowicach dlatego organizatorzy bazując na swoich doświadczeniach mogli odpowiedzieć na rosnące potrzeby Wrocławian w tym zakresie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl